scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Sun Sep 18, 2016 6:34 pm

Latest post of the previous page:

Cred ca mai bine ar fi sa fac cu markerul forma la viitorul dop și să dau găuri cu burghiul ( una langa alta ) Între sobă și perete e spațiu destul de mare și am loc cu o bormașină și pot să găuresc încet-încet. NU are rost să dau jos soba și să o fac din nou pentru că s-a înfundat între poduri; e încă eficientă , nu a căzut nicio cărămidă din ea , în sus nu e înfundată, doar la poduri are ceva reziduri. Dacă reușesc să îi fac acest dop, o mai pot folosi până la anul.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Tue Nov 01, 2016 10:17 pm

Salutare din nou ! Am curățat cenusa dintre poduri. În poza e ceea ce a mai ramas, dar am scos destula. Totuși focul merge chinuit. Din experiențe mai vechi cele 5 fumeri verticale nu prea se înfundă... Cel mai des se înfundă podurile și burlanul de ceramica ce face legătura cu coșul... Cred ca acolo mai e infundat...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Tue Nov 01, 2016 10:20 pm

poza trebuie întoarsă ; am băgat efectiv telefonul între poduri și am pozat

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: scoate fum

Post by flavius76 » Wed Nov 02, 2016 3:35 pm

Ai desfacut si capacul sobei, pe sus? De regula ca sa ajungi la racord trebuie desfacut capacul.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Wed Nov 02, 2016 8:49 pm

O sa ii desfac doar burlanul ăla care face legătura cu coșul ; are cam 35-40 de centimetri lungime și cred că în el e depusă funinginea... de obicei( din ce am văzut până acum la o altă sobă în casă pe care am refăcut-o acum ceva timp era înfundată între poduri și în burlanul care o leagă la cos. Cele 3 sau 5 fumuri verticale nu erau înfundate...

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Wed Nov 02, 2016 8:55 pm

Burlanul de sobă e făcut dintr-o țiglă jos și restul din cărămidă subțire.. d-asta zic că pot să îi decopertez cărămizile pe deasupra și să îl curăț...

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: scoate fum

Post by Fane9506 » Sun Jul 23, 2017 3:46 pm

Salutare din nou! Toamna trecută am curățat la soba despre care v-am spus mai sus zona dintre poduri și burlanul care face legătura cu coșul și astfel a fost posibilă trecerea peste iarnă... Capacul nu m-am apucat la acea vreme să îl desfac să îi curăț și cele 5 fumuri... Aș vrea însă în vara asta să îl desfac să fac o curățare completă. De aceea v-aș ruga să îmi dați câteva indicații despre cum să desfac capacul sobei în așa fel încât să nu se dărâme zidăria interioară. Ce ar trebui să fac? să umezesc cu apă capacul? nu vreau să se rupă din cărămizi, vreau o operație curată de desfacere a capacului.
Vă mulțumesc anticipat!

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Mon Jul 31, 2017 5:26 pm

Fane9506 wrote:Salutare din nou! Toamna trecută am curățat la soba despre care v-am spus mai sus zona dintre poduri și burlanul care face legătura cu coșul și astfel a fost posibilă trecerea peste iarnă... Capacul nu m-am apucat la acea vreme să îl desfac să îi curăț și cele 5 fumuri... Aș vrea însă în vara asta să îl desfac să fac o curățare completă. De aceea v-aș ruga să îmi dați câteva indicații despre cum să desfac capacul sobei în așa fel încât să nu se dărâme zidăria interioară. Ce ar trebui să fac? să umezesc cu apă capacul? nu vreau să se rupă din cărămizi, vreau o operație curată de desfacere a capacului.
Vă mulțumesc anticipat!


Procedezi in felul urmator: Pui apa in bidoane de 2 l , pe care o golesti cu atentie peste nisip sau gresie-faianta, ridici nisipul ud folosind un spaclu sau un faras mic, pe acre il gulesti int-o oala sau cratita de 4-5 l ce o tii acolo sus pe soba ca sa nu faci manipulari lungi si sa pice nisipul pe jos. Dupa ce ai ridicat nisipul pui iar apa peste pamint ce il zgirii cu o surubelnita sau spaclu mic pamintul fiind moale si ridica usor, si il pui in cratita acolo sus,
daca este nevoie si cind ridici tiglele sau samota de la capac tot cu apa stin citeva secunde ssu minute pina se moaie pamintul .Dupa ceai ridicat capacul treci la operatia de curatire efectiva a fumurilot si spatiului dintre poduri(intoarcerea) folosind sculele adecvate.

Post Reply