scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Fri Dec 07, 2012 8:05 pm

Latest post of the previous page:

otal pe dos sa faci trecere mica acolo unde gazele sunt fierbinti si au cel mai mare volum, as fi curios daca ar strica de tot peretele dintre fumul 1 si 2 situatia s-ar ameliora putin si ar putea sa mearga mai bine. poate fi si de la cos problema caci nu ne-a spus ce inaltime are si ce sectiune, daca e nou sau daca a fost curatat.[/quote]


Salut Flavius. Sunt de acord cu tin ,eu am spus sa strice toate fumurile in afara de ultimul. Nu o zi ii trebuie ci maxim 3 ore poate si mai putin .Poate o fi prea inalta si nu poate cobori in ea.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Fri Dec 07, 2012 8:18 pm

sandy76 wrote:
costicamacovei wrote:buna seara da-mi si mie o schita de soba in clopot asa cum zici tu
multumesc
-Costica uite aici cum trebuie sa faci clopotul, schitele in 3D sunt facute de colegul de forum Csomi.

https://plus.google.com/photos/11163076 ... 3863187186

sau:
https://plus.google.com/photos/11163076 ... 2919455778

sau
https://plus.google.com/photos/11163076 ... 6523618386
Salut Sandy, Imi place varianta a doua, atreia (in fumuri gresit spus, deasupra focarului,) sunt doua clopote. Eu fac in general varianta a doua si mai pun in clopot ziduri cu gauri in deplasarea fumului in clopot cam cum este zidul despartitor din prima. Dar normal este cum ai prezentat si merge foarte bine

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Fri Dec 07, 2012 8:22 pm

Cata libertate si simplitate ofera sistemul in clopote :)

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Sat Dec 08, 2012 9:13 am

sal cred ca e cam complicat sa fac asta desfac soba acum una ca e cam Inalta are cred ca peste un metru in interior si cred ca nici sotia nu va fi de acord dar o sa ma gandesc soba nu este din teracota dar facuta din caramida su fumurile sunt prinse si de peretii laterali adica nu sunt facute separat de peretii exteriori ai sobei sicer cred ca imi vine greu din cauza grosimii caramizilor problema este ca in ea am si o serpentina care alimenteaza si 3 calorifere m-am tot gandit sa largesc fumul 1 prin soba cu flexul mic sa tai dar nu pot din cauza serpentinei nu scoate fum cand sunt portitele inchise doar cand deschid sa introduc lemne pe foc doar atat
ma gandeam ca de la fumul 3 sa pun un burlan si sa renunt la fumurile 4 si 5 poate asa va merge nu stiu ce sa zic am sa incerc si ce sfaturi mi-ati dat voi oricum va multumesc anul viitor vreau sa stric un perete si acolo sa fac o soba in loc de perete daca aveti vreo schita va rog sa postati va multumesc prieteni

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by user_banat_63 » Sat Dec 08, 2012 9:31 am

costicamacovei wrote:sal cred ca e cam complicat sa fac asta desfac soba acum una ca e cam Inalta are cred ca peste un metru in interior si cred ca nici sotia nu va fi de acord dar o sa ma gandesc soba nu este din teracota dar facuta din caramida su fumurile sunt prinse si de peretii laterali adica nu sunt facute separat de peretii exteriori ai sobei sicer cred ca imi vine greu din cauza grosimii caramizilor problema este ca in ea am si o serpentina care alimenteaza si 3 calorifere m-am tot gandit sa largesc fumul 1 prin soba cu flexul mic sa tai dar nu pot din cauza serpentinei nu scoate fum cand sunt portitele inchise doar cand deschid sa introduc lemne pe foc doar atat
ma gandeam ca de la fumul 3 sa pun un burlan si sa renunt la fumurile 4 si 5 poate asa va merge nu stiu ce sa zic am sa incerc si ce sfaturi mi-ati dat voi oricum va multumesc anul viitor vreau sa stric un perete si acolo sa fac o soba in loc de perete daca aveti vreo schita va rog sa postati va multumesc prieteni
Salut Costica .

Daca soba functioneaza bine cu usile inchise fara scapari de gaze eu cred ca nu este problema asa mare, la sobele cu mai multe fumuri eventual cu un cos rece sau slabut se poate si la alte sobe, in timpul alimentari cu lemne, in timp ce arde focul, la deshiderea usii sa iasa fum. Dupa parerea mea alimentarea se face dupa ce au ars lemnele si a ramas doar jar, scaparile de fum in cazul acesta pot fi minime dupa ce arderea a incetat presiunea in interiorul focarului este mai scazuta.
Eu as recomanda si in cazul acesta introducerea unei clapete "by pass", pt cale directa intre fumurile
1 si 5(in partea superioara) care ajuta la minimalizarea scaparilor de fum la dechiderea usii de alimentare cu calea directa deschisa pe aceasta perioada.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Sun Dec 09, 2012 10:36 am

multumesc pentru sfat o sa incerc si asta cred ca o sa fie mai usor
o sa revin cu raspuns dupa anul nou

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Fri Jan 04, 2013 8:13 pm

buna si la multi ani maine am sa incerc sa fac o trecere in partea superioara intre fumul 1 si 5 si stau un pic pe ganduri o sa nmai circule fumul pe celelalte trasee?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by user_banat_63 » Fri Jan 04, 2013 8:17 pm

costicamacovei wrote:buna si la multi ani maine am sa incerc sa fac o trecere in partea superioara intre fumul 1 si 5 si stau un pic pe ganduri o sa nmai circule fumul pe celelalte trasee?
Salut Costica! dar daca este nevoie o sa poti si inchide trecerea dintre fumuri,nu?

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by luvio » Sun Feb 10, 2013 2:42 pm

Soacra mea are o soba de teracota care mai nou a inceput sa scoata fum la alimentare. Banuiesc ca trebuie curatata ca nu cred ca a mai fost curatata de multi anisori. Si atunci intrebarea este: cum se curata o soba de teracota?
Asta este o operatie pe care eu unul nu am facut-o niciodata, tatal meu era responsabil cu asa ceva dar cum el nu mai e acu e rindul meu.
Am pus niste pastile cumparate din comert pe jar da se pare ca nu prea au dat rezultate. Asa ca banuiesc ca trebuie sa scot capacul acela rotund lasat anume pentru asa ceva dar cum fac sa ajung la toate fumurile? Banuiesc si ca mi-ar trebui si peria aceia de cosar desi tatal meu nu avea asa ceva insa n-am idee cum se descurca.
Nu mi-ar strica niste sfaturi de la cei cu experienta. Multumesc!

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Sun Feb 10, 2013 4:32 pm

luvio wrote:Soacra mea are o soba de teracota care mai nou a inceput sa scoata fum la alimentare. Banuiesc ca trebuie curatata ca nu cred ca a mai fost curatata de multi anisori. Si atunci intrebarea este: cum se curata o soba de teracota?
Asta este o operatie pe care eu unul nu am facut-o niciodata, tatal meu era responsabil cu asa ceva dar cum el nu mai e acu e rindul meu.
Am pus niste pastile cumparate din comert pe jar da se pare ca nu prea au dat rezultate. Asa ca banuiesc ca trebuie sa scot capacul acela rotund lasat anume pentru asa ceva dar cum fac sa ajung la toate fumurile? Banuiesc si ca mi-ar trebui si peria aceia de cosar desi tatal meu nu avea asa ceva insa n-am idee cum se descurca.
Nu mi-ar strica niste sfaturi de la cei cu experienta. Multumesc!

Daca are trei dopuri poti sa o cureti(sa presupun ca are 5 fumuri. Mai bine desfaci capacul folosind apa sa moi pamintul si te uiti cu o sursa de lumina pe fumuri , le cureti is daca are intoarcereadica daca deasupra usii are un fum dreptunghiular sigur are , trebuie si intoarcerea curatata introducind prin focar o platbanda intoita, un ciocan mai mic si aduci in spate in focar cenusa.sau funinginea. Pentru curatire fumurilor faci un fel de foras mic 10/10 maxim sau mai mic (un fel de polonic)cu miner cam la 90" si operezi .Prima data incerci prin dopuri daca nu are pe sus.Sa cureti si burlanul de legatura la cos.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by luvio » Sun Feb 10, 2013 6:40 pm

Multumesc @Bobo pentru promptitudine si claritatea mesajului.

Post Reply