scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: scoate fum

Post by flavius76 » Wed Dec 05, 2012 9:59 pm

Latest post of the previous page:

Costica nu puteai sa ne intrebi inainte sa o faci? Daca ne aratai aceasta schema iti spuneam din start ca e gresit in primul rand fumul 2, care e prea ingust, fumurile descendente se fac largi, iar cele ascendente inguste, asta daca doreai sa o faci cu fumuri.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Thu Dec 06, 2012 3:25 pm

flavius76 wrote:Costica nu puteai sa ne intrebi inainte sa o faci? Daca ne aratai aceasta schema iti spuneam din start ca e gresit in primul rand fumul 2, care e prea ingust, fumurile descendente se fac largi, iar cele ascendente inguste, asta daca doreai sa o faci cu fumuri.

Salut Flavius.. ... Imi pare rau ca te contrazic dar la mine fumurile descendente sunt ca si cele ascendente , primul are o forma dreptunghiulara restul aproximativ egale dreptunghiulare cam 16,/ 12 cm sau chiar mai mici si functioneaza, numai ca eu fac intoarcerile jos de 16-18 cm (vad cam cum are dcosum) si sus cam tot asa. La cele de bucatarie sus le maresc. Acum m-qam laqsat de fumuri si fac clopote, mult mai usor si sigur in functionare.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Thu Dec 06, 2012 5:31 pm

buna seara da-mi si mie o schita de soba in clopot asa cum zici tu
multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Thu Dec 06, 2012 5:34 pm

download/file.php?id=66
http://www.google.com/imgres?um=1&hl=en ... ,s:0,i:162

Cand o sa zici "bai e atat de usor clopotul?" atunci ai inteles clopotul...daca iti faci probleme ca e complicat inca nu ai inteles.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Thu Dec 06, 2012 6:10 pm

m-am gandit sa renunt la aceasta soba si sa stric un perete si in loc sa construesc o soba care sa incalzeasca 2 camere cer si eu un ajutor de la cei care ati mai facut poate o schita si ceva detalii de construire bineinteles ca nu am sa ma apuc acum cand a venit frigul dar cred ca la primavara o sa fac
va multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Thu Dec 06, 2012 6:19 pm

Eu spun sa desfaci soba si sa unesti niste fumuri intre ele facand clopote...iti ia cam 1 zi cu figul din casa de rogoare...o sa fie oricum mai bine ca acum. Dimensionarea la treceri trebuie sa fie cam aceeasi ca suprafata daca nu te bagi in fineturi, fineturi care iti pot da mai multe batai de cap la nivelul asta.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: scoate fum

Post by flavius76 » Thu Dec 06, 2012 10:29 pm

Bobo wrote: Salut Flavius.. ... Imi pare rau ca te contrazic dar la mine fumurile descendente sunt ca si cele ascendente , primul are o forma dreptunghiulara restul aproximativ egale dreptunghiulare cam 16,/ 12 cm sau chiar mai mici si functioneaza, numai ca eu fac intoarcerile jos de 16-18 cm (vad cam cum are dcosum) si sus cam tot asa. La cele de bucatarie sus le maresc. Acum m-qam laqsat de fumuri si fac clopote, mult mai usor si sigur in functionare.

Salut Bobo, sunt cazuri cand merge si cum spui tu, dar daca nu merge bine eu am spus unde e problema, e total pe dos sa faci trecere mica acolo unde gazele sunt fierbinti si au cel mai mare volum, as fi curios daca ar strica de tot peretele dintre fumul 1 si 2 situatia s-ar ameliora putin si ar putea sa mearga mai bine. poate fi si de la cos problema caci nu ne-a spus ce inaltime are si ce sectiune, daca e nou sau daca a fost curatat.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Fri Dec 07, 2012 7:15 am

cu aceasta soba mai bine de vreo 8 ani nu am avut probleme iar cosul de fum are o inaltime de vreo 6m este mai inalt decat coama acoperisului cu aproximativ 1m problema nu este la cos l-am si curatat in toamna dupa cum am mai spus cosul de fum este facut din 4 caramizi puse pe cant a si in loc de plita am facut o serpentina si duceam si cele doua calorifere dar fiind prea veche am hotarat s-o schimbsi am facut pe asta din caramida si am placato cu gresie problema este numai cand deschid sa pun pe foc in rest e ok se aude cum trage
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Fri Dec 07, 2012 7:19 am

NU se poate compara soba din imagine cu teracota pentru ca la asta metalica arunci pe cos o temperatura mult mai mare care face cosul sa traga mult mai bine.Totusi din ce spui despre cos nu a fi acolo problema.
Modifica cele 3 fumuri din mijloc si transforma-le in clopot adica sa intre fumul pe jos si sa iasa tot pe jos sau fa cum a zis Bobo.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by sandy76 » Fri Dec 07, 2012 9:42 am

costicamacovei wrote:buna seara da-mi si mie o schita de soba in clopot asa cum zici tu
multumesc
-Costica uite aici cum trebuie sa faci clopotul, schitele in 3D sunt facute de colegul de forum Csomi.

https://plus.google.com/photos/11163076 ... 3863187186

sau:
https://plus.google.com/photos/11163076 ... 2919455778

sau
https://plus.google.com/photos/11163076 ... 6523618386

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Fri Dec 07, 2012 8:05 pm

otal pe dos sa faci trecere mica acolo unde gazele sunt fierbinti si au cel mai mare volum, as fi curios daca ar strica de tot peretele dintre fumul 1 si 2 situatia s-ar ameliora putin si ar putea sa mearga mai bine. poate fi si de la cos problema caci nu ne-a spus ce inaltime are si ce sectiune, daca e nou sau daca a fost curatat.[/quote]


Salut Flavius. Sunt de acord cu tin ,eu am spus sa strice toate fumurile in afara de ultimul. Nu o zi ii trebuie ci maxim 3 ore poate si mai putin .Poate o fi prea inalta si nu poate cobori in ea.

Post Reply