scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by cheluakame » Tue Sep 16, 2014 9:22 am

Latest post of the previous page:

sorinake wrote: later edit: iarna trecuta am facut focul in ea aproape nonstop.
Parerea mea, atunci schimb-o.
Daca intr-o soba trebuie facut mai mult de 2 ori deja este si impractica si consumatoare.

Impractica pentru ca pierzi timp pe langa ea pentru a alimenta/aprinde focul.

Consumatoare pentru ca de fiecare data cand alimentezi sau aprinzi focul, calitatea arderii se strica sau dureaza pana intra in regim.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Tue Sep 16, 2014 10:34 pm

cheluakame wrote:
sorinake wrote: later edit: iarna trecuta am facut focul in ea aproape nonstop.
Parerea mea, atunci schimb-o.
Daca intr-o soba trebuie facut mai mult de 2 ori deja este si impractica si consumatoare.

Impractica pentru ca pierzi timp pe langa ea pentru a alimenta/aprinde focul.

Consumatoare pentru ca de fiecare data cand alimentezi sau aprinzi focul, calitatea arderii se strica sau dureaza pana intra in regim.

Sorine.. ce spatiu in clazesti cu soba asta ca mi se pare mica ,am mai spus-o, , izolare ceva la xcamera, Fa-ne si noua schita fumurilor ca mi se pare ciudat.m-am uitat in spate.

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Mon Sep 22, 2014 1:46 pm

Pai am facut focul nonstop ca sa nu-si iasa din regim.

Soba incalzeste o camera de 3x3.6 cu inaltimea de 2.7 metri.
Nici un perete nu e exterior, doar unul care are doua geamuri simple si da intr-o veranda neincalzita orientata catre sud.
Initial probabil ca soba incalzea doar aceasta camera, insa de cand ne-am mutat aici nu am mai inchis usa (foarte rar).
In camera mai am si un calorifer de 1.2 metri cu robinet termostatat care este conectat la semineul din bucatarie: http://krbove-vlozky.heureka.sk/wamsler ... ecifikace/
Peretii sunt din caramida pe doua randuri, tencuiala, dusumea de lemn, tocarie de lemn (circa 1900).

Daca fac focul in soba asta, indeferent cat de frig este afara si indiferent daca este deschisa usa, indiferent daca este cald caloriferul sau daca nu este - in camera se face bine. Mai mult, se incalzeste si holul in care da usa din camera.

Ce doresc eu este ca aceasta soba sa aiba si o serpentina din care sa incalzesc apa care circula in calorifere. Semineul cedeaza putin in apa (gen 4kw). Casa ar avea nevoie de un 19kw dupa un calcul facut prin 2008. Daca as putea scoate 10-15kw din soba asta as fi fericit. Daca as putea face asta cu un focar eficient ar fi excelent.

Casa mai are inca doua sobe de teracota pe langa semineu si soba asta. Si da, imi cam pierd timpul iarna bagand lemne in sobe. De-aia as dori sa fac doua focuri: in soba asta si in semineu. Iar atunci cand sunt -20 afara pot face si in celelalte doua sobe.

Ce ziceti, am vreo sansa ?

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 11:14 am

ce putere are focarul semineului?? informatiile din link nici macar nu stiu in ce limba sunt
nu ai prefera sa faci un clopot la semineu? un clopot cu ... o serpentina de 19 kw?? bineinteles pt a avea suficienta putere semineul, trebuie sa nu mai folosesti serpentina din dotare.

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Tue Sep 23, 2014 11:20 am

Nu prea vreau sa modific semineul. Este foarte misto, arde si gazele si incalzeste toata casa in zilele cu ~0 grade afara, fara ajutorul sobelor. Oricum deja i-am pus o serpentina suplimentara pe cosul de fum.
Ce as vrea este ca in zilele mai friguroase sa folosesc soba asta de teracota pentru a incalzi suplimentar casa. Si nu-mi dau seama daca pot obtine 10-15 kw din soba de teracota.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 11:38 am

ce putere vr sa aiba serpentina? din ce vr sa o faci??

sorinake
junior
Posts: 18
Joined: Sun Sep 22, 2013 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by sorinake » Tue Sep 23, 2014 11:48 am

10-15 kw, si vreau s-o fac din teava de cupru.

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by liviu-tiutiu » Tue Sep 23, 2014 12:29 pm

Din experienta iti spun ca nu o sa rezolvi nimic. In primul rand serpentina o sa trebuiasca montata in focar, iar in focar nu trebuie sa ai mediu rece ,(serpentina fiind un mediu rece) pentru ca nu o sa ai ardere corespunzatoare. Unde nu este ardere corespunzatoare este si calamina care o sa se depuna pe schimbator....s.a.m.d.
Parerea mea este sa te orientezi catre o soba de caramida, cu schimbator, calculata in functie de necesarul tau termic, soba ce poate sa arate ca si un semineu si garantat dupa un sezon de folosire ai sa renunti la semineul actual. In urma cu 3 ani cand nu stiam despre aceste sobe la fel ziceam si eu. O iarna m-am chinuit cu un bazin de tabla de 5mm pe post de schimbator, iarna urmatoare am renuntat la bazin si am confectionat o serpentina din 9m de teava de Cu. Apoi am aflat de aceste "minuni" de sobe si mi-am luat inima in dinti si am facut una.
Vreau sa spun ca iarna trecuta am fost uimit de cum a functionat si de consumul de lemn care l-am avut. Consumul de lemn aproximativ la fel cu o teracota normala dar am incalzit doua case cu soba asta. Una incalzita cu soba si cealalta incalzita cu agentul termic produs de ea.viewtopic.php?f=39&t=529, asa ca sfatul meu este sa te orientezi catre o astfel de soba si garantat nu-ti va parea rau.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 12:34 pm

din moment ce vr sepentina trebuie sa o luam de la marimea clopotului, si vezi dac iti convine sau nu(inclusive pretul la cu :D ), asa ca:
calculeaza mai intai ce necesar de teava ai nevoie pt 10 kw.
nu am eu nici o treaba cu calculele, dar presupun ca mai intai trebuie sa vezi ce suprafata trebuie sa aibe 1 kw de registru. si dupa trebuie sa calculezi pe metru liniar de teava, ce suprafata desfacurata ai ... daca am zis prostii jur ca ma duc la biserica si ... si ... si(gata am gasit EVRICA!!!) ... o dau cu slana sa o mance cainii :))
daca nu te descurci poate te ajuta colegii, poate stiu ei deja cata teava trebuie pt 1kw.
dar as sugera la modul serios, sa te orientezi spre treava neagra de 2 toli, sau un calorifer de fonta
Last edited by trendd on Tue Sep 23, 2014 12:42 pm, edited 1 time in total.

trendd
membru
Posts: 579
Joined: Sat Aug 17, 2013 9:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by trendd » Tue Sep 23, 2014 12:36 pm

liviu ce putere scoteai cu cei 9 m de teava??
daca omul vrea teracota lasa-l cu terecota tot zidarie este pana la urma ;)

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: scoate fum

Post by liviu-tiutiu » Tue Sep 23, 2014 12:54 pm

trendd wrote:liviu ce putere scoteai cu cei 9 m de teava??
daca omul vrea teracota lasa-l cu terecota tot zidarie este pana la urma ;)
Dracu stie, ca nu am calculat, dar cand aveam serpentina de teava mergeau cat de cat 1 calorifer de 1,2m, unul de 1m si un port prosop. Dar doar atata timp cat era foc cum trebuie sub serpentina.Cum nu mai era foc calumea, cum se raceau.

Tot zidarie este nu zic, dar cum sa stins focul cum sa racit. Acumulare...ciuciu.

Post Reply