scoate fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

scoate fum

Post by costicamacovei » Wed Dec 05, 2012 7:10 am

buna ziua am si eu o intrebare am facut o soba si in momentul cand deschid portica sa pun pe foc iese fum nu stiu probabil am gresit ceva dar nu stiu am pus si serpentina de caldura oare din cauza ei
s-au am facut focarul mai mare decat gura sobei
multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Wed Dec 05, 2012 11:21 am

Mai multe detalii Costica...Ce lungime are traseul fumului, cat sunt deschiderile in soba, cat de lung este cosul.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Wed Dec 05, 2012 5:57 pm

soba are cu aproximatie dimesiunile din desenul de mai jos trecerile de la fumul 1 la fumul 2 este de aproximativ 20cm/10 cm de la fumul 2 la fumul 3 este de 16/25 dela fumul 3la fumul 4 este de12/20 si de la fumul 4 la fumul 5 16/16 mentionez ca aceasta soba am facuto de capul meu indiferent de ce o sa-mi spuneti nu am sa ma supar nu sunt de meserie nici sobar nici constructor dar imi place sa mai fac si aceste lucruri un motiv este lipsa suficienta de bani dar sa lasam sa continui in focar am pus un gratar din teava pentru sa incalzesc niste calorifere si cred ca si aici am gresit ca l-am pus inclusiv pana in fundul sobei adica nu am lasat liber locul de unde trece fumul la fumul 1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: scoate fum

Post by phoenix » Wed Dec 05, 2012 6:56 pm

SI cosul?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Wed Dec 05, 2012 6:59 pm

costicamacovei wrote:soba are cu aproximatie dimesiunile din desenul de mai jos trecerile de la fumul 1 la fumul 2 este de aproximativ 20cm/10 cm de la fumul 2 la fumul 3 este de 16/25 dela fumul 3la fumul 4 este de12/20 si de la fumul 4 la fumul 5 16/16 mentionez ca aceasta soba am facuto de capul meu indiferent de ce o sa-mi spuneti nu am sa ma supar nu sunt de meserie nici sobar nici constructor dar imi place sa mai fac si aceste lucruri un motiv este lipsa suficienta de bani dar sa lasam sa continui in focar am pus un gratar din teava pentru sa incalzesc niste calorifere si cred ca si aici am gresit ca l-am pus inclusiv pana in fundul sobei adica nu am lasat liber locul de unde trece fumul la fumul 1


Salut Costica. Nu iti spun ce ai gresit ca nu ai detaliat cum trebuie, nici cu comunicaruile intre fumuri nu ai spus.,Iti spun ce sa faci: Strici din teracota partial cornisa, din rindul urmator 2 colturi si ce o mai fi si daca este nevoie mai scoti o placa din ridul urmator, in total 8 placi. Cind scoti capacul folosesti apa/. Strici fumurile si le faci din nou in felul urmator. Pentru ca pe unde intra fumul si iese(prin spate) este mai simplu. Maresti orificiul prin care iese fumul din focar..Din spaTELE TERAcotei pleci prin mijloc cu un zid catre fata si te opresti la 10 cm Fumul intra prin spate, spala fata ,ajunge in fata trece spre spate prin aia 10 cm care sunt pina sus 10 cind pui capacul si intra in ultimul fum 12/12 cm Deci vizaviz de intrare in clopot tu faci iesirea despartita de acel zid. IntraREA IN FUM o faci pe jos tot 12/12 obligind fumul ca si la fumurile tale sa coboare jos. Mai simpli,sparge fumjurile. pastreaza ultimul fum si zidul despartitor dintre fata si spate pe lungime ridicind comunicarea in fata pina sus de 10 cm. Asa maresti tirajul iar caldura este mai multa... Daca nu merge ai cosul fff mic si strimt.

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Wed Dec 05, 2012 7:44 pm

Bobo wrote:
costicamacovei wrote:soba are cu aproximatie dimesiunile din desenul de mai jos trecerile de la fumul 1 la fumul 2 este de aproximativ 20cm/10 cm de la fumul 2 la fumul 3 este de 16/25 dela fumul 3la fumul 4 este de12/20 si de la fumul 4 la fumul 5 16/16 mentionez ca aceasta soba am facuto de capul meu indiferent de ce o sa-mi spuneti nu am sa ma supar nu sunt de meserie nici sobar nici constructor dar imi place sa mai fac si aceste lucruri un motiv este lipsa suficienta de bani dar sa lasam sa continui in focar am pus un gratar din teava pentru sa incalzesc niste calorifere si cred ca si aici am gresit ca l-am pus inclusiv pana in fundul sobei adica nu am lasat liber locul de unde trece fumul la fumul 1


Salut Costica. Nu iti spun ce ai gresit ca nu ai detaliat cum trebuie, nici cu comunicaruile intre fumuri nu ai spus.,Iti spun ce sa faci: Strici din teracota partial cornisa, din rindul urmator 2 colturi si ce o mai fi si daca este nevoie mai scoti o placa din ridul urmator, in total 8 placi. Cind scoti capacul folosesti apa/. Strici fumurile si le faci din nou in felul urmator. Pentru ca pe unde intra fumul si iese(prin spate) este mai simplu. Maresti orificiul prin care iese fumul din focar..Din spaTELE TERAcotei pleci prin mijloc cu un zid catre fata si te opresti la 10 cm Fumul intra prin spate, spala fata ,ajunge in fata trece spre spate prin aia 10 cm care sunt pina sus 10 cind pui capacul si intra in ultimul fum 12/12 cm Deci vizaviz de intrare in clopot tu faci iesirea despartita de acel zid. IntraREA IN FUM o faci pe jos tot 12/12 obligind fumul ca si la fumurile tale sa coboare jos. Mai simpli,sparge fumjurile. pastreaza ultimul fum si zidul despartitor dintre fata si spate pe lungime ridicind comunicarea in fata pina sus de 10 cm. Asa maresti tirajul iar caldura este mai multa... Daca nu merge ai cosul fff mic si strimt.
sincer cred ca nu pot sa fac asa ceva din cauza ca este facuta din caramida si placata cu gresie m-am gandit sa renunt la fumurile 4 si 5 si sa pun un cot si un prelungitor de burlan de la fumul 3

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Wed Dec 05, 2012 7:50 pm

cosul este facut din caramida de 24/12/6 in nr de 4 bucati puse pe cant

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: scoate fum

Post by Bobo » Wed Dec 05, 2012 8:02 pm

costicamacovei wrote:cosul este facut din caramida de 24/12/6 in nr de 4 bucati puse pe cant

Sparge din fumuri in jos cit poti dar sa nu te atingi de ultimul 5.Eu acum fac munca ta regips,faianta.cam, greu ca nu sunt conditii de uscare

costicamacovei
junior
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2012 9:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: scoate fum

Post by costicamacovei » Wed Dec 05, 2012 8:31 pm

Bobo wrote:
costicamacovei wrote:cosul este facut din caramida de 24/12/6 in nr de 4 bucati puse pe cant

Sparge din fumuri in jos cit poti dar sa nu te atingi de ultimul 5.Eu acum fac munca ta regips,faianta.cam, greu ca nu sunt conditii de uscare
sincer multumesc de sfat
deci sa maresc trecerile la fum da?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: scoate fum

Post by flavius76 » Wed Dec 05, 2012 9:59 pm

Costica nu puteai sa ne intrebi inainte sa o faci? Daca ne aratai aceasta schema iti spuneam din start ca e gresit in primul rand fumul 2, care e prea ingust, fumurile descendente se fac largi, iar cele ascendente inguste, asta daca doreai sa o faci cu fumuri.

Post Reply