Rostul uscat

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Rostul uscat

Post by el_nynyo » Thu Feb 07, 2013 11:01 pm

Am citit pe mai multe topicuri (studiez) despre aces "rost uscat"
Intrebarea mea, ce este sau ce reprezinta intr-o soba?
Este sau nu necesar intr-o soba?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rostul uscat

Post by phoenix » Thu Feb 07, 2013 11:10 pm

Permite stratificarea fumului functie de temperatura. Daca se stratifica fumul in partea de jos a rostului uscat o sa iasa gazele de balast care oricum nu ard...In felul asta pare in straturile superioare ale focarului o ardere mai "distilata" si mai completa.

Este o fanta verticala in focar de anumite dimensiuni.

Este folositor.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rostul uscat

Post by el_nynyo » Thu Feb 07, 2013 11:13 pm

si sa inteleg ca acest ros , aceasta fanta are legatura directa cu cosul de fum, sau acele gaze de balast unde se duc?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rostul uscat

Post by phoenix » Thu Feb 07, 2013 11:16 pm

Legatura directa nu neaparat...permite ca substantele care nu participa la ardere sa aiba un drum separat oarecum fata de celalate...o separare a lor.
In cazul clopotelor rostul uscat este foarte util ca si in cazul focarelor cu ardere superioara.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rostul uscat

Post by el_nynyo » Thu Feb 07, 2013 11:43 pm

pai atunci din ce as deduce eu, aceste gaze (substante) care nu participa la ardere au totusi o temperatura ridicata ar pute fi dirijate catre primul clopot unde s-a putea amesteca cu fumul si sa iasa pe cosul de fum si s-ar impusca 2 iepuri o data.
1 se recupereaza caldura gazelor in clpot
2 ajuta la ardere.
gresesc?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Rostul uscat

Post by cheluakame » Thu Feb 07, 2013 11:59 pm

el_nynyo wrote:pai atunci din ce as deduce eu, aceste gaze (substante) care nu participa la ardere au totusi o temperatura ridicata ar pute fi dirijate catre primul clopot unde s-a putea amesteca cu fumul si sa iasa pe cosul de fum si s-ar impusca 2 iepuri o data.
1 se recupereaza caldura gazelor in clpot
2 ajuta la ardere.
gresesc?
Da, recastigi in clopot, caldura pierduta insa nu toata. Cum spunea si @dan, gazele acelea nu participa la ardere. Ex, apa evaporata din lemn.
Daca tu incalzesti acele gaze, temperatura din focar o sa scada. Si astfel arderea secundara este mai slaba, sau chiar deloc. Piederile sunt mult mai mari decat castigurile.
Later Edit.
De ce crezi ca in centralele cu gazeificare (si nu numai) se recomanda lemn cu umiditate de maxim 20% ?
Last edited by cheluakame on Fri Feb 08, 2013 12:02 am, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rostul uscat

Post by phoenix » Fri Feb 08, 2013 12:00 am

El tot fum sunt dar nu se mai amesteca cu alt fum pentru ca in general sunt reci...rostul uscat asta face le separa din start ca alea sa iasa pe cos cat mai repede...
Componentele care nu ard se numesc "balast" ele tragand in jos calitatea arderii...rostul uscat e o treaba care le extrage oarecum...

Asta e teorie...am incercat sa fac niste teste dar nu am observat mare lucru...iti repet deocamdata ca un papagal ce am inteles si eu...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Rostul uscat

Post by ciobimar » Fri Feb 08, 2013 12:04 am

Daca sunt reci sunt si grele ...si nu mai cheltui energie sa le cari prin sistemul convectiv ...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rostul uscat

Post by user_banat_85 » Fri Feb 08, 2013 8:33 am

dan wrote:...Asta e teorie...am incercat sa fac niste teste dar nu am observat mare lucru...iti repet deocamdata ca un papagal ce am inteles si eu...
Uite aici in imagine un rost uscat "din practica". :) Se poate observa ca in partea de jos a fantei este o zona mai putin afectata de fum (a ramas practic "neatinsa"). In partea de sus a rostului uscat care in cazul prezentat se uneste cu orificiul de iesire din focar - la fel se observa o zona mai curata deoarece acolo au fost atinse temperaturi de peste 350 grd C si gudronul nu a avut cum sa se depuna..

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rostul uscat

Post by el_nynyo » Fri Feb 08, 2013 10:01 pm

am inteles acum
eu am crezut ca sunt calde si ar putea fi duse in clopot pentru ca am facut o legatura cam aiurea : focar - gaze (aer) cald sau fierbinte.
in nici un caz nu m-am gandit la acel "balast" ca fiind rece.

Post Reply