Soba de Teracota si casa pasiva

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Sat Mar 09, 2013 12:33 pm

Buna ziua tutoror celor prezenti pe acest forum.
Prezenta mea pe acest forum se datoreaza Dlui _reclama_ Andrei din Constanta care a raspuns unui mesaj postat pe _reclama_ invitându-ma pe caest forum.
Voi posta asadar pe acest forum mesajul postat pe _reclama_.
Peste câteva saptamâni o sa incepem lucrarile la proiectul atât de asteptat, construirea casei noastre! Impreuna cu sotia am achizitionat un teren intrun orasel situat in sudul frantei. Vom construi o casa pe structura din lemn. Constructia va fi din lemn, bardaj pe exterior lambriu in interior, izolant in structura peretilor , planseelor si a sarpantei, parchet in camere si gresie in bai si toilete. Intentionez sa construiesc o soba de teracota pe care o vom folosi ca singura sursa de incalzire (prevazând prize pentru radiatoare electrice in camere). Vom incerca sa obtinem o etanseizare optimala folsind un sistem de ventilatie mecanica cu schimbator de aer având un randament maximal. Ceea ce ma intreb: poate fi amplasata soba de teracota in mijlocul incaperi (salon la parter) fara nici un perete in apropierea imediata. Deasemeni ma intreb daca se poate folosi un sistem de evacuare a fumului pe vertical tip tub dublu izolat care sa treaca prin etaj si sa iasa prin sarpanta afara? Care ar fi dimensiunile sobei având in vedere ca este singura sursa de incalzire (ventilatia având un rol de repartzare a aerului cald in toata casa).
Orice sfat , informatie, critica sunt binevenite.
Va multumesc.
George

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Sat Mar 09, 2013 1:36 pm

George26 wrote:Buna ziua tutoror celor prezenti pe acest forum.
Bine ai venit la noi George!
George26 wrote:
...Constructia va fi din lemn, bardaj pe exterior lambriu in interior, izolant in structura peretilor , planseelor si a sarpantei, parchet in camere si gresie in bai si toilete. Intentionez sa construiesc o soba de teracota pe care o vom folosi ca singura sursa de incalzire (prevazând prize pentru radiatoare electrice in camere). Vom incerca sa obtinem o etanseizare optimala folsind un sistem de ventilatie mecanica cu schimbator de aer având un randament maximal.
Foarte interesant. Va fi o casa de vacanta sau locuinta permanenta?
George26 wrote: Ceea ce ma intreb: poate fi amplasata soba de teracota in mijlocul incaperi (salon la parter) fara nici un perete in apropierea imediata.
Din punctul meu de vedere nu vad nici-un impediment.
George26 wrote: Deasemeni ma intreb daca se poate folosi un sistem de evacuare a fumului pe vertical tip tub dublu izolat care sa treaca prin etaj si sa iasa prin sarpanta afara?
Sigur, din nou nu vad nici-o problema.
George26 wrote: Care ar fi dimensiunile sobei având in vedere ca este singura sursa de incalzire (ventilatia având un rol de repartzare a aerului cald in toata casa).
E, aici este un pic mai mult de discutat. In primul rand ti-as recomanda sa prezinti planurile inainte de a te apuca de treaba.
Apoi va trebui de efectuat un calcul termic, care sa tina cont de suprafetele participante in transferul termic (adica valoarea lor), coeficientii de transfer (calculati in functie de grosimile materialelor termoizolante), temperaturile din zona unde se va construi (pentru asta este suficient sa prezinti un oras mai mare de prin preajma), dar si temperaturile interioare dorite..
Vei lucra cu echipe franceze, sau vrei sa o executi singur? Te descurci in planuri, desene tehnice? Multi colegi de pe acest forum deseneaza in Sketch-Up si asta ne ajuta mult sa schimbam pareri..

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by Vox13 » Sat Mar 09, 2013 5:57 pm

George, esti pe maini bune .Daca rasfoiesti pe aici vei avea dovada.
Bafta!

roadmaster969
junior
Posts: 45
Joined: Tue Jul 03, 2012 4:29 pm
Location: bucuresti-greaca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by roadmaster969 » Sat Mar 09, 2013 10:37 pm

Salutare George si bine ai venit printre noi !
Eu sunt un beneficiar al unei sobe care deserveste singura incalzirea si acm(apa calda menajera) a unei locuinte de aprox120 mp,departe de standardul unei case pasive !
Cu sprijinul prietenilor de aici ,cu rabdare si perseverenta,sunt ferm convins ca iti vei putea indeplini acest vis,care iti va da o satisfactie rar intilnita !
Totul e sa nu te grabesti si sa asculti de sfaturile pertinente pe care le vei primii aici!
Cristi

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by avro » Sat Mar 09, 2013 11:10 pm

Salut
Daca inca nu ai inceput constructia e foarte bine pentru ca ai posibilitatea de a adapta proiectul casei dupa proiectul sobei, lucru care e greu de realizat atunci cind casa e gata, dar proiectul nu a prevazut incalzirea cu soba. Acum ar fi nevoie sa ne prezinti macar o schita a proiectului casei si sa vedem ce se poate face.
Succes

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Mon Mar 11, 2013 10:23 pm

Va multumesc toturor pentru primire!

Intentionez sa o construiesc eu insumi chair daca am unele rezerve. Elanul vine de la faptul ca in urma cu 15 ani am participat la un santier, constructia mai multor sobe de tracota, ajuta-m sobarul iar la finalul santierului sobarul mi-a" incredintat" :D realizarea ultimei sobe. De atunci anii au trecut..
O sa atasez o schita a constructiei pentru cei care au idei precise sa le poata confrunta planului.
Ma intreb insa daca o intrare de aer din exteriorul constructiei direct in focar va afecta arderea in mod consecvent?
O alta interogare vine din partea tubului pe care va trebui sa-l folosec pentru evacuarea fumului, nu stiu care va fi impactul asupra caloriilor degajate in urma arderii, daca vor fii pierderi importante...?
Astept reactiile voastre.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by user_banat_85 » Mon Mar 11, 2013 11:06 pm

George26 wrote:..Intentionez sa o construiesc eu insumi chair daca am unele rezerve. Elanul vine de la faptul ca in urma cu 15 ani am participat la un santier, constructia mai multor sobe de tracota, ajuta-m sobarul iar la finalul santierului sobarul mi-a" incredintat" :D realizarea ultimei sobe. De atunci anii au trecut..
Bravo! Doamne Ajuta.
George26 wrote:..O sa atasez o schita a constructiei pentru cei care au idei precise sa le poata confrunta planului.
George ar fi bine:
1. sa atasez si sectiunea A-A,
2. sa descrii cum se va termoizola "pardoseala in contact cu solul"; peretii exteriori; planseul peste ultimul nivel,
3. sa specifici ce coeficient de transfer termic va avea tamplaria exterioara;
4. sa specifici un oras mare de prin preajma (pentru conditiile climatice)..
Imi place proiectul ca este ergonomic, fara balcoane, terase si alte elemente pe care trebuie se le tratezi cu multa grija cand te gandesti sa obtii o casa cu consum cat mai redus de energie.
George26 wrote:Ma intreb insa daca o intrare de aer din exteriorul constructiei direct in focar va afecta arderea in mod consecvent?
Nu va trebui sa aduci aerul direct in focar, ci va trebui sa-l "conectezi" la soba, dar prin niste elemente de obturare/reglare.
Asta e o conditie obligatorie, daca vrei sa faci casa pasiva.. De asta am zis ca e bine daca inca nu ai inceput sa o construiesti, pentru ca sunt multe detalii de luat in seama..
George26 wrote: O alta interogare vine din partea tubului pe care va trebui sa-l folosec pentru evacuarea fumului, nu stiu care va fi impactul asupra caloriilor degajate in urma arderii, daca vor fii pierderi importante...?
Eu as dori ca "pierderile pe cos" sa aiba valori minime, nu mai mult de 5%.. Dar sa vedem ce iese. :)
George, ar fi indicat daca vrei sa o realizezi singur sa inveti Sketch-Up .. e un program de desen. Multi colegi deja opereaza in acest program si ajuta foarte mult la comunicarea dintre noi.
Hai, sa fie intr-un ceas bun!

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Wed Mar 13, 2013 8:03 pm

Va multumesc inca odata tuturor!
In cele ce urmeaza o sa fac o "sinteza a constructiei" prin care o sa incerc sa aport câteva detalii necesare pentru a intelege proiectul.
Este vorba de o rezidenta permanenta intr-un orasel din partea de sud est a Frantei, Nyons. Ne-am stabilit, impreuna cu sotia (ea fiind nascuta la aproximativ 100 km de aici, in apropierea orasului Gap). Speram sa incheiem actul de vânzare/cumparare a terenului in scurt timp. Casa va fi construita de catre o firma din România. Izolarea structurii va fi urmatoarea:
Structura portanta 150/45, va fi montata pe o placa din beton care va fi izolata pentru a elimina umezela prin capilaritate
Peretii exteriori: 150mm vata bazaltica (termoizolare) +60mm un izolant de tip panou izolant semirigid din fibra de lemn cu o densitate ridicata 250kg/ mc (o protectie impotriva caldurii pe timp de vara).
Compozitia peretilor din interior spre exterior este urmatoarea: lambriu, rigle, par-vapeur (un film anticondens),OSB (panou pentru contravântuire),structura 150mm, rigle, panoul de 60mm ( partea expusa inspre exterior este impermeabila) "par-pluie"(film impotriva intemperiilor),rigle, bardaj.
Planseul intre etaje este izolat cu vata bazaltica 200 cm, plus une izolant fonic. Pardoseala, parchet stejar 22 mm.
Sarpanta: 200 mm vata bazaltica + panoul de 60 mm (vezi peretii)
Tâmplaria din lemn exotic având un coeficient termic global :Uw=1,6
Iata câteva detalii a constructiei.
Lisapet, este cu putinta sa detaliezi sitemul prin care poate fi intrudus aerul secundar pentru ardere in soba" elementele de obturare/reglare"?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by Vox13 » Wed Mar 13, 2013 8:14 pm

La izolatia asta te incadrezi la casa pasiva in Franta ?

George26
junior
Posts: 8
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:57 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de Teracota si casa pasiva

Post by George26 » Wed Mar 13, 2013 8:30 pm

Un detaliu important pe care l-am omis, in constructia noastra ne apropiem de normele prevazute insa nu o sa avem labelul de casa pasiva, si asta chiar daca parametri se apropie de cei a unei case pasiva!

Post Reply