vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by flavius76 » Fri Jul 19, 2013 10:35 pm

Latest post of the previous page:

tufescu wrote:nu stiu mai multe le am gasit si eu pe net.astept pareri de la cei care sunt profesionisti.
Nu sunt profesionist, dar configuratia aceasta a fumurilor orizontale stiu ca se facea la sobele pe gaze, in al doilea video focarul e prea scund, nu va arde bine lemnele. Modelul interior al fumurilor/canalelor il alegi si in functie de marimea sobei.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by user_banat_85 » Fri Jul 19, 2013 11:01 pm

flavius76 wrote:Nu sunt profesionist, dar configuratia aceasta a fumurilor orizontale stiu ca se facea la sobele pe gaze...
Nici eu nu sunt profesionist, insa confirm ca modelul sistemului convectiv al sobei prezentate in primul filmulet de noul nostru coleg @tufescu este pentru combustibil gazos. Daca va uitati atent se observa un orificiu mic situat in linie cu racordul la cos, strapungand toate podurile.. tocmai pentru a nu permite acumularea metanului in soba.

tufescu
junior
Posts: 4
Joined: Sun Jun 30, 2013 5:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tufescu » Fri Jul 19, 2013 11:22 pm

Dar al doilea fulmulet ca principiu a fumurilor sunt bn realizate pt o soba pe lemne?Sau are cineva poze exacte cu fumurile aratate pas cu pas pana la capac?Dar daca fac o soba la fel ca la primul filmulet nu merge si pe lemne daca astup gaurile alea cum arata in filmulet?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by cheluakame » Sat Jul 20, 2013 12:42 am

Pe aici nu prea se folosesc fumuri. Chiar si domnul Bobo (sobar cu experienta si vechime) a renuntat la ele in favoarea clopotelor.
Acestea au atat avantaj din punct de vedere "tehnic" cat si cel al constructiei.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by Bobo » Sat Jul 20, 2013 11:12 am

tufescu wrote:Dar al doilea fulmulet ca principiu a fumurilor sunt bn realizate pt o soba pe lemne?Sau are cineva poze exacte cu fumurile aratate pas cu pas pana la capac?Dar daca fac o soba la fel ca la primul filmulet nu merge si pe lemne daca astup gaurile alea cum arata in filmulet?

Din cartea Sobe si seminee - colectia poti sa faci singur a lai Richard Wild ,intradevar ca nu inveti mare lucru dar mai spune totusi ceva decit deloc, Studiaza Cartea sobarului si a cosarului, scribd (pe google-wichipedia).Fumurile sunt niste canale prin care cicula serpuit fumul comunicind intre ele prin orificii cind sus cind jos, obligind fumul sa coboare si sa urce.Pentru o soiba normala 2/3/7 iti trebuie 5 fumuri primul fum fiind deasupra usii 10/30 cm (in fata) iar restul spatiului il imparti in 4. La primul fum si al III-lea orificii sunt sus de 16/12 cm iat la fumurile 2 si 4 sunt jos de 16/12 cm.sau cum ti-o da acolo. Ca sa aiba tirajul mai mic faci comunicarile mai mici.Daca vei studia carte te vei elucida. Ca sa faci primul fum in fata aduci fumul printr-o intoarcere --al doilea pod, apoi pleci in sus.Mai bine faci clopote, te trimit colegii imediat la ele si mai simple si mai cotite sau mai multe pe nivel.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Sat Jul 20, 2013 1:02 pm

Uite cartea
http://www.4shared.com/office/PIrdt__9/ ... rului.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pentru cum sa faci fumurile, pune niste caramizi dupa randurile 3-7 si ai sa vezi cum circula fumul.

viewtopic.php?p=17496#p17496" onclick="window.open(this.href);return false;

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Wed Jul 31, 2013 3:03 pm

Daca din fotografia prezentata,elimin caramida pusa transversal (din mijloc nu si cea pe unde ies gazele in dreapta) ,caramida dusa in mijloc pe toata lungimea, fumul coboara dreapta jos si stanga tot jos pe canalul care trebuie creat spre cos , e gresit ?

Ce varianta mai exista ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Wed Jul 31, 2013 4:15 pm

Am o soba de teracota de 4 / 2,5 /7 randuri ,care vreau sa o fac de 3/2,5 /7 randuri ,cu clopote.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 9:32 am

E clar asta era.

Am inteles , dar sunt f multe elemente care nu le cunosc, legat de executie ( pentru mine orice amanunt este important ).
Aici intervine rolul colegilor, sa spuna stop ,nu e bine ,sau fa asa sau asa .....

Marcele ,daca fac soba iti pun poze , si o sa fie si cu clopote .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by phoenix » Thu Aug 01, 2013 11:06 am

Eu zic, ca cel mia important este ca cele mai multe fumuri , cu temperatura cea mai calda, sa fie catre camera. Apoi cele cu temperatura cea mai mica sa fie catre perete. In rest te poti juca cum doiresti cu fumurile. Daca pui clopote consider ca poti respecta tot aceasta idee.

Ti-am raspuns ca ceilalti vad ca nu o fac. Daca te tin balamalele fa si un focar performant, macar un perete cu aer secundar. Focarul sa fie captusit cu samota subtire macar dar merge si caramida rosie. Daca poti face soba cu subar poti pune in clopote caramida groasa dar daca nu ai cum sa pui subar, sa pui in clopote sau fumuri, sobinca adica sa fie destul de subtire, sa ajunga caldura in camera.

Focarul sa fie ingust, de o caramida latime si adanc cat doresti, alimentarea prin partea lunga. Fata de perete macar 10-15 cm ca sa circule aerul cald in camera.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: vreau sa fac o soba de teracota vreau ajutor

Post by tonyst » Thu Aug 01, 2013 11:30 am

dan wrote:Eu zic, ca cel mia important este ca cele mai multe fumuri , cu temperatura cea mai calda, sa fie catre camera. Apoi cele cu temperatura cea mai mica sa fie catre perete. In rest te poti juca cum doiresti cu fumurile. Daca pui clopote consider ca poti respecta tot aceasta idee.

Ti-am raspuns ca ceilalti vad ca nu o fac. Daca te tin balamalele fa si un focar performant, macar un perete cu aer secundar. Focarul sa fie captusit cu samota subtire macar dar merge si caramida rosie. Daca poti face soba cu subar poti pune in clopote caramida groasa dar daca nu ai cum sa pui subar, sa pui in clopote sau fumuri, sobinca adica sa fie destul de subtire, sa ajunga caldura in camera.

Focarul sa fie ingust, de o caramida latime si adanc cat doresti, alimentarea prin partea lunga. Fata de perete macar 10-15 cm ca sa circule aerul cald in camera.
Multumesc Dan , tot ce spui e important.Vreau cu clopote,soba este intr un laborator , unde am si incalzire pe motorina ( o centrala) .

Post Reply