Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Thu Sep 19, 2013 9:09 pm

Latest post of the previous page:

La o casa de 3 metri si ceva nu pot pune un cos de 5-7 metri...e mai ieftina o usa.

Getodacu
junior
Posts: 15
Joined: Mon Sep 16, 2013 4:41 pm
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by Getodacu » Sun Sep 22, 2013 10:12 am

Si totusi ...

Avand in vedere ca acea casa va fi locuita cand si cand iarna (in cel mai bun caz sfarsiturile de saptamana), care dintre cele 2 solutii (de caramida sau de teracota) ar fi mai buna?
Din ce am inteles, o soba de caramida se incalzeste mai greu, dar pastreaza mai bine caldura si o elibereaza intr-un timp mai lung; soba de teracota se incalzeste mai repede dar o si elibereaza mai repede.
Sa zicem ca ajung la casa la 4-5 dupa amiaza, cam in cat timp se ajunge la un confort acceptabil (20-22 grade)? (pentru fiecare dintre solutii)
In cazul sobei de teracota, ma trezesc noaptea sa o mai incarc? :D :D

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Sun Sep 22, 2013 10:19 am

Daca n-ai izolatie buna la casa, si mai iesi din plapuma...da o sa o mai alimentezi...acum depinde ce teracota faci si cat de mare.
Soba de zidarie are inertie mare si intra in regim si dupa cateva zile...
Poti face o soba de zidarie sa indeplineasca orice conditii...e mai personalizabila decat o teracota.
La teracota constructia este mai rapida.

Getodacu
junior
Posts: 15
Joined: Mon Sep 16, 2013 4:41 pm
Location: Ramnicu Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by Getodacu » Sun Sep 22, 2013 10:45 am

dan wrote:Daca n-ai izolatie buna la casa, si mai iesi din plapuma...da o sa o mai alimentezi...acum depinde ce teracota faci si cat de mare.
Izolatie o sa fie zic eu suficienta. Problema nu o sa fie a mea cu iesitul de sub plapuma, ci a copiilor care sunt mititei
dan wrote: Soba de zidarie are inertie mare si intra in regim si dupa cateva zile...
Asa ma gandeam si eu, dar sa ved ce mai zic si altii
dan wrote: La teracota constructia este mai rapida.
Plus ca deja sunt 2 sobe acolo care se vor desface, si deci materia prima ar cam fi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Sun Sep 22, 2013 10:48 am

Eu nu iubesc teracotele...prefer o soba mare cat casa eventual si un pat de caramida...si toate sa radieze o caldura delicata...

Este mai lejer(ca si constructie) cu teracota dar atata cat cheltui ca timp si munca pentru o soba cam atata o sa si ai...dar daca ai izolatie buna se mai drege problema...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by user_banat_85 » Sun Sep 22, 2013 11:00 am

Getodacu wrote:Si totusi ...

Avand in vedere ca acea casa va fi locuita cand si cand iarna (in cel mai bun caz sfarsiturile de saptamana), care dintre cele 2 solutii (de caramida sau de teracota) ar fi mai buna?
Din experienta iti pot spune ca: Elementele de constructie ale caselor de vacanta trebuie sa aiba o stabilitate/inertie termica cat se poate de mica.
Prin urmare termoizolatia ar fi trebuit sa fie pusa pe interior si placata fie cu lambriu, fie cu gipscarton (tencuiala uscata - asa se spunea corect), fie cu alte materiale usoare.
Altfel eu nu vad cum poti sa obtii confort. Chiar daca in casa aerul va fi la 30 grd C peretii, pardoseala, tavanele avand temperatura joasa (din cauza inertiei) confort nu vei avea si vei spori formarea condensului si igrasiei.
Getodacu wrote: Din ce am inteles, o soba de caramida se incalzeste mai greu, dar pastreaza mai bine caldura si o elibereaza intr-un timp mai lung; soba de teracota se incalzeste mai repede dar o si elibereaza mai repede.
Notiunile sunt oarecum ambiguu.. Sobele de teracota asa cum se construiesc ele in Romania - hai sa le zicem sobe cu pereti subtiri sau usoare.. Cele de zidarie sa le numim cu pereti grosi sau grele.. altfel ma zgaraie la ureche.. caci si cea de zidarie poate fi finisata cu placi de teracota, sau si cea de zidarie poate fi construita pe cant cu caramida de 32 si tot acolo ies ca si cea "de teracota"..
Getodacu wrote: Sa zicem ca ajung la casa la 4-5 dupa amiaza, cam in cat timp se ajunge la un confort acceptabil (20-22 grade)? (pentru fiecare dintre solutii).
Pentru o casa cu elemente cu stabilitate termica redusa si soba grea - pana sa va culcati - confortul va fi atins (adica in maxim 4-5 ore).
Pentru o casa cu elemente cu stabilitate termica mare (chiar daca este foarte bine termoizolata pe exterior) si soba usoara - poate peste vre-o 3 zile.. Exact cand trebuie sa plecati.. :(
Getodacu wrote: In cazul sobei de teracota, ma trezesc noaptea sa o mai incarc? :D :D
In cazul oricarei sobe usoare - vor fi necesare realimentari dese.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Sun Sep 22, 2013 11:06 am

Ca sa rezolvi problema...faci un cazan/soba...cu calorifere.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by user_banat_85 » Sun Sep 22, 2013 11:15 am

dan wrote:Ca sa rezolvi problema...faci un cazan/soba...cu calorifere.
Dane, nu conteaza ca sunt calorifere sau alte suprafete incinse, daca peretii, tavanul si pardoseala sunt reci - ioc confort!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Sun Sep 22, 2013 11:17 am

E casa de vacanta, vrea caldura repede...sa termioizoleze o casa de vacanta? Cred ca e cam mare investitia. Un Caesar V adica...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by user_banat_85 » Sun Sep 22, 2013 11:21 am

dan wrote:E casa de vacanta, vrea caldura repede...sa termioizoleze o casa de vacanta? Cred ca e cam mare investitia.
Tare interesanti suntem noi, Dane, vrem "sa avem, cum spun rusii, de toate dar sa nu "platim" nimic pentru ele".. Nu stiu asa solutii.. Daca e casa de vacanta atunci pot sa dorm 1-2 nopti si fara foc.. Asa e mai bine? Dar nu si pentru mine. :lol:

Priviti si voi pe la cei din tinuturile friguroase - casele vanatoresti sau de vacanta sunt realizate din lemn (adica stabilitate redusa) si au sobe grele (ca sa nu stai santinela langa focar)..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor pentru alegerea solutiei optime

Post by phoenix » Sun Sep 22, 2013 11:38 am

Asa suntem educati lisapet...sa credem ca se poate sa fim smecheri...si in final suntem pacaliti de propria smecherie.

Getodacule cahlele sunt doar un invelis la o soba...TOATE sobele sunt din caramida. Cu inertie mai mare sau mai mica.

Post Reply