Problema constructie soba teracota langa pereti polistiren

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Sat Aug 11, 2012 5:37 pm

Latest post of the previous page:

Marian wrote:Vreau sa folosec carbuni deoarece ei degaja multa caldura dupa ce focul se stinge! Jarul lor tine mai mult! Sau cel putin asa am eu impresia! Corectatima daca gresesc!
Eu zic sa nu va grabiti.. sa va mai ganditi un pic. Da, asa este carbunele da mai multa caldura, dar ati luat in calcul care este procentul de cenusa si zgura intr-un kg de carbune? Incercati sa cereti de la cel ce vinde carbunele certificatele de conformitate si de calitate. Acolo trebuie sa fie trecut cota procentuala a reziduurilor (adesea acestea sunt la cca 40%).
In timp ce acest reziduu la lemne este de maxim 12% (in cele mai proaste conditii de ardere). Ia faceti un calcul sa vedeti la cate tone de carbune folosit - cate tone de reziduu trebui sa duceti de acasa?
Verificati si valoarea puterii calorice la ardere (in acele certificate) si comparati-o cu cea a lemnului care este in jur de 4 kWh/kg. Sa presupunem ca puterea calorica a lemnului este de 2,5 ori mai mica (caz ideal), atunci carbunele trebuie sa fie la pret maxim de 2,5 ori mai scump. (fara a tine cont de timpul necesar manipularii intr-un caz si in altul)..
Va atrag atentia ca la carbune - uzura focarului este mare - zgura se lipeste de peretii focarului si cand curatati focarul exista posibilitatea sa "erodati" peretii lui..
Pentru a tine mai mult caldura in soba - faceti-o in clopote si faceti-o zidita din caramida, ca sa nu zic ca exista tehnologii de a tine lemnele arzand si 12 ore..
Eu nu as renunta la lemne in favoarea carbunelui.. parerea mea.

radulm
junior
Posts: 24
Joined: Wed Sep 05, 2012 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by radulm » Wed Sep 12, 2012 10:58 pm

Impartasesc din ,,experienta" mea. Am soba la 40 cm de pereti din materiale combustibile (lemn de brad) si focarul la fel. De 15 ani o forjez iarna de iarna ca sa obtin cat mai rapid confortul termic dorit. Am ars in ea de toate ... inclusiv cox (ce sa fac, lenea e cucoana mare). Sfatul meu: ai grija mare la cos ... de acolo pleaca raul. In ce priveste temerea ta cu polistirenul pot sa-ti spun ca am polistiren lipit de cos si nu am avut probleme (cosul fiind in casa iar polistirenul fiind maruntit si provenind de la vagoanele frigorifice dezafectate - deci fara caracteristici speciale in privinta rezistentei la foc).

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Teoart » Sat Oct 06, 2012 8:04 pm

Eu sunt de acord cu cei care recomanda vata bazaltica, este varianta cea mai buna în combinaţie cu foaia de aluminiu îndreptata spre soba. Sunt special pentru aceasta concepute si nu as inventa bicicleta. http://construct.md/ro/moldova/torconst ... a-firerock în ce priveşte polistirenul chiar dacă se spune ca nu arde, la temperatura unele emana un gaz toxic FENOL care poate face multe, şi din cauza carea nu este recomandata montarea lui în încăpere. Si la exterior cu mari restrictii aici un articol http://media.imopedia.ro/stiri-imobilia ... 17623.html

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Sat Oct 06, 2012 8:25 pm

Teoart wrote:... în ce priveşte polistirenul chiar dacă se spune ca nu arde, la temperatura unele emana un gaz toxic FENOL care poate face multe, şi din cauza carea nu este recomandata montarea lui în încăpere. Si la exterior cu mari restrictii aici un articol http://media.imopedia.ro/stiri-imobilia ... 17623.html
Teo, "unele", deci nu toate.. Cat despre articolele din presa.. este mult substrat acolo.. E bine daca "se citeste si printre randuri".. 8-)

Teoart
junior
Posts: 49
Joined: Thu Aug 30, 2012 9:56 am
Location: Chisinau
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Teoart » Sat Oct 06, 2012 9:36 pm

lisapet wrote: E bine daca "se citeste si printre randuri".. 8-)
De acord poate este un pic de interes, totuşi datele tehnice vorbesc de la sine. Un material mai bun in acest scop poate fi si carămida usoara (огнеупорный) care se folosea la cuptoare sau blocuri de beton spuma ytong ultimul nu am încercat dar se pare poate fi o varianta buna .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Sun Oct 07, 2012 10:28 am

Teoart wrote:.. Un material mai bun in acest scop poate fi si carămida usoara (огнеупорный) care se folosea la cuptoare
Asta in romana se numeste caramida termoizolanta. A folosit colegul nostru @ciine la termoizolarea sobei lui fata de "pamant".
Acestea se foloseseu la cuptoarele industriale, pe cand inca nu era fibra ceramica rigida..
Teoart wrote:..sau blocuri de beton spuma ytong ultimul nu am încercat dar se pare poate fi o varianta buna .
Acest material in Romania este numit BCA (beton celular autoclavizat).. in unele situatii poate fi folosit, insa atrag atentia ca exista materiale mult mai eficiente pentru termoizolare. :)
Conductibilitatea termica la BCA este undeva in jur de 0,24 W/(mp K), iar la fibra ceramica , vata bazaltica 0,06-0,04 W/(mp K).

Post Reply