Problema constructie soba teracota langa pereti polistiren

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Problema constructie soba teracota langa pereti polistiren

Post by Marian » Thu Aug 09, 2012 12:00 am

Totul a inceput in urma hotararii de a renova o camera de la o casa din apropierea Bucurestiului!

Pentru o mai buna si economica incalzirea la iarna am hotarat reconstructia vechii sobe de teracota (am cumparat una noua ) si izolarea prin interior a peretiilor cu polistiren expandat de 50 mm. Am demolat vechea soba, si m-am apucat de imbracat cu polistiren camera! Toate bune si frumoase pana cand astazi am discutand cu un sobar (gasit la anunturi pe net, fara sal cunosc, sau sa ii stiu experienta) mi-sa spus ca peretii din jurul sobei nu pot fi acoperiiti cu polistire, cum ca daca ar fi s-ar topi(chiar daca nu anul acesta, dar peste 2-3 ani sigur o sa am probleme)! Acum nu stiu ce sa fac! Peretii respectivi deja iam izolat!

Vreau sa stiu ce parere aveti de treaba aceasta! Este adevarat ca nu se izoleaza peretii din jurul sobei? Ce as putea sa le fac la acei pereti?

Daca cineva cunoaste vrun sobar bun , care chiar sa stie meserie prin Bucuresti sau imprejurimi sa imi dea si mie un PM cu telefonul lui, sau sa posteze aici!

Multumesc frumos si astept parerile voastre in legatura cu problema mea!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 12:09 am

Salut Marian.
O teracota corect construita ar trebui sa aiba undeva la maxim 80 de grade pe suprafata cahlelor. Depinde distanta la care este soba de polistiren. Temperatura la care rezista polistirenul este din cate stiu 90 de grade. Ai putea sa plachezi cu rigips rezistent la foc peste polistiren si pe unde trece cosul cu vata bazaltica.
Exista si polistiren ignifug dar nu te va ajuta decat in caz de incendiu.
Eu zic ca daca ai o distanta suficient de mare o sa reziste si polistirenul pe care il ai...cel mai bine intrebat producatorul.

Un rigips rezistent la foc F30 insemna sa reziste timp de 30 de minute la un foc cu o temperatura de 500 de grade. Cu siguranta va rezista la ce temperaturi ai tu timp de 12 ore.

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Thu Aug 09, 2012 12:19 am

dan wrote:Salut Marian.
Eu zic ca daca ai o distanta suficient de mare o sa reziste si polistirenul pe care il ai.
Cam ce distanta crezi ca ar fi suficienta!

Nu cumva cunosti vrun sobar?

Multumesc

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 12:25 am

Citez din " Norme P.S.I. la locuinte si anexe gospodaresti"

22. Sobele cu acumulare de cãldurã vor fi prevãzute cu fundatii proprii si nu vor fi amplasate direct pe pardoseala combustibilã sau pe grinzile de lemn ale planseelor.

23. În încãperile cu pereti din materiale combustibile, portiunea de perete din dreptul sobei cu acumulare de cãldurã va fi înlocuitã cu o zidãrie din materiale incombustibile, care va depãsi marginile sobei cu 50 cm. Dacã aceastã solutie nu este posibilã, se va asigura o distantã de 50 cm. Între sobã si peretii combustibili neprotejati sau 38 cm fatã de cei protejati prin tencuire si zidãrie.

24. Distanta de la partea superioarã a sobelor pânã la tavanul combustibil al încãperii, va fi de minimum 45 cm dacã este neprotejat si de 30-35 cm când este protejat prin tencuire sau cu o placã de azbest de 0,5 cm grosime acoperitã cu tablã. Aceastã protectie trebuie sã depãseascã perimetrul sobei cu acumulare de cãldurã în toate directiile cu minimum 15 cm.

25. Sobele fără acumulare de căldură (metalice, maşini de gătit) vor fi utilizate numai la încălzirea încăperilor cu pereţi şi plafoane incombustibile, în încăperile de locuit cu respectarea următoarelor prevederi:

· Sobele fără acumulare de căldură se vor utiliza numai când sunt complet echipate(burlane, uşiţe la focar, cenuşar);

· Distanţa între sobe sau burlane şi pereţi, precum şi între burlane şi planşeele combustibile, va fi de minimum 1 m dacă sunt neprotejate şi de minimum 0,70 m când sunt protejate prin tencuire sau zidărie; distanţa între partea superioară a sobei şi planşeul combustibil va fi de 2 m la planşeele neprotejate şi de minimum 1,5 m la cele protejate;

· Pardoseala combustibilă de sub sobele metalice se va izola cu o placă de azbest de 0,5 cm acoperită cu tablă sau printr-un postament de cărămidă, beton cu grosimea de 6 cm. Această protecţie va depăşi perimetrul sobei, lateral cu 25 cm şi în faţa focarului cu 50 cm. Dacă picioarele sobei sunt scurte, perimetrul va avea o grosime de minimum 25 cm.;

· Distanţa dintre sobă şi peretele combustibil din faţa focarului nu va fi mai mică de 1,25 m.

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Thu Aug 09, 2012 12:31 am

Dar acum nu este vorva despre PSI, ca polistirenul oricum nu arde(din cate stiu eu) ! E vorba doar ca in timp sa nu se afecteze structura peretiilor( daca so incinge atat de tare incat sa incepa sa se topeasca)!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 12:33 am

Acolo scrie ca normele PSI sa fie respectate si deci peretii sobelor sa fie la minim 15 cm de pereti. Stiind temperatura peretilor sobei si afland si rezistenta la tmperatura a polistirenului folosit, de la producator, vei lua o decizie.
Cu sobarul nu te pot ajuta dar cred ca orice sobar te poate ajute fara nici o problema daca ai idee ce sa-i ceri.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Thu Aug 09, 2012 9:10 am

dan wrote:Acolo scrie ca normele PSI sa fie respectate si deci peretii sobelor sa fie la minim 15 cm de pereti. Stiind temperatura peretilor sobei si afland si rezistenta la tmperatura a polistirenului folosit, de la producator, vei lua o decizie.
Cu sobarul nu te pot ajuta dar cred ca orice sobar te poate ajute fara nici o problema daca ai idee ce sa-i ceri.
Sunt deacord ca distanta dintre soba si oarecare perete sa fie nu mai mica de 15 cm. Ba, chiar din punct de vedere a functionarii sobei este indicat sa ramana acea distanta. Altfel suprafata sobei indreptata catre acel perete poate fi neglijata din punct de vedere termic si prin urmare s-ar constata ca "soba nu face fata incaperii"!

Cat priveste normele PSI - imi permit sa spun ca ar trebui reactualizate.. Pe piata sunt atatea materiale potrivite special concepute pentru astfel de aplicatii, dar noi romanii tot la zidarie, tencuiala, azbest si tabla ne uitam..
Exista vata bazaltica rigida peste care se aplica acelas glet ca si peste polistiren (peste fibra de sticla)..

Este doar o parere.

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Thu Aug 09, 2012 9:20 am

Salut lisapet! Deci daca as lasa intre 15 - 20 cm intre soba si cei doi pereti totul ar fi ok?

Ce sanse exista sa "se topeasca" polistirenul de pe cei 2 pereti in timp de la prea multa caldura!

Mersi!

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Thu Aug 09, 2012 9:31 am

Marian wrote:Salut lisapet! Deci daca as lasa intre 15 - 20 cm intre soba si cei doi pereti totul ar fi ok?

Ce sanse exista sa "se topeasca" polistirenul de pe cei 2 pereti in timp de la prea multa caldura!

Mersi!
Salut Mariane!
Da, totul ar fi OK daca ai lasa "de la 15 cm in sus" intre soba si cei doi pereti.

Sanse sa "se topeasca" polistrirenul exista numai daca temperatura suprafetei polistirenului va depasi 100 grd C.. Asta este posibil numai daca temperatura suprafetelor sobei va depasi 200 grd C (cazul celor metalice). Cu cresterea grosimii peretilor sobei de peste 6cm - se reduc sansele de a "topi" polistirenul..

Totusi, pentru a fi mai sigur, as recomanda doar in zona sobei sa se realizeze o structura de gipscarton rosu sub care se va monta vata minerala.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 9:37 am

Daca lasi spatiul in jurul sobei nu vei avea niciodata "prea multa caldura" in jurul sobei. Sansele sunt minime, sa ai pb cu expandatul, dar nimeni nu isi poate lua responsabilitatea ci doar tu. Daca ai placa cu ceva in jurul sobei, din cele mentionate, nu vei avea probleme.
Domnul Bobo face de mult sobe asa ca ce a spus el este valabil iar Andrei(lisapet) la fel.
Sobarul de la telefon nu a vrut sa riste nimc asa ca trebuie inteles.

E alegerea ta domnule Marian.

Post Reply