Problema constructie soba teracota langa pereti polistiren

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 9:37 am

Latest post of the previous page:

Daca lasi spatiul in jurul sobei nu vei avea niciodata "prea multa caldura" in jurul sobei. Sansele sunt minime, sa ai pb cu expandatul, dar nimeni nu isi poate lua responsabilitatea ci doar tu. Daca ai placa cu ceva in jurul sobei, din cele mentionate, nu vei avea probleme.
Domnul Bobo face de mult sobe asa ca ce a spus el este valabil iar Andrei(lisapet) la fel.
Sobarul de la telefon nu a vrut sa riste nimc asa ca trebuie inteles.

E alegerea ta domnule Marian.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Bobo » Thu Aug 09, 2012 3:28 pm

Marian wrote:Salut lisapet! Deci daca as lasa intre 15 - 20 cm intre soba si cei doi pereti totul ar fi ok?

Ce sanse exista sa "se topeasca" polistirenul de pe cei 2 pereti in timp de la prea multa caldura!

Mersi!
Daca esti pytyk de pe _reclama_ mi-am expus parerea la sobele de teracota. de acolo. Bobo.

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Thu Aug 09, 2012 8:46 pm

Pana la urma , am luat hotararea ca peretii sa ramana izolatii cu polistiren , iar ca soba sa fie facuta la o distanta de 20 cm fata de cei 2 pereti! Plus ca o sa incarc mai mult cei doi pereti cu adeziv, astfel incat sa fiu sigur ca nu o sa am probleme pe viitor!

Multumesc de sfaturi domnilor!

Totusi daca cineva ma poate ajuta cu un sobar, i-as fi recunoscator!

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by ciobimar » Thu Aug 09, 2012 8:52 pm

Salut Mariane,de ce nu pui vata bazaltica in acea zona si stai linistit orice temperatura ar fi ...la o soba se mai scapa cu temperatura......si de ce nu izolezi casa pe dinafara ..daca POTI SA NE SPUI.......

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 9:18 pm

Mie domnul Marian mi-a dat o idee buna cu izolatia in casa si nu afara pentru ca eu am casa atat de aproape de gard incat nu voi avea loc sa pun izolatia pe afara. Ar trebui sa demontez gardul dar nu stiu daca vecinul o sa fie foarte fericit mai ales ca are tot felul de plante pe gardul meu.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by ciobimar » Thu Aug 09, 2012 9:25 pm

Cel mai bine e pe afara...punctul de inghet se afla la marginea polistirenului de 10 ..cu cit e mai gros e mai bine.sunt pe undeva puse de Ciine aceste date ....si eu nu as pune polistiren pe dinauntru ...... caroiaje vata minerala,rigips ...si gata
Last edited by ciobimar on Thu Aug 09, 2012 9:43 pm, edited 2 times in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Thu Aug 09, 2012 9:31 pm

Da Marian poate sa aiba si alta varianta dar poate nu are. Ne spune el ce si cum. Mariane parerea mea ca la cum ai gandit este ok dar riscul ramane al tau :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by ciobimar » Thu Aug 09, 2012 9:49 pm

Dane datele de care spuneam sunt pe celalalt forum la centrale electrice ,cazane electrice pag 81 mesaj1456 ...daca poti tu sa le muti aici cred ca ar fi de folos....

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_63 » Thu Aug 09, 2012 10:27 pm

Marian wrote:Pana la urma , am luat hotararea ca peretii sa ramana izolatii cu polistiren , iar ca soba sa fie facuta la o distanta de 20 cm fata de cei 2 pereti! Plus ca o sa incarc mai mult cei doi pereti cu adeziv, astfel incat sa fiu sigur ca nu o sa am probleme pe viitor!

Multumesc de sfaturi domnilor!

Totusi daca cineva ma poate ajuta cu un sobar, i-as fi recunoscator!
Salutare Marian !

Eu poate ma-si gindi la varianta urmatoare, ca idee: perete rigips-placa bazaltica rigida 30-50mm-tabla de aluminum 0,2mm- distanta dintre peretele izolat si soba 130 mm.
Un exemplu ;) :

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Fri Aug 10, 2012 9:06 am

Salut csomi !

Varianta ta "rigips-placa bazaltica rigida" este o idee foarte buna" mam gandit si eu cand m-am apucat de treaba asta la ea, dar mi-sa parut a fi mult mai costisitoare!

Camera respectiva deja am izolato, deci nu prea ami am cu ce sa schimb situatia acum!

Iar legat de faptul ca "de ce nu am izolato pe afara" principalul motiv a fost acela ca fiind o casa veche, peretii din interior nu erau drepti, incepusera sa se crape si mam gandit ca izoland cu polistiren indrept si peretii! Unde se crapase, am dat jos tencuiala, iam batut plasa de rapit si am tencuit din nou, dupa care am izlato!

La anu mam gandit sa o izolez si pe afara! Eu cred ca o sa iasa ceva bun! Dar vedem!

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_63 » Fri Aug 10, 2012 9:45 am

Marian wrote:Salut csomi !

Varianta ta "rigips-placa bazaltica rigida" este o idee foarte buna" mam gandit si eu cand m-am apucat de treaba asta la ea, dar mi-sa parut a fi mult mai costisitoare!

Camera respectiva deja am izolato, deci nu prea ami am cu ce sa schimb situatia acum!

Iar legat de faptul ca "de ce nu am izolato pe afara" principalul motiv a fost acela ca fiind o casa veche, peretii din interior nu erau drepti, incepusera sa se crape si mam gandit ca izoland cu polistiren indrept si peretii! Unde se crapase, am dat jos tencuiala, iam batut plasa de rapit si am tencuit din nou, dupa care am izlato!

La anu mam gandit sa o izolez si pe afara! Eu cred ca o sa iasa ceva bun! Dar vedem!
Ok, inteleg, dar eu m-am referit doar la zona de perete unde ar fi soba, peste perete care este acum sa puneti stratul prezentat mai sus placa bazaltica+tabla de aluminiu va functiona ca o "oglinda termica", radiatiile le reflecta inapoi. De izolatia in exterior pe dinafara va fi mare nevoie si in cazul acesta pt ca apare riscul, in timp, de a se mucegai suprafata de contact dintre polistiren si peretele exterior(va fi o suprafata rece), cum a scris si Ciobimar, aerul rece trebuie tinut in exteriorul peretilor casei.

Post Reply