Problema constructie soba teracota langa pereti polistiren

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_63 » Fri Aug 10, 2012 9:45 am

Latest post of the previous page:

Marian wrote:Salut csomi !

Varianta ta "rigips-placa bazaltica rigida" este o idee foarte buna" mam gandit si eu cand m-am apucat de treaba asta la ea, dar mi-sa parut a fi mult mai costisitoare!

Camera respectiva deja am izolato, deci nu prea ami am cu ce sa schimb situatia acum!

Iar legat de faptul ca "de ce nu am izolato pe afara" principalul motiv a fost acela ca fiind o casa veche, peretii din interior nu erau drepti, incepusera sa se crape si mam gandit ca izoland cu polistiren indrept si peretii! Unde se crapase, am dat jos tencuiala, iam batut plasa de rapit si am tencuit din nou, dupa care am izlato!

La anu mam gandit sa o izolez si pe afara! Eu cred ca o sa iasa ceva bun! Dar vedem!
Ok, inteleg, dar eu m-am referit doar la zona de perete unde ar fi soba, peste perete care este acum sa puneti stratul prezentat mai sus placa bazaltica+tabla de aluminiu va functiona ca o "oglinda termica", radiatiile le reflecta inapoi. De izolatia in exterior pe dinafara va fi mare nevoie si in cazul acesta pt ca apare riscul, in timp, de a se mucegai suprafata de contact dintre polistiren si peretele exterior(va fi o suprafata rece), cum a scris si Ciobimar, aerul rece trebuie tinut in exteriorul peretilor casei.

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Fri Aug 10, 2012 8:28 pm

csomi wrote:Ok, inteleg, dar eu m-am referit doar la zona de perete unde ar fi soba, peste perete care este acum sa puneti stratul prezentat mai sus placa bazaltica+tabla de aluminiu va functiona ca o "oglinda termica", radiatiile le reflecta inapoi. De izolatia in exterior pe dinafara va fi mare nevoie si in cazul acesta pt ca apare riscul, in timp, de a se mucegai suprafata de contact dintre polistiren si peretele exterior(va fi o suprafata rece), cum a scris si Ciobimar, aerul rece trebuie tinut in exteriorul peretilor casei.
Nu stiu ce sa zic! Daca as pune bazaltica+tabla de aluminiu doar in coltul unde este soba cred ca ar arata urat!

Am vorbit cu sobarul care mi-a spus ca peretii din jurul sobei nu pot si acoperiti cu polistiren, urmand ca maine sa ma duc sa il aduc sa vada cum sta treaba!

O sa iau o decizie dupa ce o sa vorbesc fata in fata si cu el!

Daca ati putea sa imi dati cateva indicatii legat de "ce sa ii cer sobarului" pentru a face o soba care sa faca si sa tina caldura cat mai mult! Soba o sa fie pe lemne si pe carbuni ! (exemli cum sa fac fumurile, sau ceva de genu). Multumesc

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Bobo » Fri Aug 10, 2012 8:48 pm

Daca ati putea sa imi dati cateva indicatii legat de "ce sa ii cer sobarului" pentru a face o soba care sa faca si sa tina caldura cat mai mult! Soba o sa fie pe lemne si pe carbuni ! (exemli cum sa fac fumurile, sau ceva de genu). Multumesc[/quote]

Daca faceai tu soba iti dam indicatii ,dar ca sa il chitai pe meserias in timul lucrului nu iti spun decit... este treaba lui. Eu unul nu vreau sa fiu injurat pentru o treaba de acest fel.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Fri Aug 10, 2012 8:58 pm

http://forum._reclama_.com/index.php?s= ... &p=1846248
Uite niste poze. Pentru ca o sa fie teracota ai acolo o multime de informatii. In principiu trebuie sa ai samota in interiorul cahlelorm macar in zona focarului, sau caramida refractara, ca sa retina caldura si macar 5 fumuri. La carbuni exista niste diferente.
O sa obti niste informatii de pe forumuri dar intai trebuie sa afli ce sistem are sobarul de constructie a unei sobe pntru ca aici pe forum si pe SP ai informatii valoroase pe care putini sobari le aplica in constructie. Cauta macar pozele de pe SP si studiaza.
Sunt foarte putini care chiar ofera informatie restul doar vor sa obtina fara sa dea nimic la schimb dar iti garantez ca exista si cativa care te invata enorm de multe. Sorin Sirbu este unul din cei care trebuiesc urmariti cu atentie.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Fri Aug 10, 2012 9:21 pm

Marian wrote:Am vorbit cu sobarul care mi-a spus ca peretii din jurul sobei nu pot si acoperiti cu polistiren, urmand ca maine sa ma duc sa il aduc sa vada cum sta treaba!

O sa iau o decizie dupa ce o sa vorbesc fata in fata si cu el!
Sunt curios ce va va mai spune sobarul.. Daca nu va suparati, tineti-ne si pe noi la curent cu parerile sobarilor locali.
Marian wrote:Daca ati putea sa imi dati cateva indicatii legat de "ce sa ii cer sobarului" pentru a face o soba care sa faca si sa tina caldura cat mai mult! Soba o sa fie pe lemne si pe carbuni ! (exemli cum sa fac fumurile, sau ceva de genu). Multumesc
Ca sa tina caldura cat mai mult casa trebuie "termoizolata bine" si apoi soba trebuie sa fie cat mai "grea".. Aici e mult de povestit.. :) Ma tem ca mai mult "vom incurca" decat "vom ajuta".. totul depinde de timpul pe care il aveti la dispozitie si banii..
De ce vreti sa folositi carbunele?
Cu respect, Andrei.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Fri Aug 10, 2012 9:28 pm

Marian, un vecin vroia sa-si faca soba dar in final, pentru ca nu a avut bani, cineva i-a facut cadou, teracota la 450 de lei si multa sobinca, adica o caramida subtire (tiganeasca). Cahlele sunt de proasta calitate, la pretul asta este evident, si trebuie sa le prelucram cu flexul sa scapam de colturile care au ramas dupa coacerea cahlelor. Mare atentie deci la materialele folosite ca ce ti-am povestit este minimul de ce se poate face intr-o soba (sobnca si cahle de calitate slaba) dar cadoul nu se cauta la dinti...

Daca o sa construiti soba pentru carbuni va recomand ca usa de incarcare sa fie in alta camera sau sa cumparati avertizoare electronice pentru gaze toxice.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_63 » Sat Aug 11, 2012 8:08 am

Marian wrote:Nu stiu ce sa zic! Daca as pune bazaltica+tabla de aluminiu doar in coltul unde este soba cred ca ar arata urat!
Eu am oferit o idee, o alternativa dar fiecare om stie sa decida care este alegerea buna pt el.
Marian wrote:Am vorbit cu sobarul care mi-a spus ca peretii din jurul sobei nu pot si acoperiti cu polistiren, urmand ca maine sa ma duc sa il aduc sa vada cum sta treaba!
Ii dau dreptate colegului sobar...
Marian wrote:Daca ati putea sa imi dati cateva indicatii legat de "ce sa ii cer sobarului" pentru a face o soba care sa faca si sa tina caldura cat mai mult! Soba o sa fie pe lemne si pe carbuni ! (exemli cum sa fac fumurile, sau ceva de genu). Multumesc

Eu cred ca in cazul acesta "indicatii" nu se pot da, constructia unei sobe incepe cu increderea reciproca dintre beneficiar si sobar , executantul va descrie ce are si cum are in plan sa faca dupa o expertiza la fata locului, garanteaza ca acesata soba va face fata necesitatilor termice al incaperii, va va da indicatii pt modul de utilizare a sobei respective, poate va ofera pt studiu si citeva imagini din lucrarile de referinta, Daca in cele din urma sinteti convins ca acel sobar va poate satisface "pretentiile", atunci trebuie lasat sobarul sa isi practice meseria...
Last edited by user_banat_63 on Sat Aug 11, 2012 8:47 am, edited 6 times in total.

Marian
junior
Posts: 8
Joined: Wed Aug 08, 2012 11:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Marian » Sat Aug 11, 2012 8:18 am

lisapet wrote:Sunt curios ce va va mai spune sobarul.. Daca nu va suparati, tineti-ne si pe noi la curent cu parerile sobarilor locali..
O sa va tin! :)
lisapet wrote:De ce vreti sa folositi carbunele?
Vreau sa folosec carbuni deoarece ei degaja multa caldura dupa ce focul se stinge! Jarul lor tine mai mult! Sau cel putin asa am eu impresia! Corectatima daca gresesc!

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by Bobo » Sat Aug 11, 2012 1:30 pm

lisapet wrote:De ce vreti sa folositi carbunele?
Vreau sa folosec carbuni deoarece ei degaja multa caldura dupa ce focul se stinge! Jarul lor tine mai mult! Sau cel putin asa am eu impresia! Corectatima daca gresesc![/quote]

O sa iasa o struto-camila =girafa sau cal-magar= catir , cemai o aiureala care la carbuni foscarul se face ca la sobele cu gazeificare o sa ai miros in casa ,multa cenusa si zapada neagra de la fum, plus ca o sa faca fumuri putine iar cind bagi lemne randament slab .Plus risc mare de intoxicare cu monoxid de C . Sa faci usa pe hol cum ti-a recomandat Dan.,un cos mai larg si curatat cit mai des. ca la mene se curata si la 5 ani depinde de lemne.Dar daca la altii merge si ai vazut ca este bine nu vreau sa iti stric placerea fao.asa.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by phoenix » Sat Aug 11, 2012 2:01 pm

Dl Bobo are perfecta dreptate si aici. Puteti face si cu carbuni dar nu stiu daca e cineva pe forumul asta care o sa va lase sa faceti cu carbuni din motivele prezentate de Dl Bobo si multe altele. Carbunele e de 2 orimai puternic caloric dar iese o mizerie...a fost si pe unde stau eu acum catva ani moda cu carbunii da au renuntat toti.
Daca insa o sa faceti cu carbuni sa ne spuenti si noua experienta dvs.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Problema constructie soba d teracota langa pereti polist

Post by user_banat_85 » Sat Aug 11, 2012 5:37 pm

Marian wrote:Vreau sa folosec carbuni deoarece ei degaja multa caldura dupa ce focul se stinge! Jarul lor tine mai mult! Sau cel putin asa am eu impresia! Corectatima daca gresesc!
Eu zic sa nu va grabiti.. sa va mai ganditi un pic. Da, asa este carbunele da mai multa caldura, dar ati luat in calcul care este procentul de cenusa si zgura intr-un kg de carbune? Incercati sa cereti de la cel ce vinde carbunele certificatele de conformitate si de calitate. Acolo trebuie sa fie trecut cota procentuala a reziduurilor (adesea acestea sunt la cca 40%).
In timp ce acest reziduu la lemne este de maxim 12% (in cele mai proaste conditii de ardere). Ia faceti un calcul sa vedeti la cate tone de carbune folosit - cate tone de reziduu trebui sa duceti de acasa?
Verificati si valoarea puterii calorice la ardere (in acele certificate) si comparati-o cu cea a lemnului care este in jur de 4 kWh/kg. Sa presupunem ca puterea calorica a lemnului este de 2,5 ori mai mica (caz ideal), atunci carbunele trebuie sa fie la pret maxim de 2,5 ori mai scump. (fara a tine cont de timpul necesar manipularii intr-un caz si in altul)..
Va atrag atentia ca la carbune - uzura focarului este mare - zgura se lipeste de peretii focarului si cand curatati focarul exista posibilitatea sa "erodati" peretii lui..
Pentru a tine mai mult caldura in soba - faceti-o in clopote si faceti-o zidita din caramida, ca sa nu zic ca exista tehnologii de a tine lemnele arzand si 12 ore..
Eu nu as renunta la lemne in favoarea carbunelui.. parerea mea.

Post Reply