Teracota cu focar ''tip zidarie''

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by liviu-tiutiu » Mon Nov 04, 2013 10:41 am

Latest post of the previous page:

Stelica, aici nu este vorba de cat am invatat fiecare dintre noi. Invatatura ne foloseste la locul de munca. Aici, fiecare dintre noi suntem din pasiune, din nevoie, etc. si cred ca suntem egali si suntem aici sa ne completam reciproc. Daca fiecare dintre noi ar sti cat stim toti la un loc, nu am mai fi aici, dar acest lucru nu este posibil. Niciodata nu va exista cineva care sa cunoasca absolut tot.
Va veni si frigul, niciodtata nu am asteptat iarna ca acum,bine excludem perioada cind eram copil.
Mare dreptate ai.
Toate cele bune Stelica!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 10:49 am

Reglajele separate de aer si aer primar suficient sunt o obligativitate.
Last edited by phoenix on Mon Nov 04, 2013 11:02 am, edited 1 time in total.

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by liviu-tiutiu » Mon Nov 04, 2013 10:54 am

Dane, acum imi dau si eu seama despre acest lucru.Eu am mers pe ideea ca reglajul aerului primar se va face prin depunerea cenusii pe gratar dar se pare ca m-am inselat.Un alt aspect de care trebuie tinut cont este etanseitatea usii focarului. La mine nici acest criteriu nu este indeplinit.Usa mea este mai mereu afumata si dupa ce aprind focul pana inchid calea directa apare condensul pe usa.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 11:02 am

Stai linistit ca nici eu nu am reglaj independent...pentru o soba utilizata de un utilizator obisnuit mai comod este cu reglaj comun dar pentru noi nu ajunge.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by user_banat_63 » Mon Nov 04, 2013 11:16 am

liviu-tiutiu wrote:... dupa ce aprind focul pana inchid calea directa apare condensul pe usa.
Pe orcie usa de focar poate apare condensul la interiorul usii daca suprafata metalului a scazut sub temperatura punctului de roua cca 55-60 grd. Cind o soba de zidarie este in regim temperatura focarului (si a usi) trebuie sa fie mai mare de 60 grd...

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Mon Nov 04, 2013 8:44 pm

liviu-tiutiu wrote:Dane, acum imi dau si eu seama despre acest lucru.Eu am mers pe ideea ca reglajul aerului primar se va face prin depunerea cenusii pe gratar dar se pare ca m-am inselat.Un alt aspect de care trebuie tinut cont este etanseitatea usii focarului. La mine nici acest criteriu nu este indeplinit.Usa mea este mai mereu afumata si dupa ce aprind focul pana inchid calea directa apare condensul pe usa.
Cred ca se poate face un artificiu pt aerul secundar,vazusem pe undeva,si daca e aici pe forum il rog pe respectrivul sa ne arate,se face un subar prin cenusar si tija scosa prin rama portitei,dar acum imi scapa unde si cine a venit cu ideia :think:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Mon Nov 04, 2013 8:52 pm

Nicada a facut asa...un subar sub cenusar care inchide aerul primar.

mlaurentiuc
junior
Posts: 10
Joined: Sun Mar 24, 2013 11:52 am
Location: Oancea, Galaţi, RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by mlaurentiuc » Fri Nov 22, 2013 12:04 pm

Salut!
La modelul asta de soba, s-a gandit cineva sa renunte la podul dintre cenusar si focar pentru a obtine un focar mai mare ca sa nu stai toata ziua cu mana pe lemne?
Ma intereseaza si pe mine modelul asta de ardere. Am aflat de el din primavara dar nu am avut timp prea mult, dar in iarna asta vreau sa ma documentez si la vara sa-l pun in practica

Cu respect Laurentiu

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by Bobo » Fri Nov 22, 2013 12:12 pm

mlaurentiuc wrote:Salut!
La modelul asta de soba, s-a gandit cineva sa renunte la podul dintre cenusar si focar pentru a obtine un focar mai mare ca sa nu stai toata ziua cu mana pe lemne?
Ma intereseaza si pe mine modelul asta de ardere. Am aflat de el din primavara dar nu am avut timp prea mult, dar in iarna asta vreau sa ma documentez si la vara sa-l pun in practica

Cu respect Laurentiu
Se observa ca nu prea ai citit pe aici.Sobele in clopote ca altfel toate trebuie calculate functie de necesarul de caldura. Acestea functie de modelul arderi rapida sau prelungita si functie de cite lemne bagi la o umplere se calculeaza focarul. Se poate ajunge ca sa bagi si o roaba deodata la o alimentare pe zi ,dar soba trebuie facuta sa functioneze la niste parametrii. ASa ca documentare cauta la Calcul si iar calcule cum se calculeaza. La sobele dee zidarie nu se prea vorbeste de podul de intoarcere II.,decit la teracote si acolo este optional.Rectific, bad ca vorbesti de podul dintre cenusar si focar, adica unde este gratarul? Semineele care au usi cu gauri nu au nevoie sa pui gratar. AErul se poate aduce la ardere si prin pereti.sobei,secundar sau primar,problma apare ca rmine cunsa in focar.daca ramine multa o scoti zilnic.

mlaurentiuc
junior
Posts: 10
Joined: Sun Mar 24, 2013 11:52 am
Location: Oancea, Galaţi, RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by mlaurentiuc » Tue Nov 26, 2013 9:12 pm

Stelica, in partea de sus a focarului, ai mai pastrat catalizatorii asa cum ai facut proiectul? mai ai si alte poze afara de cele afisate? cate randuri de cahle are soba?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Tue Nov 26, 2013 9:36 pm

mlaurentiuc wrote:Stelica, in partea de sus a focarului, ai mai pastrat catalizatorii asa cum ai facut proiectul? mai ai si alte poze afara de cele afisate? cate randuri de cahle are soba?
Am pastrat catalizatorii,au si acestia rolul lor,poate usor modificati fata de proiect.Poze nu mai am in plus,doar cele puse aici,dar daca e nevoie mai vedem.Momentan nu pot lucra in SketchUp,asi vrea cumva sa definitivez si aici proiectul dar am pierdut procesorul si placa video si e imposibil sa fac ceva in SketchUp.Soba e 2.5/3,pe 7 rinduri,plus bordurile.
mlaurentiuc wrote:Salut!
La modelul asta de soba, s-a gandit cineva sa renunte la podul dintre cenusar si focar pentru a obtine un focar mai mare ca sa nu stai toata ziua cu mana pe lemne?
Ma intereseaza si pe mine modelul asta de ardere. Am aflat de el din primavara dar nu am avut timp prea mult, dar in iarna asta vreau sa ma documentez si la vara sa-l pun in practica

Cu respect Laurentiu
Eu nu la-si numi un model,caci nu am prea am mai vazut o soba la fel cum am facut eu,practic soba asta e facuta exact dupa felul cum am inteles si putut aduna eu informatiile,procesate binenteles de singurul meu neuron activ.

Post Reply