Teracota cu focar ''tip zidarie''

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Tue Nov 26, 2013 9:36 pm

Latest post of the previous page:

mlaurentiuc wrote:Stelica, in partea de sus a focarului, ai mai pastrat catalizatorii asa cum ai facut proiectul? mai ai si alte poze afara de cele afisate? cate randuri de cahle are soba?
Am pastrat catalizatorii,au si acestia rolul lor,poate usor modificati fata de proiect.Poze nu mai am in plus,doar cele puse aici,dar daca e nevoie mai vedem.Momentan nu pot lucra in SketchUp,asi vrea cumva sa definitivez si aici proiectul dar am pierdut procesorul si placa video si e imposibil sa fac ceva in SketchUp.Soba e 2.5/3,pe 7 rinduri,plus bordurile.
mlaurentiuc wrote:Salut!
La modelul asta de soba, s-a gandit cineva sa renunte la podul dintre cenusar si focar pentru a obtine un focar mai mare ca sa nu stai toata ziua cu mana pe lemne?
Ma intereseaza si pe mine modelul asta de ardere. Am aflat de el din primavara dar nu am avut timp prea mult, dar in iarna asta vreau sa ma documentez si la vara sa-l pun in practica

Cu respect Laurentiu
Eu nu la-si numi un model,caci nu am prea am mai vazut o soba la fel cum am facut eu,practic soba asta e facuta exact dupa felul cum am inteles si putut aduna eu informatiile,procesate binenteles de singurul meu neuron activ.

mlaurentiuc
junior
Posts: 10
Joined: Sun Mar 24, 2013 11:52 am
Location: Oancea, Galaţi, RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by mlaurentiuc » Sun Dec 01, 2013 5:45 pm

am reluat topicul si într-adevăr dacă eram mai atent ai povestit de catalizatori in întâmplarea cu vecinul care nu reușea sa vadă fumul de la horn.
ce nu reușesc sa-mi imaginez unde este poziționată separarea dintre cele doua clopote. focarul face parte din primul clopot?
da-mi câteva detalii. un coleg de munca se ocupă si cu sobe de teracota, i-am propus sa facă o soba de asta, însă nu a avut până acum niciun beneficiar care sa vrea asa ceva. acum s-a hotărât sa-si facă el una. a așezat bordura si trei rânduri de cahle, iar pe interior a ajuns până la nivelul de unde încep catalizatorii. este destul de impulsiv si a plecat la drum fără sa înțeleagă proiectul până la capăt.
acum treaba mea este sa-l indrum sa ducă la bun sfarsit lucrarea.
multumesc pentru ajutor.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Sun Dec 01, 2013 6:45 pm

Poza asta corespunde cu proiectul in skp,de aici am inceput sa plachez cu semisamota.Cu rosu sint catalizatorii.Cu caramizile ce formeaza cupola focarului am inchis pt a separa aerul secundar,dar de aici in sus vine facut si podul focarului,care abia asta e capacul primului clopot.
O poza ar fi cit 3000 de cuvinte da'le mele,dar de obicei lucrez foate bine singur,eu comand eu execut,si fiind singur...poze putine.
Nu promit,dar poate miine seara sa-ti fac ceva in skp,pe alt calculator.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Sun Dec 01, 2013 8:17 pm

Fiindca maine e Luni,am zis ca poate-ti trebe.
Asa am facut eu,insa sobarul isi poate aranja caramizile cum ii cade la socoteala.Am facut si cale directa,nu era musai,dar culmea aseara mi-a trebuit.Cosul imi vine exact peste gaura caii directe.
Focar pt teracota.skp
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

mlaurentiuc
junior
Posts: 10
Joined: Sun Mar 24, 2013 11:52 am
Location: Oancea, Galaţi, RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by mlaurentiuc » Sun Dec 01, 2013 9:30 pm

si deasupra caii directe este al doilea clopot?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Sun Dec 01, 2013 9:43 pm

mlaurentiuc wrote:si deasupra caii directe este al doilea clopot?
Da,dar trebuie facuti ceva ''stilpi'' pt sustinerea podului final,eu le zic ''scarite'',mai au rolul de a stapini si caramizile ce le vei folosi la placare.

mlaurentiuc
junior
Posts: 10
Joined: Sun Mar 24, 2013 11:52 am
Location: Oancea, Galaţi, RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by mlaurentiuc » Sun Dec 01, 2013 9:57 pm

miltumesc mult!

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Mon Dec 23, 2013 9:19 pm

Sa va povsestesc ce am patit cu soba mea in seara asta :crazy:
Cu citeva minute de a baga lemnele in soba am deschis subarul de la cos,cind am deschis portita si am inceput sa bag lemnele ma izbit in fata un val de aer rece...sa-mi dau palme...
Mi-a mai mirosit de citeva ori a funingine,asa ca de la o scumuiera plina de chistoace,dar am aprins focul si totul a fost ok.
Continui sa bag lemnele,deschid cale directa,aprind focul,dar in seara asta am umplut casa de fum.La aprindere in casa aveam 22,acum am 19 caci am deschis iesirile de urgenta :lol:
Cind cineva spunea ca trebuie sa ''crape'' termopanul eu am zimbit...a mea merge si vara,mi-am zis... :oops:

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by ciine » Mon Dec 23, 2013 9:41 pm

stelica_33 wrote:Sa va povsestesc ce am patit cu soba mea in seara asta :crazy:
Cu citeva minute de a baga lemnele in soba am deschis subarul de la cos,cind am deschis portita si am inceput sa bag lemnele ma izbit in fata un val de aer rece...sa-mi dau palme...
Mi-a mai mirosit de citeva ori a funingine,asa ca de la o scumuiera plina de chistoace,dar am aprins focul si totul a fost ok.
Continui sa bag lemnele,deschid cale directa,aprind focul,dar in seara asta am umplut casa de fum.La aprindere in casa aveam 22,acum am 19 caci am deschis iesirile de urgenta :lol:
Cind cineva spunea ca trebuie sa ''crape'' termopanul eu am zimbit...a mea merge si vara,mi-am zis... :oops:
Cred ca e o inversie termica , s-a incalzit afara si cosul e mai rece in partea de jos decit cea superioara.
Eu patesc des la munte acest fenomen cind este inversie termica

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Mon Dec 23, 2013 9:45 pm

Cred ca deacum o sa deschid subarul cosului doar putin inainte de a aprinde focul.
Dv. cum procedati?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by ciine » Mon Dec 23, 2013 10:53 pm

stelica_33 wrote:Cred ca deacum o sa deschid subarul cosului doar putin inainte de a aprinde focul.
Dv. cum procedati?
E ca draku cind am acest fenomen , deschid toate usile la casa si incerc sa fac curent , dar de obicei acest fenomen atrage si o stagnare a aerului si atunci incalzesc cu o lampa de butan iesirea sobei la cos si incet incet o ia in cca 10 minute

Post Reply