Teracota cu focar ''tip zidarie''

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Wed Jan 01, 2014 9:24 pm

Latest post of the previous page:

dan wrote:Stelica, adevarul este mereu la jumatate...oamenii nu au avut informatia pana la internet...acum au atata informatie incat este greu sa o cureti de minciunele...e greu si sa o pastrezi curata fara sa tai in carne vie...Nu trebuie sa aruncam nimic la cos prea usor...nu prea mai avem de aruncat...
Nu prea iubesc eu teracotele pentru ca sunt prea simple dar decat o teracota proasta mai bine o teracota buna, decat o teracota buna mai bine o soba buna...decat o soba buna mai bine o soba performanta...si tot asa...
Stiau si babele acelea ceva...noi suntem urmasii lor si cumva sunt mamele noastre...
Ai dreptate Dane,nu putem generaliza.
Cel putin sobele au fost inventate din nevoie, nu doar pt a scoate ceva nou pe piata.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by cristimoisuc » Sun Jan 05, 2014 2:09 pm

Baieti, eu stau in inima Bucovinei si chiar daca am trecut Radauti la adresa stau in sat si nu in oras, iar sobe de care vorbiti voi am avut si acasa si la bunici si la soacra si din toate a mai rezistat una si aia sigur nu e la mine. Am vazut inclusiv cu soba de rumegus incorporata si am fost si utilizator de soba de rumegus. Cele cu lejanca sau "cuptor de dormit" cum le ziceam noi , aveau un cuptor de copt paine in care coceai 8 sau 10 paini de alea mari rotunde . Focul in cuptor se facea separat de focul de incalzit soba iar la partea superioara aveau un fel de clopot in laterala caruia era montata o rola din tabla unde puteai coace o paine. Deasupra se dormea iarna , in special copiii, dar te cam coceai si trebuia multa "izolatie" ca sa nu te friga. Problema e ca aruncau destul de multa caldura pe cos, aveam o afumatoare mica in pod (o usa la jumatatea hornului pe unde puneam la afumat) si daca uitam slanina mai mult o scoteam gata prajita.
Eu ,la soba mea, am facut deasupra clopotului 2 un loc unde sa-ti prajesti oasele dupa ce a intrat frigul in ele si e numai buna temperatura la un foc pe zi.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Sun Jan 05, 2014 3:33 pm

Cristi,vezi tu,a cam dat modernismul si pe la sate,dar o sa ne cam coste.Putini sint cei care au ramas la vechile obiceiuri.
Lejanca e buna de crescut copii,dar cind cresc le este rusine de ea.
Ma rog,cite bordeie,atitea obiceie.

cristimoisuc
membru
Posts: 379
Joined: Thu Jan 03, 2013 8:00 pm
Location: Radauti - Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by cristimoisuc » Sun Jan 05, 2014 4:30 pm

Nu-i chiar asa negru totul. Eu , de-a lungul timpului , am "furat" de la batrani tot felul de tehnici traditionale, de la fierarie la lemn si am tot respectul pentru ce au descoperit inaintasii nostrii dar asta nu inseamna ca progresul s-a oprit odata cu ei. Daca ceva nou ne ajuta sa traim mai bine de ce sa privim doar inapoi ?
Scuze de off topic...

mlaurentiuc
junior
Posts: 10
Joined: Sun Mar 24, 2013 11:52 am
Location: Oancea, Galaţi, RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by mlaurentiuc » Mon Jan 19, 2015 6:15 pm

Stelica, ai mai facut ceva sobei peste vara?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Mon Jan 19, 2015 7:03 pm

Absolut nimic!nici macar nu e nevoie sa chituiesc rosturile.Am verificat in toamna hornoaica,si era curata,nu am avut ce curata,e a doua iarna si sint foarte multumit.Modificari nu va suferi foatre curind.

popdumitrufl
junior
Posts: 1
Joined: Fri Aug 28, 2015 7:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by popdumitrufl » Wed Sep 02, 2015 1:51 pm

Multumiri tuturor care au postat si s-au implicat in acest subiect;felicitari deosebite lui Stelica;intrebarea mea este;semisamota cu care ai placat cahlele cum ai 'prins-o:lipita cu lut si legata cu sarma moale? ma pregatesc si eu pentru o teracota de 2.5*3.5*7 .In interiorul cahlei se poate pune si semisamota subtire?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Wed Sep 02, 2015 2:10 pm

poti pune si samota sau semisamota, mai bine samota si da e lipit doar cu argila si nisip de cahla.
Se mai pot pune bucati de tigla sau sobinca...dar samota e de preferat ca inmagazineaza caldura mai multa vreme.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Wed Sep 02, 2015 6:19 pm

Ca o completare la ce a spus Dan,somotele vin doar cu lut,se vor intercala in asa fel incit sa ai ''legatura'',plus ca daca faci acelasi model ca si mine, se vor sprijini,fie de cos,care pleaca de jos,fie de ''zidul'' pe care vei sprijini capacul sobei.
Multumesc de aprecieri,si spor la treaba.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Thu Jan 25, 2024 9:28 pm

Va salut.
Nu am intrat de mult pe aici,dar totusi,cind au trecut 10 ani???????

Post Reply