Teracota cu focar ''tip zidarie''

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Wed Jan 01, 2014 1:50 pm

Latest post of the previous page:

Nu am eu experienta cu cuptoarele asa ca sunt tare curios...o sa incerc si eu cate ceva...:)

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Wed Jan 01, 2014 2:37 pm

dan wrote:Nu am eu experienta cu cuptoarele asa ca sunt tare curios...o sa incerc si eu cate ceva...:)
Nu e mare lucru,mie imi era frica sa nu le ard,daca nu se faceau apelam la aragazul din dotare.
Pe veremuri,pe la nunti,doar citeva babe dadeau la cuptor sarmale,dar cred ca era doar de curaj si asumarea unei raspunderi,ce stiau babele despre foc...?
Aluatul pus ca si capac e ''testul'' bunei temperaturi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Wed Jan 01, 2014 2:46 pm

Si mie tot de ars imi este teama...dar daca a functionat inseamna ca totul tine de experienta.
Sa caut o oala de lut.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by Bobo » Wed Jan 01, 2014 7:38 pm

stelica_33 wrote:
dan wrote:Nu am eu experienta cu cuptoarele asa ca sunt tare curios...o sa incerc si eu cate ceva...:)
Nu e mare lucru,mie imi era frica sa nu le ard,daca nu se faceau apelam la aragazul din dotare.
Pe veremuri,pe la nunti,doar citeva babe dadeau la cuptor sarmale,dar cred ca era doar de curaj si asumarea unei raspunderi,ce stiau babele despre foc...?
Aluatul pus ca si capac e ''testul'' bunei temperaturi.
La multi ani cu voie buna si cu multe impliniri.!
Babele alea stiau sa stapineasca focul mai bine decit noi. Fierbeau sarmale pe vatra, in cuptor sau tast(test).Mai sunt si acum care fac asa ceva. BABELE STIU CUM SA CONTROLEZE CUPTORUL introducind mina in el si functie de cum le dogoreste la mina mai baga sau nu vreascuri. Stiu in cit timp se coc-fierb- si la jumatea timpului le schimba pozitia si le gusta. Tot asa fac piine, cozonac, colaci, prajituri Dupa cum am inteles in Moldova de nord Bucovina-tot femeile fac din caramida cuptoare pe care dorm cam ce este laa Cristuru la soba rotunda ,acea polita lunga pe sub care circula fumul.

N3M123
junior
Posts: 2
Joined: Wed Jan 01, 2014 6:24 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by N3M123 » Wed Jan 01, 2014 8:16 pm

LA MULTI ANI FERICITI sobarilor amatori si profesionisti deopotriva :D Am citit din scoarta in scoarta acest topic si-mi place nespus de mult ca domnul BOBO, mi-a aruncat mingia la fileu mentionand de sobele din Bucovina cu lejanka (adica cele cu ''pat'' incalzit de focul sobei) Am copilarit dormind iarna pe asa ceva, iar acum intentionez sa construiesc asa ceva in casa ce am construit-o. Chiar maine de dimineata plec la Suceava la bunici si intentionez sa ma interesez de un mester bun si sa aflu mai multe detalii de construire a acestei sobe. Voi veni si cu niste fotografii. Daca sunteti interesati le pot posta in acest topic sau am sa deschid altul. Ocupa enorm de mult spatiu aceasta soba,undeva la 4mp,dar e o adevarata opera de arta in ale sobelor.plus ca are incorporata si plita si cuptor de paine si cuptor de incalzit mancarea si se poate integra si boiler pt ACM sau registru pentru incalzire cu radiatoare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Wed Jan 01, 2014 8:30 pm

La Multi Ani N3M123!
Daca ne poti explica si un pic din ce este in interiorul sobei tale poti face chiar un topic separat.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Wed Jan 01, 2014 8:50 pm

Bobo wrote:
La multi ani cu voie buna si cu multe impliniri.!
Babele alea stiau sa stapineasca focul mai bine decit noi. Fierbeau sarmale pe vatra, in cuptor sau tast(test).Mai sunt si acum care fac asa ceva. BABELE STIU CUM SA CONTROLEZE CUPTORUL introducind mina in el si functie de cum le dogoreste la mina mai baga sau nu vreascuri. Stiu in cit timp se coc-fierb- si la jumatea timpului le schimba pozitia si le gusta. Tot asa fac piine, cozonac, colaci, prajituri Dupa cum am inteles in Moldova de nord Bucovina-tot femeile fac din caramida cuptoare pe care dorm cam ce este laa Cristuru la soba rotunda ,acea polita lunga pe sub care circula fumul.
La multi ani si matale,nenea Bobo!
Stiau la cuptoare,dar focul in sobe...dezastru.De la babe si modelul de a arunca in foc lemne verzi ''sa tina focul''.
La cuptoare,la noi,mai probau cu faina de porumb,sau pe un bat legau o pana,si in functie de cit de rapid ardea faina,sau pana se topea,stia sa bage la cuptor.
Nu numai in Bucovina fac femeile sobe,si la mine in sat,da stii matale... ca cei mai buni croitori sint barbatii :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Wed Jan 01, 2014 8:57 pm

Stelica, adevarul este mereu la jumatate...oamenii nu au avut informatia pana la internet...acum au atata informatie incat este greu sa o cureti de minciunele...e greu si sa o pastrezi curata fara sa tai in carne vie...Nu trebuie sa aruncam nimic la cos prea usor...nu prea mai avem de aruncat...
Nu prea iubesc eu teracotele pentru ca sunt prea simple dar decat o teracota proasta mai bine o teracota buna, decat o teracota buna mai bine o soba buna...decat o soba buna mai bine o soba performanta...si tot asa...
Stiau si babele acelea ceva...noi suntem urmasii lor si cumva sunt mamele noastre...

N3M123
junior
Posts: 2
Joined: Wed Jan 01, 2014 6:24 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by N3M123 » Wed Jan 01, 2014 9:05 pm

Asta intentionez Dan. M-am documentat un pic pana acum,dar nu suficient ca sa spun 100% care este schema de functionare si detaliile de executie.Acea soba multifunctionala vreau sa o construiesc intr-un living de 58mp cu h=3m. Momentan utilizez intr-un dormitor de 14mp cu h=2.7m,o soba de teracota cu 4 poduri 3/4/8randuri. O am de 3 ani si-s foarte multumit de ea,consuma proximativ 15-20kg de lemne la 24 de ore. Si inca ceva legat de soba de teracota cu 2 clopote: ea nu ar trebui sa se incalzeasca mai tare in zona primului clopot si mai putin in al 2-lea? Conform schemei de circulatie al fumurilor asa ar fi corect.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by phoenix » Wed Jan 01, 2014 9:09 pm

Cam asa este cu clopotele. Primul se incalzeste si dupa ce se satureaza incepe si al doilea sa se incalzeasca(clopote succesive).
Totusi, ar trebui sa-ti explice cineva care are experienta, daca este bine sa faci 2 clopote la o teracota(vorbesc de clopote succesive, cand fumul trece intai prin primul apoi prin al doilea). Clopotul capteaza mult mai bine decat un fum dar avem si reversul, clopotul unu poate sa se dilate foarte tare.

Vezi ca e o capcana aici...daca intrebi vei primi raspunsuri dar poate nu ai timp sa investesti pana intelegi toate aspectele...la prima soba urmareste siguranta(fara subere etanse la cos, amanuntele legate de etanseitate si armare sa fie perfecte)in constructie si exploatare si apoi restul.

Aveam si un proiect de soba cu plita si cuptor parca...de pe la rusi...le-ai gasit?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Teracota cu focar ''tip zidarie''

Post by stelica_33 » Wed Jan 01, 2014 9:24 pm

dan wrote:Stelica, adevarul este mereu la jumatate...oamenii nu au avut informatia pana la internet...acum au atata informatie incat este greu sa o cureti de minciunele...e greu si sa o pastrezi curata fara sa tai in carne vie...Nu trebuie sa aruncam nimic la cos prea usor...nu prea mai avem de aruncat...
Nu prea iubesc eu teracotele pentru ca sunt prea simple dar decat o teracota proasta mai bine o teracota buna, decat o teracota buna mai bine o soba buna...decat o soba buna mai bine o soba performanta...si tot asa...
Stiau si babele acelea ceva...noi suntem urmasii lor si cumva sunt mamele noastre...
Ai dreptate Dane,nu putem generaliza.
Cel putin sobele au fost inventate din nevoie, nu doar pt a scoate ceva nou pe piata.

Post Reply