soba de teracota Cluj

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

lonewolf
junior
Posts: 3
Joined: Sun Aug 26, 2012 7:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

soba de teracota Cluj

Post by lonewolf » Fri Oct 18, 2013 7:18 pm

Buna seara !
Va urmaresc de o buna bucata de vreme cu mare interes si cu o foarte mare consideratiune.Va apreciez ptr.tot ceea ce faceti
As supune atentiei dvs.urmatoarea problema.Am de incalzit un living cu un necesar de caldura de 2500 W.Eu m-am gandit la o solutie de incalzire cu soba de teracota standard (3x2x7) dar as vrea la ea un focar performant daca se poate , sa fie cu ardere prelungita daca se poate si cu sistem convectiv dublu clopot,si nu in ultimul rand sa fie cu usa de semineu ca asa vrea familionul(altfel nu-i faina soba!!!!).Mentionez ca am toate materialele mai putin cahlele (sunt din zona Clujului )dar nu am gasit cahle de culoarea si modelul preferat numai la Arad, in rest ori se lucreaza doar la export,ori pe baza de comanda si la niste termene de executie......,sau efectiv sau inchis fabricile care aveau acest profil.Oricum as aprecia orice informatie legata de faptul de unde sa procur niste cahle bune si cat mai aproape de Cluj.Oricum nu-mi pun mari sperante dar maine ma arunc pana la Bistrita (Livezile) sa fac inca o incercare.
Si acum vine problema sunt constient de faptul ca vremea este extrem de tarzie si sunt presat de timp (de ceea am optat ptr teracota standard), am un loc suficient de stramt in care sa pun soba, nu inteleg cum stau acele caramizi cu care inchideti bolta focarului fara a avea consolidari metalice, nu inteleg cum faceti clopotele efectiv astfel incat va rezista si focarul pe care sta si mai si reusiti sa inchideti si partea superioara a sobei doar utilizand caramizi de dimensiune standard.(oricum aici in zona toti ma considera nebun cand le arat sau le spun ca in soba nu se foloseste metal ptr.sustinerea caramizilor in bolta focarului, sau ca ca un clopot este net superior unor fumuri sau ce sa mai zic de consumul de lemne)
Alta problema usa de semineu ,am vazut pe forum usa de semineu facuta in regim diy,intrucat este si ea o suma considerabila de bani intrebarea care se pune este oare se reuseste sa se faca home made o usa etansa care sa nu afume ???? Sau trebuie neaparat sa cumpar una noua!!!!!!!!!!
Deci in concluzie doresc sa ma indrumati( cu sfaturi desene, schite pe randuri de caramizi) sa fac o soba care pe afara sa fie teracota si pe interior sa fie cat mai performanta posibil tehnic.
Ptr.asta atasez si o schita a livingului Va doresc o seara placuta si va multumesc ptr orice raspuns am sa primesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba de teracota Cluj

Post by phoenix » Fri Oct 18, 2013 7:26 pm

Salutare, o soba de care vorbesti tu are cam 1.5 kw. Spui de 2,5 kw? Atunci trebuie o soba mai mare.
Ce cos ai?
Ai vorbit de multe aspecte dar nu cred ca poti sa bagi intr-o teracota de 2X3X7 toate cate le-ai spus. Sunt atat de mici dimensiunile sobei incat o sa ramai doar cu cateva din toate astea.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: soba de teracota Cluj

Post by cheluakame » Fri Oct 18, 2013 7:48 pm

dan wrote:Salutare, o soba de care vorbesti tu are cam 1.5 kw. Spui de 2,5 kw? Atunci trebuie o soba mai mare.
Ce cos ai?
Ai vorbit de multe aspecte dar nu cred ca poti sa bagi intr-o teracota de 2X3X7 toate cate le-ai spus. Sunt atat de mici dimensiunile sobei incat o sa ramai doar cu cateva din toate astea.
Daca sistemul convectiv are doar grosimea cahlelor umplute sau are captuseala de samota subtire, cred ca se ajunge la cei 2.5 kw doriti :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba de teracota Cluj

Post by phoenix » Fri Oct 18, 2013 7:50 pm

Eu nu cred Florin :). Il poti face si de 4 kw dar cate focuri vrei sa faci pe zi?

lonewolf
junior
Posts: 3
Joined: Sun Aug 26, 2012 7:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba de teracota Cluj

Post by lonewolf » Fri Oct 18, 2013 9:28 pm

In primul rand va multumesc ptr. raspunsurile date.
1 Spatiul disponibil nu pot sa-l modific fara a strica randuiala existenta in casa.
2 Am un horn de caramida de 200x200 mmsi inalt de 6.5 m din caramida masurat dela nivelul pardoselii camerei.
3 Am luat de buna faptul ca o teracota de 3x2x7 incalzeste un volum de 54mc de aer (LxBxH= 0.66x0.45x1.8 m)In schimb daca iau in considerare acei 500w/mp de soba cu care se fac calculele de pe acest forum atunci la o inaltime utila de 0.95 m din inaltimea totala de 1.8m atunci domnul Dan are dreptate.
4.Am considerat ca de la o soba de teracota cu 5 fumuri clasica si facuta asa dupa ochiul mesterului orice pas inainte este doar un castig dar sunt si realist in acelasi timp , de aceea am si specificat in primul post daca este tehnic posibil.Daca nu se poate focar performant nu se poate,nu se poate ardere superioara si prelungita datorita limitarilor tehnice datorita dimensiunilor focarului respectiv a sobei nu se face si gata, tot la fel si cu sistemul convectiv.O voi face cu fumuri si gata.
Va multumesc pentru intelegere si scuze daca nu m-am exprimat suficient de tehnic si clar.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba de teracota Cluj

Post by phoenix » Fri Oct 18, 2013 9:39 pm

O teracota are mai mult de 500w/mp asa cum spune Florin. Tehnic se poate orice dar trebuie sa fim si multumiti la sfarsit.
Sobele sunt mai eficiente odata cu dimensiunea. Daca puneti geam la teracoda deja se pot pierde kw buni prin usa doar.
Inteleg din conditiile impuse ca unele sunt mai importante decat altele.

Va recomand in primul rand UN clopot. Restul decideti dvs. Nu cred ca merita o soba atat de mica atatea complicatii, gen aer secundar si ardere prelungita si multe altele.

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba de teracota Cluj

Post by Iosif » Fri Oct 18, 2013 9:43 pm

Bine ai venit, arderea prelungita intro teracota de 2/3 nu se poate obtine deoarece necesita un focar foarte inalt datorita perimetrului mic interior, si nu mai ramine suficient loc pt sistemul convectiv, o spun din experienta, focar cu gazeificare se poate face, dar iar intervine un dar, ingrosind peretii pentru a avea cu ce capta caldura emanata de focar suprafata exterioara este mult prea mica pentru a face fata necesarului de 2500w. O prima solutie ar fi micsorarea necesarului termic, sau ultima o teracota clasica, subtire la fumuri, si foc la bocanci nonstop, sau daca avem peretii camerei cu masa termica, inmagazineaza ei o parte din necesar, dar pentru asta se cere a se suporta 27-30gr seara.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: soba de teracota Cluj

Post by cheluakame » Fri Oct 18, 2013 9:58 pm

dan wrote:Eu nu cred Florin :). Il poti face si de 4 kw dar cate focuri vrei sa faci pe zi?
2 mai lungi :) + acumularea ar trebui sa fie ok.

Azi am curatat soba bunicilor (nu am avut nici timp nici finante sa o refac, am preferat sa le izolez camera mai intai).

In toiul iernii ei (-20/-25*C) faceau maxim 3 focuri pe zi in conditiile in care au soba clasica cu 3 fumuri, casa din paianta cu tavan de 10 cm pamant si geamuri clasice. Diferenta de temperatura era cam de 4-5 grade intre focuri.

Plecand de la aceste premize cred ca se poate face o teracota de 2x3x7 cahle cu ardere prelungita si o putere de 2.5 kw care sa ofere confort cu alimentari/focuri rare :)

Eu unul sunt de parere ca se poate face, insa necesita calcule.

Apropo, cum ati stabilit puterea de 2.5 kw?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba de teracota Cluj

Post by phoenix » Fri Oct 18, 2013 10:06 pm

Eu nu cred Florine...teoretic se pot face multe...vreau sa vad practic ca omul e multumit de asa ceva.
Am plecat de la 2,5 kw...trebuie facut un calcul dar o teracota de 2,5 kw in conditiile puse nu cred ca se poate fara sa faci focuri la greu.

lonewolf
junior
Posts: 3
Joined: Sun Aug 26, 2012 7:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: soba de teracota Cluj

Post by lonewolf » Fri Oct 18, 2013 11:44 pm

Calculul termic s-a facut cu ceva vreme in urma inaintea existentei acestui forum dar sunt total nesemnnificative acum ptr.ca s-au operat modificari la casa atat la design cat si la izolatie, s-au montat termopane de buna calitate, s-a izolat casa cu polistiren de 10 cm( atat a fost maxim la vremea respectiva) s-a izolat podul cu vata Ursa de 15 cm, s-a izolat tavanul pe interior cu polistiren extrudat de 2 cm ( conform principiului caldura nu se face ci nu se pierde)
Mentionez ca de ceva vreme incalzirea in acest living se face cu un convector marca FEG Ungaria de fonta de 3.3 kw cu 7 nivele de lucru.Calculele le-am efectuat cu calculatorul de necesar de caldura a celor de la melinda install si le-am putut oarecum verifica in practica cu functionarea sobei,adica pe cel mai cumplit frig - 16 grade convectorul nu necesita sa functioneze pe mai mult de nivelul 5. la o temperatura interna de 20 grade.Calculatorul de la melinda install mi-a dat valoarea de 2081 w cu un coeficient de supradimensionare de 15 % text= -18 grade, tint= 22grade,2 pereti exterior orientati spre N,
geam termopan de calitate medie ,volumul incaperii de 40 mc,suprafata vitrata 5.5 mp.Dar oricum am sa fac calculele si cu metoda prezentata pe forum la capitolul de calcule.Deci in concluzie dupa cei de la melinda am nevoie de 2081 w care la randul lui este supradimensionat cu 15% fata de real. Restul de pana la 2500 w au fost de la mine citire ptr o si mai mare siguranta.
Scuzele de rigoare daca v-am dus in eroare.
Va multumesc ptr. intelegere.

Post Reply