Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by phoenix » Wed Dec 04, 2013 12:52 pm

Latest post of the previous page:

Daca esti userul de pe SP, Bobo a explicat acolo foarte clar...nu mai e nimic de adaugat...mi s-a parut mie ca seamana postarea.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by Bobo » Wed Dec 04, 2013 1:15 pm

dan wrote:Daca esti userul de pe SP, Bobo a explicat acolo foarte clar...nu mai e nimic de adaugat...mi s-a parut mie ca seamana postarea.

Dane, cuvintul clapa nu iti spune nimic / apoi captusirea cu samota subtire, si a m ers primul an. Apoi Octavian. Lasa-l domnule sa intrebe, noi ii spunem ce si cum , dar el nu stie cum sa faca acolo cu fumurile. Sa aibe noroc sa o rezolve, ca de ,este iarna si a venit gerul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by phoenix » Wed Dec 04, 2013 1:24 pm

Nu e nici o problema dar vroiam sa intaresc ca i-a raspuns deja un mester pe Sp si este un rapuns complet. Eu am inteles ca a rezolvat si usa dar aici a intrebat iar de ea...din acest motiv am fost nesigur.

Deci Octavian este rezolvata cu usa sau nu? Mai spune-ne ce inca nu este clar?

octavian
junior
Posts: 6
Joined: Tue Dec 03, 2013 10:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by octavian » Wed Dec 04, 2013 2:39 pm

Ce nu imi venea mie sa cred era cum pot cadea fumurile si soba sa nu scoata fum acum imi este clar.Am sa desfac capacul de sus de fapt nu tot capacul doar caramida lasata pentru desfundat si verific ce ce intampla acolo daca sunt cazute fumurile sa chem pe cineva sa o repare pe cea veche am strcato ca avea caramida arsa in ea tocmai din cauza asta la cea noua am pus numai samota.revin dupa ce desfac capacul,eu sper sa fie numai din cuza clapei.va multumesc mult pentru sfauri.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by phoenix » Wed Dec 04, 2013 2:40 pm

Bobo este sobar de muuulti ani. Te rog sa ai incredere in el.
Intreaba tot ce doresti si in masura in care putem iti rapsundem.
Inainte sa o desfaci fa rost de argila si nisip ca sa poti pune la loc totul.

octavian
junior
Posts: 6
Joined: Tue Dec 03, 2013 10:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by octavian » Wed Dec 04, 2013 2:45 pm

dan wrote:Nu e nici o problema dar vroiam sa intaresc ca i-a raspuns deja un mester pe Sp si este un rapuns complet. Eu am inteles ca a rezolvat si usa dar aici a intrebat iar de ea...din acest motiv am fost nesigur.

Deci Octavian este rezolvata cu usa sau nu? Mai spune-ne ce inca nu este clar?
Da am terminat am chituit usa nu imi pot da seama de o schimbare majora.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by avro » Wed Dec 04, 2013 3:31 pm

Tu ai spus ca se raceste repede dar nu ai spus cum se incalzeste. Daca se incalzeste bine, asa cum se doreste atunci racirea in continuare mai putin tine de starea fumurilor (nu ca nu ar depinde). Racirea rapida este cauzata mai degraba de aerul care circula prin soba, asa cum ti-a spus domnu'Bobo. Din aceasta cauza se pune siber la cos, pentru ca dupa ce se stinge focul, sa fie oprita circulatia aerului prin soba pentru a nu pierde caldura. Eu zic sa incerci mai intii sa incalzesti soba, si dupa ce se stinge focul sa inchizi usile cenusarului si focarului cit mai bine si sa vezi ce iti spune, iar dupa aceasta se va putea trage o concluzie.

PS: Presupun din start ca nu ai siber pe cos.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by Bobo » Wed Dec 04, 2013 5:04 pm

avro wrote:Tu ai spus ca se raceste repede dar nu ai spus cum se incalzeste. Daca se incalzeste bine, asa cum se doreste atunci racirea in continuare mai putin tine de starea fumurilor (nu ca nu ar depinde). Racirea rapida este cauzata mai degraba de aerul care circula prin soba, asa cum ti-a spus domnu'Bobo. Din aceasta cauza se pune siber la cos, pentru ca dupa ce se stinge focul, sa fie oprita circulatia aerului prin soba pentru a nu pierde caldura. Eu zic sa incerci mai intii sa incalzesti soba, si dupa ce se stinge focul sa inchizi usile cenusarului si focarului cit mai bine si sa vezi ce iti spune, iar dupa aceasta se va putea trage o concluzie.

PS: Presupun din start ca nu ai siber pe cos.
Salut Avro.La noi nici 5% din sobe nu au sibare pentru ca nu fac nici meseriasii nici beneficiari nu dorec. Eu cind m-am apucat de meseria asta la 40 ani faceam sibare, apoi nu am mai facut ca am aflat ulterior ca lumea nu respecta momentul introducerii acestia. Nici eu nu am, eu am facut, acum este pe post de faras ca nu il vrea nevasta-mea inainte a facut focul si a uitat de el si a umplut apartamentul de fum de 2 ori apoi la aruncat vis a vis.Cred ca la Tavi o fi umblat aia pe la fumuri .Presupuneri,ca daca se incalzeste foarte repede se si raceste repede, asta ar presupune ca ia cazut mortarul si samota subtire din cahle.

Post Reply