Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

octavian
junior
Posts: 6
Joined: Tue Dec 03, 2013 10:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by octavian » Tue Dec 03, 2013 9:11 pm

Salutare sunt nou pe acest forum am si eu nevoe de ajutorul vostru am o problema cu soba am facuto in urma cu trei ani numai ca acum se raceste foarte repede adica dimineata este rece dupa ce seara este incinsa bine.In primul an am fost multumit de ea o aveam calda pana a doua zi de dimineata.Eu cred ce ceva neprevizibil sa intamplat cu ea merterul care a facuto are reputatie buna in ea am pus numai samota la focar groasa in placile de teracota samota suptire.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by user_banat_63 » Tue Dec 03, 2013 10:15 pm

octavian wrote:Salutare sunt nou pe acest forum am si eu nevoe de ajutorul vostru am o problema cu soba am facuto in urma cu trei ani numai ca acum se raceste foarte repede adica dimineata este rece dupa ce seara este incinsa bine.In primul an am fost multumit de ea o aveam calda pana a doua zi de dimineata.Eu cred ce ceva neprevizibil sa intamplat cu ea merterul care a facuto are reputatie buna in ea am pus numai samota la focar groasa in placile de teracota samota suptire.
Salut Octavian !

Dece nu ai chemat mesterul care a construit soba la fata locului sa iti deie lamuriri in referitor la problema aceasta?
Sau facut ceva modificari in spatiul in care se afla soba, eventual sa deteriorat structura casei sau a timplariilor? poate au crescut pierderile de caldura din oarecare motiv.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by stelica_33 » Wed Dec 04, 2013 8:04 am

In acesti ani ai curatat-o?Scoate capacele de curatare si vezi ce e in ea.Cu mana sau cu un aspirator incearca s-o cureti.In anii astia sigur a adunat ceva.Cum a spus si d-l csomi, daca nu te pricepi,cheama mesterul.

octavian
junior
Posts: 6
Joined: Tue Dec 03, 2013 10:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by octavian » Wed Dec 04, 2013 10:41 am

stelica_33 wrote:In acesti ani ai curatat-o?Scoate capacele de curatare si vezi ce e in ea.Cu mana sau cu un aspirator incearca s-o cureti.In anii astia sigur a adunat ceva.Cum a spus si d-l csomi, daca nu te pricepi,cheama mesterul.

octavian
junior
Posts: 6
Joined: Tue Dec 03, 2013 10:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by octavian » Wed Dec 04, 2013 10:52 am

octavian wrote:
stelica_33 wrote:In acesti ani ai curatat-o?Scoate capacele de curatare si vezi ce e in ea.Cu mana sau cu un aspirator incearca s-o cureti.In anii astia sigur a adunat ceva.Cum a spus si d-l csomi, daca nu te pricepi,cheama mesterul.
Da am curatato de cateva ori mai multe persoane mi-au spus ca posibil sa fi cazut fumurile in acest caz nu scotea fum?Da am vrut sa-l chem pe mester numai ca are probleme de sanatate.Am mai observat un aspect nu stiu cat de important este pentru racirea ei acentuata,clapa pe care bag lemnele sa desprins putin este suficient sa faca tiraj cu hornul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by phoenix » Wed Dec 04, 2013 11:09 am

Desfa capacul si vezi ce s-a intamplat inauntru. Cu apa si o surubelnita.
Daca s-a intamplat ceva la fumuri nu neaparat sa iasa fum pe usa.

octavian
junior
Posts: 6
Joined: Tue Dec 03, 2013 10:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by octavian » Wed Dec 04, 2013 11:27 am

Partea cu clapa desfacuta are vre-o relevanta?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by stelica_33 » Wed Dec 04, 2013 11:45 am

octavian wrote:Partea cu clapa desfacuta are vre-o relevanta?
Despre ce clapa vorbesti?
Last edited by stelica_33 on Wed Dec 04, 2013 11:48 am, edited 1 time in total.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by Bobo » Wed Dec 04, 2013 11:46 am

Mai Octaviene esti de belea. O soba la o casa , de dimensiuni 2/3/7 se face cu 5 fumuri si daca ai cos si lemne uscate la 6 luni o cureti o data la 10 ani. Pai tu o ai de 3 ani si ai curatit-o de mai multe ori. Cind ai curatit-o au scos aia meseriasii ceva caramizi tiganesti din care ai fumurile facute(tu ai spus asta cu fumurile) sau au scos decit funinginea. Pentru elucidare desfaci capacul cum ti-am explicat si te uiti sa ai ultimul fum intreg(cel care duce la cos),numai jos sa aibe o gaura prin care trece fumul din canalul 4 in canalul 5. Daca ai joc la usa si bagi mina printre ea si soba sa fii sigur ca intra in circuit aerul si ti-o raceste in citeva ore.Daca ai avea suber(sibar) pe burlanul de legatura cu cosul nu ar fi mare scapare de caldura. Tu lipeste cu pamint galben si nisip la usa si daca tot se raceste inseamna ca ai fumurile sparte rau inclusiv ultimul. Tu poate ai teracota de bucatarie de o cureti asa de des sau poate ai cos de teava de irigatii irigatii pe orizontala. Ar fi bine sa ne spui:
-marimea teracotei, 2/3/7 sau.....model bucatarie sau camera
-spatiu incalzit volum sau suprafata plus inaltime X
-consum lemne
-cite fumuri are
-ce ai gasit
- In cartea tehnica spune ca in timp randamentul sobei scade(eu nu prea am intilnit) si am sobe care functioneaza bine de 20 ani ,cu 5 fumuri si in timul asta au fost curatate de 2 ori sau o data Pentru elucidare date concrete

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota pe lemne nu mai tine caldura

Post by phoenix » Wed Dec 04, 2013 12:52 pm

Daca esti userul de pe SP, Bobo a explicat acolo foarte clar...nu mai e nimic de adaugat...mi s-a parut mie ca seamana postarea.

Post Reply