Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Mon Jan 20, 2014 9:08 pm

Latest post of the previous page:

...postare dubla, Rog a se sterge,multumesc.
Last edited by user_banat_63 on Mon Jan 20, 2014 10:28 pm, edited 2 times in total.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Mon Jan 20, 2014 9:56 pm

csomi wrote:-In ori ce soba sau agregat pe lemne se pot acumula gazele nearse daca arderea este ineficienta in urma lipsei de oxigen ... Se pot produce explozii in urma aprinderi necontrolate a acestor gase acumulate. Daca se observa ca focul nu mai arde cu flacara ,doar degaja fum trebuie deschisa calea directa cit mai repede se poate.
-In ori ce soba si agregat cu lemne pe sistemul convectiv si cos se poate depune gurdon din cauza lemnelor umede si a focului de intensitate mica ce rezulta temperaturi scazute si condens in sistemul convectiv si pe cos. Aceste depuneri care au la baza carbon in anumite conditii se aprinde si ard, in cel mai bun caz aceste depuneri arse cad in partea inferioara a canalor sistemului convectic. In cel mai rau caz arderea se poate extinde si spre cos...Aceste cazuri se pot preveni prin controlul periodic ale oroficiilor de curatare si a racordului la cos, In cazul folosiri lemnelor umede controlul trebuie efectuat si de mai multe ori intrun sezon , dar cel putin odata pe an...
Interesanta arhiva, La cosuri care au luat foc am participat efectiv ,dar nu sa intimplat nimic deosebit, de unul v-am spus al doilea mai recent .Nu mai mergea soba facuta anul trecut. Am curatat-o si degeaba. ,Cos cum va spuneam din tava de irigatie inalt de 14 m/ .L-am demontat unde era racordata soba am bagat festila pe cosul mare ... totul bine. Soba nu tragea, Am vazut comunicarea dintre soba si cos ca era cu cot la 90" care era infundata cu calamina --zahar ars lucioasa cimentata .Surubelnita, spit degeaba. i-am dat foc cu fetila .A ars cu flacara mare o jumatate de ora ca motorina ,iar la terminare am constatat ca teava de Al sa topit un metru . Am inlocuit-o cu alta teava de tabla ca sa nu moara oamenii de frig ca tot improvizatie era, cum sunt 90% din ele. Teracote si racorduri infundate ca cele prezentate am gasit destule ,lemne cumparate in noiembrie verzi si ude. De multe ori imi vine sa cred ca umblam dupa cai verzi pe pereti. sau Fata morgana.
O teracota am vazut facuta praf dupa ce o nebuna cu adevarat a aruncat o sticla de diluant in ea si ia dat foc. Teracota doar ce se facuse precum si casa. Au fost nevoiti sa repare camera si sa faca alta teracota.Sobe crapate am vazut mai multe.Se crapa asa cum spunea cineva mai sus de la proasta folosire:motorina aruncata pe jar, benzina, diluant, ardere cu aer insuficient si sarac in O2,fumuri infundate de la lemne verzi, racordari, cos. Tot aici apare fecvent si CO mortall.O fi cum spuneti sobele pe lemne periculoase dar eu nu prea vad, dar eu pe gaze unul, nu as face.acolo pericol si de CO si explozie, acolo aerisiri ca de nu este bai.

Cristidavis
junior
Posts: 1
Joined: Fri Sep 29, 2017 1:39 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Cristidavis » Mon Dec 04, 2017 8:57 pm

Salutare vreau sa fac si eu un semineu si as vrea sa
Intreb daca a vazut cineva sau ă auzit de fumuri făcute din țeavă sant suprapuse una peste alta si scoase afara din zidărie bine inteles cu izolare pe lângă ele. ...
Țeavă sa se încălzească la exteriori ei acolo unde vine drumurile si din interiorul ei sa iasa căldura in casa sau unde vreau sa o trimit ( alta camera) as vrea sa stiu daca ar
Rezista țeavă

Post Reply