Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by sandy76 » Fri Jan 17, 2014 8:46 pm

Latest post of the previous page:

liviu-tiutiu wrote:
oli wrote::crazy: :crazy: :crazy: "Tocmai mi-am bubuit o soba pentru ca s-a stins si am reaprins-o relativ repede insa mai avea ceva gaze in fumuri sus si s-a daramat in fata mea"
Am gasit poastarea asta in alta parte, si nu imi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva, omu nu spune daca soba era pe gaz sau pe lemne, eu inca mai sper ca era pe gaz......................
Cu siguranta era pe gaz.Nu ai sa vezi soba pe lemne bubuita.D-ne fereste de asa ceva.Putea sa nu mai existe sansa de a ne inpartasi patania.
-Se poate si cu lemne daca fumega destul si se aprinde cand vrea el(focul).
-Am avut o asemenea explozie la soba de teracota, adevarat, a fost pus rumegus peste jar si mai tarliu s-a produs un zgomot infundat iar etajerele si capacul s-au deplasat putin in sus iar prin crapaturile create a iesit fum. :crazy:
-Atunci era spre primavara lui 2012.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by oli » Mon Jan 20, 2014 4:39 pm

mai am o intrebare, daca nu va suparati, ce sistem de inchidere, recomandati pentru priza de aer suplimentar? Si unde ar fi mai indicat sa fie (sistemul de inchidere) cel mai comod cred ca e langa soba dar e si bine?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Mon Jan 20, 2014 5:45 pm

liviu-tiutiu wrote:
oli wrote::crazy: :crazy: :crazy: "Tocmai mi-am bubuit o soba pentru ca s-a stins si am reaprins-o relativ repede insa mai avea ceva gaze in fumuri sus si s-a daramat in fata mea"
Am gasit poastarea asta in alta parte, si nu imi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva, omu nu spune daca soba era pe gaz sau pe lemne, eu inca mai sper ca era pe gaz......................
Cu siguranta era pe gaz.Nu ai sa vezi soba pe lemne bubuita.D-ne fereste de asa ceva.Putea sa nu mai existe sansa de a ne inpartasi patania.
Ori ce soba poate sa explodeze daca ne este exploatata corect :!: ... Din arhiva unui coleg, cazuri mai aparte... :-( Sper sa intelegeti de ce i-mi bat gura citeodata... :think:

http://kalyhaskristof.hu/index.php?menu ... =433&m2=34" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Mon Jan 20, 2014 6:32 pm

Ce "tare" e asta
http://kalyhaskristof.hu/sfwkr/feltolte ... %20014.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Razvan » Mon Jan 20, 2014 6:40 pm

Doamneee!
Am mai auzit de sobe explodate, si nu erau cu arzator de gaze.
Zic doar atat: am vazut si cazuri de butelii explodate , cosuri neizolate care ardeau ca paiele, cativa carbonizati si cativa intoxicati cu CO.
Deci, mare grija .

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by stelica_33 » Mon Jan 20, 2014 6:56 pm

Am avut ocazia sa vad,la parintii mei,o teracota in genul asteia http://kalyhaskristof.hu/sfwkr/feltolte ... %20014.jpg,din cauza ca cineva a aruncat cu putina motorina pe jar.
Sticla de la geamul casei a sarit,nu spun de arsurile pe fata respectivei persoane,era de Craciun. :-(
Soba a ramas in picioare,dar a fost refacuta.Nu zic ca nu ori fi patit saracii oameni la fel,dar multe din sobele respective sint doar loc de facut focul,atit.
...parerea mea...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Mon Jan 20, 2014 7:16 pm

La Andu au sarit niste caramizi pentru ca erau doar indesate in gauri. Vorbim de sobe curate si fara minuni in ele. La mine uneori cand dau admisia prea mica focul se stinge si apoi bufneste pe la cenusar fumul din focar din cauza gazului care se aprinde brusc. Daca s-ar mai adauga niste probleme de ce sa nu crape si soba.
Si Bobo ar putea sa ne povesteasca de asa ceva...sigur stie.
Cred ca un adevarat meserias in primul rand asa ceva stie, cuma arata sobele bubuite, crapate, desfacute...
Mai aud la tv case care au ars de la foc...si casa pe care am umparat-o a trecut printr-un incendiu...deci incendiile la case nu sunt asa de rare...iar cauza cred ca pe langa incendii electrice urmatoarele sunt de la sobe.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by stelica_33 » Mon Jan 20, 2014 7:29 pm

Da Dane,ai dreptate,dar din cind in cind se mai verifica cosul,nu?
In urma cu citeva zile,nevoit fiind,am umblat la cosul sobei cu plita,mi sa infundat teava de la tavita de condens,si am fost surprins sa vad,ca dupa atita foc facut in ea,din toamna pina acu',inca se vede pe interior lut curat.
Am doua motive sa fiu sigur ca acel cos nu prea am cum sa-l vad in flacari
-temperatura scazuta la cos,un motiv pt care si face condens
-lipsa depunerilor de funingine,deci am o ardere curata

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Mon Jan 20, 2014 7:31 pm

La noi speram sa nu se intample, dar da trebuie verificat. Temperatura scazuta pe cos impiedica si incendiile dar trebuie fara depuneri. Eu cred ca un mare avantaj este si lipsa incendiilor pe cos, care cred ca ne vor ocoli pe noi, cei cu temp mica pe cos, dar cu cosuri izolate.

Poate ne spune Csomi ceva de incendiile posibile la sobele cu clopot.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Mon Jan 20, 2014 8:02 pm

-In ori ce soba sau agregat pe lemne se pot acumula gazele nearse daca arderea este ineficienta in urma lipsei de oxigen ... Se pot produce explozii in urma aprinderi necontrolate a acestor gase acumulate. Daca se observa ca focul nu mai arde cu flacara ,doar degaja fum trebuie deschisa calea directa cit mai repede se poate.
-In ori ce soba si agregat cu lemne pe sistemul convectiv si cos se poate depune gurdon din cauza lemnelor umede si a focului de intensitate mica ce rezulta temperaturi scazute si condens in sistemul convectiv si pe cos. Aceste depuneri care au la baza carbon in anumite conditii se aprinde si ard, in cel mai bun caz aceste depuneri arse cad in partea inferioara a canalor sistemului convectic. In cel mai rau caz arderea se poate extinde si spre cos...Aceste cazuri se pot preveni prin controlul periodic ale oroficiilor de curatare si a racordului la cos, In cazul folosiri lemnelor umede controlul trebuie efectuat si de mai multe ori intrun sezon , dar cel putin odata pe an...

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Mon Jan 20, 2014 9:08 pm

...postare dubla, Rog a se sterge,multumesc.
Last edited by user_banat_63 on Mon Jan 20, 2014 10:28 pm, edited 2 times in total.

Post Reply