Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Sat Dec 14, 2013 12:05 pm

Latest post of the previous page:

Duci pana in zona cenusarului, aproape de usa, o teava cu robinet. Cred ca un 50 mm ajung. Va trebui si izolata.

Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Sat Dec 14, 2013 12:26 pm

Multumesc de raspuns.... din ce material sa fie teava?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Sat Dec 14, 2013 12:29 pm

Nu conteaza materialul, trebuie eventual izolat sa nu faca condens, frigul de afara si caldura din casa.
Apoi robinet care sa nu permita intrarea aerului de afara decat controlat, atat cat e nevoie.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Sat Dec 14, 2013 12:48 pm

Arsys wrote:Din 5 fumuri catre trebuia sa aiba..... cand am chemat primul "meseriash" ia mai lasat 2 fumuri....restul lea astupat. Acum am adus unu de la 100 de km distanta si a refacuto complect , 5 fumuri, fiecare fum de aprox 17 cm, se incinge bine acuma... problema a ramas cu aerul.... daca deschid geamul merge daca inchid nu mai merge. :D Acum ma gandesc ce teava sa bag, ce dimensiune si pe unde.....
Frumoooss, domnule frumos. Ne-ai dat un test la o soba care a functionat bine 2 ani, a fost incalrcata de funingine, a intervenit unul care nu avea habar si a infundat fumurile.Faptul ca nu se incalzea decit jumatate nu este echivalent cu racirea rapida. De fapt se incalzea cit se incalzea, nu facea fata la spatiul de incalzit se racea repede tirajul fiind mare plus conductia care actiona si ea si rezultatul l-ai avut,slab. Cind ne dadeai informatiile alea erai acolo sau prin telefon de la ai batrini? Cu refacerea completa nu mai intreb pentru ca normal trebuiau decit fumurile refacute si daca avea miinile lungi nu strica decit 3 bucati de bordura si o placa dreapta mare. Cit deespre priza de aer se poate face pina la un diametru de 5-10 cm sau patrat cu latuta aratata.Cum o faci, vezi la fata locului.

Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Sat Dec 14, 2013 1:35 pm

Bobo ,fara nici o suparare dar eu nu am zis nimica de 2 ani ...am zis ca a cumparat casa acum o luna, am chemat pe unu care a desfacut juma de soba si a refacut fumurile, dupaia se incazea jumate, dupaia am chemat pe altul care a daramat tot jumate si a refacut fumurile. Acesta din urma ne-a spus ca erau doar 2 fumuri active restul au fost astupate de precedentul.(precedentul fiind foarte mester). Acuma incalzeste bine, in totalitate , problema a ramas priza de aer.
PS: Cred ca ai incurcat thread-urile sau le-ai cobinat. Oricum multumesc mult de sfaturi si ajutor si va doresc sarbatori fericite.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by stelica_33 » Sat Dec 14, 2013 6:21 pm

Arsys wrote:
PS: Cred ca ai incurcat thread-urile sau le-ai cobinat.
Sa dea domnul sa ajungem la virsta lu'nenea Bobo si sa incurcam thread-urile :lol: La virsta d-nealui inca se descurca f bine,stiu pe altii mai tineri care nici pe telefon nu umbla...
Cei ce vor sa intelega cind nea' Bobo explica...inteleg,cei care nu...nu.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Sat Dec 14, 2013 7:15 pm

Arsys wrote:Bobo ,fara nici o suparare dar eu nu am zis nimica de 2 ani ...am zis ca a cumparat casa acum o luna, am chemat pe unu care a desfacut juma de soba si a refacut fumurile, dupaia se incazea jumate, dupaia am chemat pe altul care a daramat tot jumate si a refacut fumurile. Acesta din urma ne-a spus ca erau doar 2 fumuri active restul au fost astupate de precedentul.(precedentul fiind foarte mester). Acuma incalzeste bine, in totalitate , problema a ramas priza de aer.
PS: Cred ca ai incurcat thread-urile sau le-ai cobinat. Oricum multumesc mult de sfaturi si ajutor si va doresc sarbatori fericite.
Nu am incurcat nimic.Ca primul a incurcat fumurile si se incalzea partial; este una, la mine de exemplu acum daca ar desface unul meserias o teracota facuta de mine si ar vedea fumurile sparte ar spune ca sunt depasit de evenimente,ca nu da caldura si multe altele. Pentru asa ceva eu acum 2 ani m-am contrazis cu Andrei saptamini la rind pina el mi-a zis sa incerc ca doar nu este crima (sau ce o fi zis) fr m-a dterminat sa aplic sistemul clopoteleor.Totusi imi aduc aminte ca am mai raspuns la cineva si -iam spus de o perioada de incalzire de pina l a 20 ani si nu sa simtit diferenta. La tine am recitit ca este saitul scurt dar in esenta este acelas,nu iti merge si nu iti da caldura.

Arsys
junior
Posts: 8
Joined: Fri Dec 06, 2013 7:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Arsys » Sat Dec 14, 2013 8:18 pm

Inca o data multumesc de raspunsuri si nu am vrut sa supar pe nimeni. Nu am zis nimica in nume de rau si nu contest cunostintele nimanui cu dimpotriva respect oameni care au o varsta si au cunostinta in domeni si meserii pe cale de disparitie. Cat despre "mesterul" despre care am povestit eu ... ( a nu se omite ghilimelele) ala chiar a inrautatit situatia. La noi in zonu nu mai sunt meseriasi in domeniu... tocmai deaia am adus unu de departe.
Inca o data imi cer scuze daca am suparat sau jignit dar nu a fost cu intentie.

Va multumesc, va doresc Sarbatori Fericite si un An Nou cu impliniri.

vanjulet
junior
Posts: 14
Joined: Thu Dec 12, 2013 9:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by vanjulet » Sun Dec 15, 2013 1:10 pm

Bună ziua tuturor,
Sunt nou aici și pot să vă spun că m-a fascinat întotdeauna focul și mai ales, m-au fascinat sobele sau cazanele cu combustibil solid. Asta poate pentru că am stat toată viața la bloc și în timpul comuniștilor am tremurat ani de zile. Când ajungeam pe la bunici și dădeam de căldura sobei numai în fața ei sau cu vătraiul în ea eram.
Referitor la curățatul sobei, nu i-ați dat omului niciun sfat, el venea cu propunerea să o ardă cu o feștilă de motorină, eu i-aș sugera să toarne benzină pe coș =)), cum a făcut un fost coleg de-al meu de serviciu, că nu-i mai trăgea soba și a căutat apoi vreo două săptămână cercurile de la plită prin grădină...
Sper că s-a înțeles gluma, ÎN NICIUN CAZ NU TREBUIE FĂCUT AȘA CEVA !!!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Sun Dec 15, 2013 1:12 pm

Ma intreb de unde vin asemenea sfaturi? Si chiar daca te sfatuieste cineva oare lumea de la tara nugandeste deloc?...mie teama de raspuns...

Bine ai venit vanjulet!

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Sun Dec 15, 2013 2:26 pm

vanjulet wrote:Bună ziua tuturor,
căutat apoi vreo două săptămână cercurile de la plită prin grădină...
Sper că s-a înțeles gluma, ÎN NICIUN CAZ NU TREBUIE FĂCUT AȘA CEVA !!!
Multam de gluma -adevar. Bine ca nu l-au cautat neamurile pe el prin gradina sau la spital.

Acum 12 ani in urma am vrut sa controlez un cos cum trage in decembrie 20 si am aprins o bucata de ziar si a luat foc cosul. Intre timp urcasem in pod pe proprietar; pompier, ce facuse armata la voi in orasul vecin daca esti din Vinjulet la pompieri cu doua galeti cu apa si cana.. Nu sa intimplat nimic dar de atuci fac control numai cu mina sau oglinda. Se mai intimpla si belele.Atunci flacara avea cam 5 m si vuvaia de se auzea de la cel putin 300m.

Post Reply