Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by oli » Tue Jan 14, 2014 7:41 pm

Latest post of the previous page:

Bobo wrote:
oli wrote: Ce vrei tu cam greu. In primul rind ca soba este foarte mare sa nu ai probleme de condens, asa ca bine ca ai pus-o pe forum ,ca sa isi dea cu parerea cei care sunt in tema. ,nu sa ajungi ca FAN 2202 din Pascani, ,poz 1454 fila 81pe forum SP .Pentru gazeificare itit vor da baietii destule sobe finisate sau colovrii cu lucrari, te documentezi si faci. O soba de caramida cum au facut ei nu intra in regim decit dupa doa zile de foc,de ce ? nu stiu ca nu am facut.

Soba ca este din teracota sau caramida pe lat o vei face in clopote ca in fumuri nici poveste ca iti vor iesi cam 15 ,sa le reducem la 11 dar pentru ca vor fi lungi este greu cu functionarea sobei Pina la vara mai ai sa te documentezi. vezi pe forum unde scrie soba cu gazeificare sau ardere prelungita si vei afla.
De facut tre sa o facem. ca o vom face un pic mai mica asta e, daca e mai sigura si daca o facem de 6/4/7 placi tot prea mare vi se pare?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Tue Jan 14, 2014 8:09 pm

cheluakame wrote:Este "chestia" c.

Astfel, cand mergeti acolo, folositi un foc mai intensiv, incalziti toata casa cu radiatoarele, timp in care se incalzeste si masivul sobei si apoi inchideti radiatoarele din camerele incalzite de soba, si treceti soba in regim de ardere prelungita pentru pastrarea temperaturii in intreaga casa.

Ia vezi Florine ce ai scris aici mai sus,oare merge?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Tue Jan 14, 2014 8:11 pm

oli wrote:
Bobo wrote:
oli wrote:
De facut tre sa o facem. ca o vom face un pic mai mica asta e, daca e mai sigura si daca o facem de 6/4/7 placi tot prea mare vi se pare?

Asteptam si alte pareri.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Tue Jan 14, 2014 8:55 pm

oli wrote: Cu geamurile e mai complicat, sunt geamuri clasice duble de lemn, cu rulori tot din lemn, sunt intr-o stare fff buna, au doar 2 randuri de vopsea , se inchid f bine parca ne e greu sa renuntam la ele, sunt pursisimplu FRUMOASE, daca are cineva vreo idee cum sa fie si eficiente sau poate or fi , mai stii??!!
Daca rama se inchide bine (se pot pune si garnituri din comert pentru o etansare mai bun), puteti merge la un "geamgiu" si sa va faca un pachet de 2 sticle si bagheta subtire de aluminiu (am vazut la o aplicatie astfel de geamuri), ceea ce ar ridica rezistenta termica a ferestrelor.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by oli » Tue Jan 14, 2014 10:11 pm

Poti detalia te rog, nu stiu nu am auzit de doua randuri de sticla si bagheta de aluminiu, daca ai pus in ghilimele presupun ca nu era vorba de un geamgiu obisnuit.Poate nu am exlicat eu bine cand am zis geamuri duble, nu sunt din acelea ca la bloc, pachet, sunt doua randuri de ferestre care se deschid separat.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Tue Jan 14, 2014 11:14 pm

Oli, nu iti vom da decat informatii nu cerem sa schimbi casa...izolatia este bine cum o gandesti si 15 cm este binisor...poti ajunge si la 40 de cm dar 15 e binosor. Daca geamurile se inchid bine atunci le pastrezi.
Vroiam sa propun soba de zidarie dar cum vrei sa incalzesti mai repede atunci o teracota este mai potrivita.
Focar cu gazificare presupune ca sa mai fie alimentat si cu aer preincalzit focarul. Se mai fac niste pereti din samota prin care aerul circula pana ajunge in focar, pe undeva pe deasupra flacarilor...si atunci mai apare o ardere secundara a gazului de lemn. Mesterul nu o sa fie capabil sa-ti faca asa ceva la pretul normal pentru o teracota...insemna sa invete gratuit si nu stiu cat este de dispus sa invete...
Daca o face mesterul cel mult verifici dimensiunea necesara pentru o teracota dupa ce calculezi necesarul termic cu ce este prezentat pe forum.

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by laurex » Wed Jan 15, 2014 12:07 am

oli wrote:Poti detalia te rog, nu stiu nu am auzit de doua randuri de sticla si bagheta de aluminiu, daca ai pus in ghilimele presupun ca nu era vorba de un geamgiu obisnuit.Poate nu am exlicat eu bine cand am zis geamuri duble, nu sunt din acelea ca la bloc, pachet, sunt doua randuri de ferestre care se deschid separat.
Lucrez cu lemnul de ceva timp,cam orice si cred ca pot sa iti dau un sfat,din experienţă,nu am posibilitatea pentru masuratori termice.Incearca sa dublezi geamurile la fiecare cercevea in parte,grosimi diferite,ceva ca la termopane.Concret: scoti geamul,sa zicem ca are 2mm,aplici silicon transparent in faltul cercevelei,apoi pui geamul inapoi.Aplici din nou silicon si pui o sipca (bagheta de la termopane sau de lemn),apoi silicon,apoi alt geam,de GROSIME DIFERITA fata de primul,ca de par examplu 3mm.Asa se face si la termopane,ca indici de refractie,ma rog,polologhie multa..
Asta daca iti permite faltul cercevelei,sa bagi tot sandwich-ul acolo.Sipca poate fi si din lemn,dimensionata dupa nevoie,cred ca e usor de obtinut pe la vreun "lemnagiu" local.
Punctul 2: Nu cred ca ai scule sa pui cheder "pe bune" dar se gaseste de cumparat cheder gumat,foarte asemanator cu cel de la tamplariile Pvc,dar care are pe dos o parte adeziva.Ala se lipeste pe faltul exterior al cercevelei,pentru o inchidere etansa.Nu lua fasii de alea cu burete,de 3lei,ca sunt chiar de 3lei.
Eu zic ca prin metodele astea si datorită faptului ca ai cercevele duble,poti sa iti admiri inca o bucata buna de vreme ferestrele,fara sa te gandesti la termopan.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Wed Jan 15, 2014 12:39 am

oli wrote:Poti detalia te rog, nu stiu nu am auzit de doua randuri de sticla si bagheta de aluminiu, daca ai pus in ghilimele presupun ca nu era vorba de un geamgiu obisnuit.Poate nu am exlicat eu bine cand am zis geamuri duble, nu sunt din acelea ca la bloc, pachet, sunt doua randuri de ferestre care se deschid separat.
Am pus ghilimele, caci ma refer la un geamgiu care realizeaza si sticlele pentru geamuri termopan. La mine in zona exista si persoane individuale care fac astfel de geamuri.
dan wrote: Vroiam sa propun soba de zidarie dar cum vrei sa incalzesti mai repede atunci o teracota este mai potrivita.
Eu zic ca si o soba din caramida pe cant rezolva problema si mi se pare mai usor de realizat :)
laurex wrote: Lucrez cu lemnul de ceva timp,cam orice si cred ca pot sa iti dau un sfat,din experienţă,nu am posibilitatea pentru masuratori termice.Incearca sa dublezi geamurile la fiecare cercevea in parte,grosimi diferite,ceva ca la termopane.Concret: scoti geamul,sa zicem ca are 2mm,aplici silicon transparent in faltul cercevelei,apoi pui geamul inapoi.Aplici din nou silicon si pui o sipca (bagheta de la termopane sau de lemn),apoi silicon,apoi alt geam,de GROSIME DIFERITA fata de primul,ca de par examplu 3mm.Asa se face si la termopane,ca indici de refractie,ma rog,polologhie multa..
De astfel de "pachete" de geamuri vorbesc si eu, doar ca se gasesc cu bagheta de aluminiu, iar configuratia poate fi asemeni termopanelor (low-E, argon, etc).
laurex wrote: Eu zic ca prin metodele astea si datorită faptului ca ai cercevele duble,poti sa iti admiri inca o bucata buna de vreme ferestrele,fara sa te gandesti la termopan.
:thumbup:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Wed Jan 15, 2014 9:01 am

oli wrote:Poti detalia te rog, nu stiu nu am auzit de doua randuri de sticla si bagheta de aluminiu, daca ai pus in ghilimele presupun ca nu era vorba de un geamgiu obisnuit.Poate nu am exlicat eu bine cand am zis geamuri duble, nu sunt din acelea ca la bloc, pachet, sunt doua randuri de ferestre care se deschid separat.
Nu ai vazut termopane puse pe lemn? asta spune omul, daca la tine ai destul loc sa pui doua rinduri unde este unul este super, atunci ai pune si patru. Cit despre chedere sund ca firele duble de curent fara sirma din cauciuc indepartezi banda de pe dos si le lipesti unde este spatiu la inchiderea giurgiuvelii cu tocul.Pina la soba mai este. Trebuie sa stabulesti unde pui usa ca daca tragi aer de afara prin priza sa il pui lateral focarului si sa nu se vada ca trebuie facut reglabil.daca nu aerul primar si secundar sunt luate din cenusar .

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by oli » Wed Jan 15, 2014 9:37 am

usa sobei va fi in hol, am stabilit-o de la inceput, iar priza de aer va veni de langa scari, de-a lungul peretelui din hol, pe sub gresie , noi ne gandisem sa o bagam si pe sub fundatia sobei pana in dreptul cenusarului dar daca voi ziceti ca tre sa vina in lateral vom gasi alta solutie, voiam pe dedesupt pentru ca in hol soba o vrem la nivelul peretelui, fara sa iasa deloc inafara.
Cat despre focar ce sa zic, eu l-as dori cat mai performant si mi se pare corect sa platesc in plus fata de ceva obisnuit, dar nici nu as plati sa faca cineva experiente pe soba mea, una e cand inveti tu sa faci si daca nu e bine cand se poate o iei de la capt si alta e sa iti faca mesterul , asa ca daca mesterul nu are experienta in focare pt arderi cu gazeificare sa zicem, atunci parca as prefera sa faca asa cum imi poate garanta el ca va fi bine.
Nu a zis nici unul din voi nimic de marime, e adevarat ca nu am vazut niciodata o soba asa mare , decat pe net ,mai mare de cat e nu o pot face ca nu imi permite locul , iar daca e prea mare,adica daca da prea multa caldura mai deschid o usa si incalzesc si a treia camera . Ideea e sa se poata construi in conditii optime.
As mai vrea sa va rog sa imi spuneti cum credeti voi ca ar trebui sa vina cosul, deasupra sobei sau putin in lateral, pt ca , cu cosul va trebui sa incepem, adica darmam peretii, facem stalpi si grinzi si apoi cosul , voi ce marime recomandati, de 19/19 sau mai mare?
Despre geamuri, o sa vedem daca de poate pune geam tip termopan, adica daca e destul de adanc cantul sau daca se poate adanci, ideeea cu soua foi de sticla lipite cu silicon nu prea ma incanta, am vazut ceva asemanator, intre foile de sticla intrase ceva umezeala, de curatat nu se putea curata si arata tare urat.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Wed Jan 15, 2014 3:27 pm

Bobo wrote:
cheluakame wrote:Este "chestia" c.
Astfel, cand mergeti acolo, folositi un foc mai intensiv, incalziti toata casa cu radiatoarele, timp in care se incalzeste si masivul sobei si apoi inchideti radiatoarele din camerele incalzite de soba, si treceti soba in regim de ardere prelungita pentru pastrarea temperaturii in intreaga casa.
Ia vezi Florine ce ai scris aici mai sus,oare merge?
De ce nu ar merge Nea Bobo?

Post Reply