Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Wed Jan 15, 2014 3:27 pm

Latest post of the previous page:

Bobo wrote:
cheluakame wrote:Este "chestia" c.
Astfel, cand mergeti acolo, folositi un foc mai intensiv, incalziti toata casa cu radiatoarele, timp in care se incalzeste si masivul sobei si apoi inchideti radiatoarele din camerele incalzite de soba, si treceti soba in regim de ardere prelungita pentru pastrarea temperaturii in intreaga casa.
Ia vezi Florine ce ai scris aici mai sus,oare merge?
De ce nu ar merge Nea Bobo?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 4:23 pm

cheluakame wrote:
dan wrote: Vroiam sa propun soba de zidarie dar cum vrei sa incalzesti mai repede atunci o teracota este mai potrivita.
Eu zic ca si o soba din caramida pe cant rezolva problema si mi se pare mai usor de realizat :)
Sobele pe cant, de zidarie NU le recomand decat la cunoscatori(care stiu sa utilizeze o soba). O teracota e mai capabila sa reziste la dilatari si contractii decat orice soba de zidarie...soba de zidarie nu cred ca este la fel de rezistenta si este mult mai migaloasa decat o teracota, la fiecare cahla trebuie 4 caramizi sau macar 2...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Wed Jan 15, 2014 5:48 pm

cheluakame wrote:
Bobo wrote:
cheluakame wrote:Este "chestia" c.
Astfel, cand mergeti acolo, folositi un foc mai intensiv, incalziti toata casa cu radiatoarele, timp in care se incalzeste si masivul sobei si apoi inchideti radiatoarele din camerele incalzite de soba, si treceti soba in regim de ardere prelungita pentru pastrarea temperaturii in intreaga casa.
Ia vezi Florine ce ai scris aici mai sus,oare merge?
De ce nu ar merge Nea Bobo?
Scuze Florine am interpretat gresit cu caloriferele. Numai ca nu vrea calorifere.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Wed Jan 15, 2014 7:09 pm

dan wrote:
cheluakame wrote:


Sobele pe cant, de zidarie NU le recomand decat la cunoscatori(care stiu sa utilizeze o soba). O teracota e mai capabila sa reziste la dilatari si contractii decat orice soba de zidarie...soba de zidarie nu cred ca este la fel de rezistenta si este mult mai migaloasa decat o teracota, la fiecare cahla trebuie 4 caramizi sau macar 2...
De cind DAne o soba de zidarie este mai complicata ca o teracota? Uiti ca trebuie cioplita, data cu piatra de polizor, fixata ,etc,etc, Interiorul se poate face exact ca una de zidarie. dar atunci mai trebuie placata cu sobinca sau samota de 3,2 peste tot la fumuri sau clopote.Sa stii ca sunt multi care fac sobe din caramida si le tencuiesc sau nu dar nu pot sa faca teracote. Cei care fac teracote fac si de zidarie iar daca sunt caramizi la fel ramine netencuita.

O soba din caramida pe cant nu are nici un aspect si trebuie tencuita .
Last edited by Bobo on Wed Jan 15, 2014 7:12 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 7:10 pm

Ei Bobo...vorbeste cu Csomi...si mai vedem...O teracota o termini in 2 zile...termina o sobva de zidarie in 2 zile, chiar si pe cant...
Stiu ca matale iti aperi teritoriul dar dupa cum vezi ai putea sa iei sfatul meu de a face teracota ca un avantaj al teracotelor...speram sa apreciezi...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Wed Jan 15, 2014 7:45 pm

dan wrote:Ei Bobo...vorbeste cu Csomi...si mai vedem...O teracota o termini in 2 zile...termina o sobva de zidarie in 2 zile, chiar si pe cant...
Stiu ca matale iti aperi teritoriul dar dupa cum vezi ai putea sa iei sfatul meu de a face teracota ca un avantaj al teracotelor...speram sa apreciezi...
Daca o fac pe cant partea clopotelor si pe lat jos sau dublata, si o fac la dimensiunea 2/3 la 180 o fac in 2 zile ca si o teracota numai sa am totul pregatit,cum ar fi fundatia.In aceasta soba intra in jur de 170 carami caramizi sau mai putin,iar la o teracota intra -de fapt stii 28 colutri mari 28 fete mari. si 60-90 caramizi (teracota dreapta) functie de model.--largita, lungita.,

Nu-mi apar spatiu ca nu o sa mai fac cine stie ce,nu mai am chef Dane,mi-au scos peri albi,satresat in anii din urma cind nu puteam sa le rezolv pe toate. Acum lento lento. unde vreau si cind vreau.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 8:31 pm

Eu zic Bobo ca o teracota o faci mai repede si este mai rezistenta la diferente de temperatura...pentru romani grabiti care apeleaza la un meserias...daca matale spui ca nu e mai rapid, fie...e la fel de rapid si ramai doar cu avantajul teracotei de a incalzi mai repede casa fara sa crape la fel de repede...parerea mea...
Oricum la sobele de 1.5 kw poate nu mi-as bate capul cu o soba de zidarie...e prea mica ca sa merite osteneala sa-i fac si focar performant...si oricum nu se prea pupa cu sistemul de gandiure care foloseste o soba cu inertie mare...in fine...

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by oli » Wed Jan 15, 2014 9:03 pm

dan wrote:Eu zic Bobo ca o teracota o faci mai repede si este mai rezistenta la diferente de temperatura...pentru romani grabiti care apeleaza la un meserias...daca matale spui ca nu e mai rapid, fie...e la fel de rapid si ramai doar cu avantajul teracotei de a incalzi mai repede casa fara sa crape la fel de repede...parerea mea...
Oricum la sobele de 1.5 kw poate nu mi-as bate capul cu o soba de zidarie...e prea mica ca sa merite osteneala sa-i fac si focar performant...si oricum nu se prea pupa cu sistemul de gandiure care foloseste o soba cu inertie mare...in fine...
Cand spui 1,5KW te referi la soba mea? Si daca da cum ai calculat !!??

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 9:07 pm

Nu oli, ma refer la o teracota "normala"...nu am calculat nimic la tine.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Wed Jan 15, 2014 10:47 pm

dan wrote:E.
Oricum la sobele de 1.5 kw poate nu mi-as bate capul cu o soba de zidarie...e prea mica ca sa merite osteneala sa-i fac si focar performant...si oricum nu se prea pupa cu sistemul de gandiure care foloseste o soba cu inertie mare...in fine...
Aici ai dreptate dar este foste simplu de facut ,doar faci peretii focarului dublu cu spatiu ,gaurii ,alea, alea, reglarea prin robineti ca pretenul nostru de demult Bagera.Jumgle= Razvan Adrian.
Voi folositi 1,5 ,eu 3 pwntru aceeasi camera. La voi aveti avantajul ca pastreaza mult caldura. Si la noi sar pastra daca am cobori clopotul jos(cum deja am doua) si sa punem sibare ar fi alta viata.
''
'La tine Oli dupa cum calculez sumar iti trebuie una de 6-7 kw ,Dar pentru tine ca informatie ..pentru o camera 4/5 este nevoie de o teracota de 3/2/7 Oricum va fi mai mare decit soba facuta de Dan
..

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Thu Jan 16, 2014 1:58 am

dan wrote: Sobele pe cant, de zidarie NU le recomand decat la cunoscatori(care stiu sa utilizeze o soba). O teracota e mai capabila sa reziste la dilatari si contractii decat orice soba de zidarie...soba de zidarie nu cred ca este la fel de rezistenta si este mult mai migaloasa decat o teracota, la fiecare cahla trebuie 4 caramizi sau macar 2...
Dane, nu te contrazic, doar ca ma gandesc ca la teracota avem cahlele, caramida/tigla, lut si cleme din otel, care au coeficienti diferiti de dilatare, pe cand la cea de zidarie doar lut si caramida.

Poate tu te gandesti la teracota clasica si una de zidarie pe cant dar cu gazeificare, si atunci ai dreptate. Insa clasic vs clasic, cred ca cea de zidarie este mai ok (eu ma gandesc la cat a rezistat plita bunicilor si cat am batut la ea sa o demolez).

Post Reply