Ajutor sfaturi soba.

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Thu Jan 16, 2014 1:58 am

Latest post of the previous page:

dan wrote: Sobele pe cant, de zidarie NU le recomand decat la cunoscatori(care stiu sa utilizeze o soba). O teracota e mai capabila sa reziste la dilatari si contractii decat orice soba de zidarie...soba de zidarie nu cred ca este la fel de rezistenta si este mult mai migaloasa decat o teracota, la fiecare cahla trebuie 4 caramizi sau macar 2...
Dane, nu te contrazic, doar ca ma gandesc ca la teracota avem cahlele, caramida/tigla, lut si cleme din otel, care au coeficienti diferiti de dilatare, pe cand la cea de zidarie doar lut si caramida.

Poate tu te gandesti la teracota clasica si una de zidarie pe cant dar cu gazeificare, si atunci ai dreptate. Insa clasic vs clasic, cred ca cea de zidarie este mai ok (eu ma gandesc la cat a rezistat plita bunicilor si cat am batut la ea sa o demolez).

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Thu Jan 16, 2014 5:14 am

La bunici era pe cant Florin?
Oricum, daca nu pui subere pe cos, multa caldura se pierde la soba de zidarie. Ar trebui sa ne spuna Csomi, daca fara subere pe cos, la sba de zidarie, cu fumuri sau cu clopote, care pierde mai mult.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by grig72 » Thu Jan 16, 2014 9:27 am

intr-adevar, o soba de caramida pe cant , facuta in stilul unei sobe de teracota, fie ea cu fumuri orizontale , verticale, se face mult mai usor decat o teracota.
la o teracota e f multa migaleala, dupa cum spunea si d bobo, pana sa te a puci de facut mai sint si alte operatiuni de facut la placi, plus pe timpul constructiei trebuie aranjata, finisata, prinse cleme, umpluta cu tigla sau caramida, lipita si tot asa.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Thu Jan 16, 2014 9:43 am

grig72 wrote:intr-adevar, o soba de caramida pe cant , facuta in stilul unei sobe de teracota, fie ea cu fumuri orizontale , verticale, se face mult mai usor decat o teracota.
la o teracota e f multa migaleala, dupa cum spunea si d bobo, pana sa te a puci de facut mai sint si alte operatiuni de facut la placi, plus pe timpul constructiei trebuie aranjata, finisata, prinse cleme, umpluta cu tigla sau caramida, lipita si tot asa.
Sa imi explice cineva cum face sau se face o soba de caramida pe cant, nu se leaga nu se umple cu tigle si caramida sau cum?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Thu Jan 16, 2014 11:18 am

dan wrote:La bunici era pe cant Florin?
Oricum, daca nu pui subere pe cos, multa caldura se pierde la soba de zidarie. Ar trebui sa ne spuna Csomi, daca fara subere pe cos, la sba de zidarie, cu fumuri sau cu clopote, care pierde mai mult.
Da, am vorbit odata de ea pe aici (bunicii din partea mamei).
Avea plita si cuptor, era construita din caramida pe cant si tencuita cu lut. Ce-i drept nu avea clopote, ci fumuri orizontale facute din tigle.


Deasemenea sunt de acord ca o soba cu clopote fara suber la cos pierde caldura mai repede. Insa nu vad de ce nu s-ar face asa ceva. Eu oricum sunt de parere ca detectorul CO este obligatoriu la incalzirea (centralizata sau ne) cu lemne sau combustibil solid.
csomi wrote: Sa imi explice cineva cum face sau se face o soba de caramida pe cant, nu se leaga nu se umple cu tigle si caramida sau cum?
Se zideste asemeni celei pe lat :)
Evident, asa cum s-a mai spus (evident conteaza si calitatea caramizii), cam necesita tencuire sau un finisaj (la cea din imagine s-a ales piatra natur).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Thu Jan 16, 2014 11:32 am

Teoretic se poate face...practic doar daca ai pasiune. La un client nu as face asa ceva. La rude poate doar daca imi arata intai detectorul de CO.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by cheluakame » Thu Jan 16, 2014 12:19 pm

Peste caramizi s-a tras o mana de adeziv CM 17 si plasa de fibra si apoi s-a lipit piatra natur , grosimea totala ajungand la ~10 cm.
Nu stiu cat de mult s-ar crapa. Oricum, exista 2 detectoare CO, unul cu afisaj pe partea de dormitor si unul fara pe partea de bucatarie (inca de pe vremea vechii teracote care mai scotea fum).
Nu exista suber la cos momentan, insa este planuit pentru viitor (evident unul neetans, ramane spatiu 10%).

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by user_banat_63 » Thu Jan 16, 2014 12:39 pm

cheluakame wrote:
csomi wrote: Sa imi explice cineva cum face sau se face o soba de caramida pe cant, nu se leaga nu se umple cu tigle si caramida sau cum?
Se zideste asemeni celei pe lat :)
Evident, asa cum s-a mai spus (evident conteaza si calitatea caramizii), cam necesita tencuire sau un finisaj (la cea din imagine s-a ales piatra natur).
Da, se poate si asa , se mai poate si altfel daca avem doar caramizile pe cant in contact cu fumul...se poate arma la rosturi caramizile cu sirma de otel, se poate captusii interiorul fumurilor cu samota subtire sau tigla pt o etanseitate mai buna si asa mai departe... este de inteles ca acesta technologie prezentata mai sus este mai rapida ...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Thu Jan 16, 2014 1:30 pm

Daca Csomi spune ca se poate atunci se poate. Daca tu Florine ai facut si este ok atunci se poate.
Daca vine un user nou si, asa cum se practica in general, fara sa stie multe, si face o soba "las ca merge si asa"...mai bine sa faca o teracota...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by Bobo » Thu Jan 16, 2014 2:21 pm

dan wrote:Daca Csomi spune ca se poate atunci se poate. Daca tu Florine ai facut si este ok atunci se poate.
Daca vine un user nou si, asa cum se practica in general, fara sa stie multe, si face o soba "las ca merge si asa"...mai bine sa faca o teracota...
Da baieti se poate, ca doar am facut si de camera si de bucatarie,va povesteam ca am facut una unicat pe lat de am taiat caramida in forma de L si am finisat colturile la polizor, apoi cu piatra, rost de 3 mm si care spune propr. ca dupa 1 ora de caldura foc intr-o camera 7/7 este foarte bine.si inalta de 3m .
In general sobele de caramida se fac pe cant aici la mine 2/2,5 maxim 2/3. si se fac cu 5 fumuri. Se baga in apa si se prind la colt cu cleme de 3,25 bagate in gauri facute dinainte de ale fixa pe rind. Daca este netencuita da caldura ca o teracota poate si mai bine, fara sibare, Daca o tencuiesti cu mortar ce ciment var nisip se incinta mai greu dar nu arde tare, caldura da .ajungind la 8,5 cm grosime. Eu am placa cu samota si arde ca o teracota folosind in loc de cm 17 sau 19 pentru caldura, am folosit CM 9Are 4 ani si merge foarte bine. Unii tencuiesc cu mortar de argila dar se crapa dacanu baga mult nisisp. Aici raportul este 3/1 nisip /pamint. Sobele de bucatarie nu se incint in turn ca o soba de camera pentru ca multa putere a caldurii o ceda plita si cuptorul, poate jumatate. Eu am facut cam 14 bucati ,ma feresc de ele ca nu stiu sa tencuiesc.Am gfacut si 2 seminee mari cu use de 90/69 dar fara usa, cu cos larg.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ajutor sfaturi soba.

Post by phoenix » Thu Jan 16, 2014 2:30 pm

Am testat anul acesta polistiren cu adeziv nearmat. Apar crapaturi, polistirenul se diilata si se contracta si apar spatii de milimetri. Adezivul armat la o soba cu siguranta poate rezolva problema...poate si cu armare dubla si doua straturi de adeziv la nevoie...Daca se mai adauga si sarma pentru armarea caramizilor...
Oricum personal nu cred ca ma bag sa fac cuiva o soba cu zidarie pe cant...imi place sa dorm linistit.

Bobo daca pui argila cu nisip 1/3 la o teracota ce se intampla?

Post Reply