cioplire cahle

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Sat Mar 29, 2014 8:19 am

Latest post of the previous page:

vasilemet wrote:Am privit cum se ridica o soba in satul vecin.
Cel care executa, prima data poliza cu flexul marginlie cahlelor (in curte), le controla cu vinclul si dupa aceea incepea zidirea. Dupa ridicarea unui rand, controla planeitatea si rectifica cu flexul.
Nu am auzit comentarii de la beneficiari cu privire la calitatea lucrarii.
Nu sunt de meserie, am privit si am expus ce am vazut.
Cu respect, Vasile Met
Ca sa debitez surplusul de protectie de la marginea cahlelor cu flexul, mai bine ma las de teracote. A le finisa cu flexul cu turatie de 10,000 /min. inseamna praf mult inghitit de mine si mizerie aruncata pe metri lungime .Nu stiu ce nebun ar accepta asa ceva, si totusi am vazut concret. Un teracotist a facut o soba din caramida de bucatarie si ca sa o faca dreapta a folosit flex mare cu dic de ciment de 400 mm si proprietara a facut curatenie o saptaminaiar pe casa scarii a ridicat o galeata de praf.

Domnule Vasile met , stiu ca nu practicati meseria pentru care ati studiat, sunteti si in virsta dar hoby aveti destule si ca multi altii de pe forumul acesta sau altele aceste pasiuni sau nevoi in casa(curte) le faceti mai bine ca un profesionist in domeniul respectiv. De fapt sunt uni oameni care stiu decit o meserie si cum au luat-o tot asa au oesit cu ea la pensie, nu i-a mai interesat alt fel.

Cioplirea cahlelor nu este un chin, trebuie rabdare, un cutit din ferestrau mecanic ascutit ,un ciocan potrivit la greutate.Cu cit dunga ce ramine este mai subtire, cu atit iese mai bine.

vasilemet
junior
Posts: 148
Joined: Mon Oct 22, 2012 1:55 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by vasilemet » Sat Mar 29, 2014 11:06 am

Cred ca am vazut primul, filmul cu cioplirea cahlelor la soba lui Ghermanov. Eram nelamurit de cum se pot ciopli cahlele si ele nu se spargeau aiurea.
Un forumist mai vechi de pe _reclama_ mi-a trimis filmuletul cu amicul lui Ghermanov, cioplind cahle.
Revenind la subiect nu inteleg de ce nu se ajusteaza la dimensiune si se inlatura numai partea cu lac (pentru o aderanta buna).
Din mica mea experienta, nu a rezultat mult praf.

Post Reply