cioplire cahle

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

vasilemet
junior
Posts: 148
Joined: Mon Oct 22, 2012 1:55 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by vasilemet » Tue Jan 28, 2014 4:36 pm

Latest post of the previous page:

Am privit cum se ridica o soba in satul vecin.
Cel care executa, prima data poliza cu flexul marginlie cahlelor (in curte), le controla cu vinclul si dupa aceea incepea zidirea. Dupa ridicarea unui rand, controla planeitatea si rectifica cu flexul.
Nu am auzit comentarii de la beneficiari cu privire la calitatea lucrarii.
Nu sunt de meserie, am privit si am expus ce am vazut.
Cu respect, Vasile Met

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Tue Jan 28, 2014 5:31 pm

Citeva imagini de la lucrarile practice din timpul cursurilor de scolarizare a sobarilor ....
Aceste cahle se demonteaza si remonteaza pina nu crapa in bucati. Sint pt. uz didactic.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by user_banat_63 on Tue Jan 28, 2014 6:14 pm, edited 3 times in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Tue Jan 28, 2014 5:37 pm

csomi wrote:Citeva imagini de la lucrarile practice din timpul cursului de scolarizare a sobarilor ....
Aceste cahle se demonteaza si remonteaza pina nu crapa in bucati.
Daca sint off topic am sa rog moderatorii sa le treaca pe aria VIP. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: cioplire cahle

Post by GeoMar » Tue Mar 11, 2014 9:15 pm

grig72 wrote:la adevaratii meseriasi, rosturile aproape ca nu se vad, iar chlele cu defecte sau ciobite de la cioplit le pui la spate.
cahlele se cioplesc, iar pt o imbinare cat mai buna se polizeaza la mana, polizorul la curent nu are ce cauta la la finisatul cahlelor.
constrirea unei sobe de teracota si nu numai e o munca de migala, daca vrei sa iasa ceva frumos, iar daca nu ai rabdare, o lasi s-o faca altii.
Ai perfecta dreptate. Eu nu vad rostul unui flex in "cioplirea" cahlelor. Pai cum cioplesti domne cu flexul? :crazy:
In functie de "defectele" aparute la cahle prin cioplire, acestea se "sorteaza" si se zidesc dupa calitate/aspect, cele mai bune/frumoasa in partile vizibile ale sobei, cele cu defecte/ciobite/mate (fara luciu) in spate (partea invizibila a sobei, sa o numesc asa).

Despre rosturi ... intradevar daca se lucreaza cu atentie si in special la cahle noi, rosturile sunt infime (mici) si nu mai trebuiesc chituite dupa terminarea sobei. :dance:
La cahle vechi recuperate, se pot obtine rosturi mici, dar asta denota o munca dubla pentru aranjarea/zidirea lor. :thumbup:

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: cioplire cahle

Post by cheluakame » Wed Mar 12, 2014 1:11 am

Eu zic ca la zidirea fara rosturi mai pot aparea unele probleme si anume craparea cahlelor datorita inexistentei rostului de dilatare (colegii mai experimentati pot confirma sau infirma acest lucru).

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by grig72 » Wed Mar 12, 2014 8:52 am

nu apar dilatari de la rosturile f mici sau deloc, ci, zic eu, de la faptul ca la sobele de teracota captusirea cu samota sau altfel de caramida se face lipita direct de cahla, avand un pic de spatiu acel lut cu nisip cu care se zideste, dar care se dilata si el la randul lui.
daca ar fi sa mai fac acum o soba de terecota, cel putin la focar, as lasa un spatiu de dilatare intre cahle si samota.
dar de unde, ca nu ma mai intereseaza sobele de teracota, mi-au intrat in cap astea de zidarie, si nu cred, ce mai, sint sigur, ca n-o sa-mi mai iasa din cap.

vasilemet
junior
Posts: 148
Joined: Mon Oct 22, 2012 1:55 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by vasilemet » Wed Mar 12, 2014 10:02 am

Acum cativa ani am ridicat doua sobe din teracota , pentru doi prieteni. Din comoditate ( si mai putina experienta) nu am cioplit cahlele ci am polizat cu flexul partile lacuite, am adus in dimensiuni cahla cu discul diamantat si dupa montare am planat rectificand cu piatra de polizor.
Au trecut doi ani, totul este in regula.
Casa era nelocuita, fara mobila, asa ca putinul praf nu a contat.
Cu respect, Vasile Met
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by grig72 » Wed Mar 12, 2014 1:32 pm

acum nu va suparati, dar ce prezentati in poza e un puiut de soba si nu chiar o soba intreaga.
poate ca merge si asa dar ele sint facute pt a fi cioplite si nu polizate, atunci cand sint noi, desigur.

vasilemet
junior
Posts: 148
Joined: Mon Oct 22, 2012 1:55 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by vasilemet » Wed Mar 12, 2014 1:44 pm

Nu ma supar, nu sunt meserias si nu efectuez lucrari pentru bani.
Aceea este o fotografie de pe net.
Dar cahlele folosite de mine la momentul respectiv erau adunate din diferite locuri, unele chiar cumparate.
Deci nu era cahle speciale. Sobita ridicata de mine pentru un amic folosea la o casa nelocuita permanent-casa de vacanta.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by grig72 » Wed Mar 12, 2014 3:01 pm

nici eu nu fac treaba asta pe bani, am facut pt mine, in primul rand, dupa care am facut la cateva rude.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Sat Mar 29, 2014 8:19 am

vasilemet wrote:Am privit cum se ridica o soba in satul vecin.
Cel care executa, prima data poliza cu flexul marginlie cahlelor (in curte), le controla cu vinclul si dupa aceea incepea zidirea. Dupa ridicarea unui rand, controla planeitatea si rectifica cu flexul.
Nu am auzit comentarii de la beneficiari cu privire la calitatea lucrarii.
Nu sunt de meserie, am privit si am expus ce am vazut.
Cu respect, Vasile Met
Ca sa debitez surplusul de protectie de la marginea cahlelor cu flexul, mai bine ma las de teracote. A le finisa cu flexul cu turatie de 10,000 /min. inseamna praf mult inghitit de mine si mizerie aruncata pe metri lungime .Nu stiu ce nebun ar accepta asa ceva, si totusi am vazut concret. Un teracotist a facut o soba din caramida de bucatarie si ca sa o faca dreapta a folosit flex mare cu dic de ciment de 400 mm si proprietara a facut curatenie o saptaminaiar pe casa scarii a ridicat o galeata de praf.

Domnule Vasile met , stiu ca nu practicati meseria pentru care ati studiat, sunteti si in virsta dar hoby aveti destule si ca multi altii de pe forumul acesta sau altele aceste pasiuni sau nevoi in casa(curte) le faceti mai bine ca un profesionist in domeniul respectiv. De fapt sunt uni oameni care stiu decit o meserie si cum au luat-o tot asa au oesit cu ea la pensie, nu i-a mai interesat alt fel.

Cioplirea cahlelor nu este un chin, trebuie rabdare, un cutit din ferestrau mecanic ascutit ,un ciocan potrivit la greutate.Cu cit dunga ce ramine este mai subtire, cu atit iese mai bine.

Post Reply