cioplire cahle

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Sun Sep 02, 2012 11:09 am

Latest post of the previous page:

[quote="csomi"][qu

Imi dau seama ca omu-i de meserie. Cel cu palarie esti tu? Nu-mi place ca le lipeste de zid si pierde din caldura. Fumurile sunt foarte largi. Spune-mi din focar a coborit fumurile pina la postament. Cel mai chinuit este la cornisa _capacul de sus.

Eu ma sufoc atuci cind bag un bazin in special cel un forma de U intors in focar si are dimensiunile aproape ce interiorul teracotei. Saptamina trecuta am facut asa ceva 5 mm pe lateral,am fost nevoit sa tai colacul, sa le pun initial pe pozitie, apoi demontate, remontate decit o latura pe podea legate ,bagat pamint aproximativ pe orizontala atit pe rindul anterior cit si la partea inferioara orizontala, pune la loc apoi pe vericala bagat pamint si impins cu cun bat..Cind am teracota mai larga sau lipita de perete 2 rinduri este mult mai usor. ..

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Sun Sep 02, 2012 11:28 am

Bobo wrote:
csomi wrote:[qu

Imi dau seama ca omu-i de meserie. Cel cu palarie esti tu? Nu-mi place ca le lipeste de zid si pierde din caldura. Fumurile sunt foarte largi. Spune-mi din focar a coborit fumurile pina la postament. Cel mai chinuit este la cornisa _capacul de sus.

Eu ma sufoc atuci cind bag un bazin in special cel un forma de U intors in focar si are dimensiunile aproape ce interiorul teracotei. Saptamina trecuta am facut asa ceva 5 mm pe lateral,am fost nevoit sa tai colacul, sa le pun initial pe pozitie, apoi demontate, remontate decit o latura pe podea legate ,bagat pamint aproximativ pe orizontala atit pe rindul anterior cit si la partea inferioara orizontala, pune la loc apoi pe vericala bagat pamint si impins cu cun bat..Cind am teracota mai larga sau lipita de perete 2 rinduri este mult mai usor. ..
D-le Bobo, sa clarificam, lucrarile prezentate mai sus in cele doua lincuri, nu sint lucrarile mele am si scris, eu din aceste cahle am facut doar o soba, cea cu cosul Schidel incorporat si este in clopot.Nu cunosc acesti meseriasi, pt ca albumele acestea fiind publice pt ori cine pe net am postat adresa lor.

Aveti dreptate, la distante asa mici este batie de cap sa fixezi cahlele, trebuie sa faci si pe "vrajitorul", citeodata... ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Mon Sep 03, 2012 10:17 am

Astea sunt cahle "cioplite". Va rog sa urmariti marginea superioara a cahlei si nu cele laterale. Sa ma invatati si pe mine cum poti sa zidesti asemenea balarie. Stiu ca se zidesc doar ca eu nu prea pot sa accept o asemenea calitate in sistemul meu . La tara probabil este o mare meserie...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Mon Sep 03, 2012 9:19 pm

dan wrote:Astea sunt cahle "cioplite". Va rog sa urmariti marginea superioara a cahlei si nu cele laterale. Sa ma invatati si pe mine cum poti sa zidesti asemenea balarie. Stiu ca se zidesc doar ca eu nu prea pot sa accept o asemenea calitate in sistemul meu . La tara probabil este o mare meserie...
Dupa ce cioplesti cahlele ramin marginile groase de 1-- 3 mm care permit finisarea cu piatra de polizor manual, le aduci la verticala etc. Cind le faci la flex ramina marginile de 15-20 mm si nu mai prinde piatra de polozor si esti nevoit sa intervii tot cu flexul

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by Iosif » Mon Sep 03, 2012 9:42 pm

Dane nu vreau sa te descurajez dar nu stiu cum o scoti la capat cu marfa aia, ceva asemanator am vazut la placile de macon deva,dar totusi nu chiar asa, se pling si meseriasii de pe aici, dar avind experienta in spate o scot la capat pina la urma, dar pentru noi ca incepatori este un blestem.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Mon Sep 03, 2012 10:05 pm

Iosif wrote:Dane nu vreau sa te descurajez dar nu stiu cum o scoti la capat cu marfa aia, ceva asemanator am vazut la placile de macon deva,dar totusi nu chiar asa, se pling si meseriasii de pe aici, dar avind experienta in spate o scot la capat pina la urma, dar pentru noi ca incepatori este un blestem.
Cu Macon Deva este totusi o placere de a lucra cu toate ca unele placi sunt mai inalte,totusi o socotesc buna.Ma refer la cea care are un fel de impletire rachita cum are si bistrita poate si Vadul de cris.. Sa faci una de Sibiu, apoi sa vorbim mai cu seama sa fie in 5 colturi .Nu stiu cum sunt cele de Bistrita ca pe restul le-am mirosit.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Tue Sep 04, 2012 12:09 am

Iosif wrote:Dane nu vreau sa te descurajez dar nu stiu cum o scoti la capat cu marfa aia, ceva asemanator am vazut la placile de macon deva,dar totusi nu chiar asa, se pling si meseriasii de pe aici, dar avind experienta in spate o scot la capat pina la urma, dar pentru noi ca incepatori este un blestem.
Nu Iosif...ce vezi aici este o cahla cu care am facut soba de asta iarna. Am evitat sa le cioplesc pe cele de la soba neterminata ca sa nu ajunga la fel ca astea dar rosturile au fost mari din cauza necioplirii lor si erau doar polizate putin.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Sat Sep 15, 2012 8:31 am

Imi faceam probleme de marimea rosturilor si am vazut la MHA o soba cu rosturi "mici"
http://www.mha-net.org/graphics/wild07/DSC_3744.JPG

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by grig72 » Mon Mar 04, 2013 2:06 pm

la adevaratii meseriasi, rosturile aproape ca nu se vad, iar chlele cu defecte sau ciobite de la cioplit le pui la spate.
cahlele se cioplesc, iar pt o imbinare cat mai buna se polizeaza la mana, polizorul la curent nu are ce cauta la la finisatul cahlelor.
constrirea unei sobe de teracota si nu numai e o munca de migala, daca vrei sa iasa ceva frumos, iar daca nu ai rabdare, o lasi s-o faca altii.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Mon Mar 04, 2013 6:52 pm

grig72 wrote:la adevaratii meseriasi, rosturile aproape ca nu se vad, iar chlele cu defecte sau ciobite de la cioplit le pui la spate.
cahlele se cioplesc, iar pt o imbinare cat mai buna se polizeaza la mana, polizorul la curent nu are ce cauta la la finisatul cahlelor.
constrirea unei sobe de teracota si nu numai e o munca de migala, daca vrei sa iasa ceva frumos, iar daca nu ai rabdare, o lasi s-o faca altii.

corect.

vasilemet
junior
Posts: 148
Joined: Mon Oct 22, 2012 1:55 pm
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by vasilemet » Tue Jan 28, 2014 4:36 pm

Am privit cum se ridica o soba in satul vecin.
Cel care executa, prima data poliza cu flexul marginlie cahlelor (in curte), le controla cu vinclul si dupa aceea incepea zidirea. Dupa ridicarea unui rand, controla planeitatea si rectifica cu flexul.
Nu am auzit comentarii de la beneficiari cu privire la calitatea lucrarii.
Nu sunt de meserie, am privit si am expus ce am vazut.
Cu respect, Vasile Met

Post Reply