cioplire cahle

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

cioplire cahle

Post by phoenix » Mon Aug 27, 2012 8:57 pm

De ce se cioplesc cahlele? Are vreun rost sa spargi aproape centimetri din caha ca sa scapi de bavurile de protectie?
http://www.youtube.com/watch?v=bcZOLaKgPgs

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 9:21 pm

dan wrote:De ce se cioplesc cahlele? Are vreun rost sa spargi aproape centimetri din caha ca sa scapi de bavurile de protectie?
http://www.youtube.com/watch?v=bcZOLaKgPgs
Aoleu, Dane, mi se rupe inima sa vad cum "ciopleste" acea persoana cahlele! :shock:
Eu stiu ca acestea se rectifica usor pentru a le aduce la liniaritate, mai nou cu polizoare, dar nu chiar in halul acesta!
Pai el o face lama de coasa? sau de ferestrau?
Ori poate aceasta este traditia locala pe care eu nu o cunosc.. si in acest caz in cer scuze.. dar nu am intalnit asa tehnica in Rusia.. :oops:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Mon Aug 27, 2012 9:22 pm

Poate invata si rusii ceva de la noi...ceva de valoare.
Dar unde scrie in cartea sobarului de aceasta cioplire?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 9:30 pm

dan wrote:Poate invata si rusii ceva de la noi...ceva de valoare.
Dar unde scrie in cartea sobarului de aceasta cioplire?
Citez din cartea lui Shkolnik: " Inainte de punerea in opera toate placile se rectifica, pentru ca dimensiunile suprafetei fetelor placilor sa fie la fel"..
Eu admit ca din fabricatie mai pot aparea asperitati, neregularitati, ma rog.. dar nu am vazut ca in acel filmulet omul sa masoare ceva... dansul s-a apucat sa stirbeasca de jur imprejur... si ce movila de cioburi avea la picioare.. :shock:
Last edited by user_banat_85 on Mon Aug 27, 2012 9:32 pm, edited 1 time in total.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Mon Aug 27, 2012 9:32 pm

dan wrote:Poate invata si rusii ceva de la noi...ceva de valoare.
Dar unde scrie in cartea sobarului de aceasta cioplire?
La pag 89

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Mon Aug 27, 2012 9:44 pm

Bobo wrote:
dan wrote:Poate invata si rusii ceva de la noi...ceva de valoare.
Dar unde scrie in cartea sobarului de aceasta cioplire?
La pag 89
Daca sunteti in necunostiinta de cauza va ofer eu raspunsul. Cahlele cind se toarna in matrite ramin margini care la unele sobe sunt foarte bine definite si care protejeaza cahlele pe timpul transportului.
dupa cioplire devin cam toate la dimensiunea normala. Sa va fereaca Dumnezeu sa faceti soba finisata din fabtica si lacuita pe margine ca va rugati la domnul sau o lasati, pentru ca asa ceva nu face decit Sibiu. iar placile dupa ce sunt strimbe cu unghiuri intre 90 si 100 grade, finisata fiindca are grosimea de 2 cm marginii si am iare si lac pe ea... durere.. nvoie mare. La care mai pui ca are dimensiuni diferite la inaltime ce ajung de 6 mm de la o piesa la alta. Am facut asa ceva la unul care crezind ca fiind scumpa este mai buna. Am muncit dublu zile, am stricat 2 pinze diamantate cu motor cu turatie mica deoarece cu turatie mare nici nu te apropii de ea si sa va mai dati seama ca era si alba. Filmuletul ala l-am vazut de 1,5 ani .Sa aveti o noapte buna Sobele se cioplesc in 3-4 ore maxim nu se taie cu flexul sau orice alta scula. Daca nu ai rabdarea aceasta nu te apuci de aceasta meserie.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Mon Aug 27, 2012 9:52 pm

Andrei cred ca este bine sa te hotarasti daca vrei sa te apuci de sobe...
Mai urmeaza sa astept 4 ani ca sa invat cum sa amestec argila, 4 ani sa invat sa cioplesc cahlele, 4 ani sa citesc o schema de soba...unii au rabdare nu gluma.
Cred ca e nevoie de 4 ani de asteptare ca sa construim o soba in clopote si apoi 4 ani sa contsruim o soba de zidarie.
Last edited by phoenix on Mon Aug 27, 2012 10:06 pm, edited 2 times in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 10:04 pm

Bobo wrote:..Daca sunteti in necunostiinta de cauza va ofer eu raspunsul. ...
Multumesc pentru explicatiile aduse, dar eu, ca tehnician, din aceasta explicatie deduc ca placile de teracota fabricate aici au o calitate ce lasa de dorit. Oare in Austria, Germania si Suedia placile la fel necesita cioplire? E o intrebare, fara suparare. :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Mon Aug 27, 2012 10:05 pm

De ce nu au si bavuri de protectie la lacul de pe exteriorul cahlei. pentru ca sunt o multime de cahle la care se ia lacul...Mai bine o dadeau sub forma de cub si o ciopleam noi la forma necesara.

Hai ca o sa fac o teracota dar cu "protectiile nesparte"...sa vedem cat de urat arata.
Sa vezi ce blasfemie o sa fac.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 10:13 pm

dan wrote:Andrei cred ca este bine sa te hotarasti daca vrei sa te apuci de sobe...
Dane, te asigur ca dupa ce am vazut acest filmulet si am citit explicatia lui Bobo, care nu este de neglijat pentru mine, te asigur ca nu voi finisa cu teracote (din astea strambe) nici o soba.. Mai bine o "invelesc" cu placi de faianta sau/si gresie.. caci acestea fiind mult mai subtiri au reusit sa fie fabricate fara sa necesite ciopliri ulterioare.. :)
Chiar mai provocat sa caut sa execut una finisata cu faianta!

Pe dealta parte, cum spunea si dl Nitu, cand fabricile de teracote din Romania si-au reinoit ultima data liniile de productie??

Post Reply