cioplire cahle

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_85 » Mon Aug 27, 2012 10:13 pm

Latest post of the previous page:

dan wrote:Andrei cred ca este bine sa te hotarasti daca vrei sa te apuci de sobe...
Dane, te asigur ca dupa ce am vazut acest filmulet si am citit explicatia lui Bobo, care nu este de neglijat pentru mine, te asigur ca nu voi finisa cu teracote (din astea strambe) nici o soba.. Mai bine o "invelesc" cu placi de faianta sau/si gresie.. caci acestea fiind mult mai subtiri au reusit sa fie fabricate fara sa necesite ciopliri ulterioare.. :)
Chiar mai provocat sa caut sa execut una finisata cu faianta!

Pe dealta parte, cum spunea si dl Nitu, cand fabricile de teracote din Romania si-au reinoit ultima data liniile de productie??

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Mon Aug 27, 2012 10:17 pm

Bobo wrote:
Bobo wrote:
dan wrote:Poate invata si rusii ceva de la noi...ceva de valoare.
Dar unde scrie in cartea sobarului de aceasta cioplire?
La pag 89
Daca sunteti in necunostiinta de cauza va ofer eu raspunsul. Cahlele cind se toarna in matrite ramin margini care la unele sobe sunt foarte bine definite si care protejeaza cahlele pe timpul transportului.
dupa cioplire devin cam toate la dimensiunea normala. Sa va fereaca Dumnezeu sa faceti soba finisata din fabtica si lacuita pe margine ca va rugati la domnul sau o lasati, pentru ca asa ceva nu face decit Sibiu. iar placile dupa ce sunt strimbe cu unghiuri intre 90 si 100 grade, finisata fiindca are grosimea de 2 cm marginii si am iare si lac pe ea... durere.. nvoie mare. La care mai pui ca are dimensiuni diferite la inaltime ce ajung de 6 mm de la o piesa la alta. Am facut asa ceva la unul care crezind ca fiind scumpa este mai buna. Am muncit dublu zile, am stricat 2 pinze diamantate cu motor cu turatie mica deoarece cu turatie mare nici nu te apropii de ea si sa va mai dati seama ca era si alba. Filmuletul ala l-am vazut de 1,5 ani .Sa aveti o noapte buna Sobele se cioplesc in 3-4 ore maxim nu se taie cu flexul sau orice alta scula. Daca nu ai rabdarea aceasta nu te apuci de aceasta meserie.
Aveti dreptate d-le Bobo, marginile protectoare, sint si pt a proteja cahlele in procesul technologic de uscare, ardere si depozitare , si in mod traditional se cioplesc. Cele "manual"(cahle executate manual, de calitate) ce mergeau pt export (Teracota Bistrita anii '80) erau taiate, marginile, in fabrica la masina de taiat cu discuri diamantate (videa) racite cu apa, cu control laser a liniei de taiere, masina avea doua discuri in sincron, si taia doua placi sau doua colturi odata, fixarea cahlelor pe masa de taiere se facea cu "brate" actionate pneumatic.
Soba acea alba de teracota cu model albastru, in clopote, ce o aveam in profil pe celalalt forum erau tot cu cahle de linga Sibiu, un material foarte tare si asimetric, cerd ca stiu despre ce vorbiti, timp dublu... :(
Timpul de cioplire cred ca difera si de nr. de cahle.
Last edited by user_banat_63 on Mon Aug 27, 2012 10:58 pm, edited 9 times in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Mon Aug 27, 2012 10:19 pm

Sa vezi cate teracote sunt executate in spatele casei de catre cine stie ce prodducatori. Sunt ieftine si au succes. Mie imi place ca au acele margini de "protectie" dar colturile sunt sparte la cateva. Mi se pare din orice punct de vedere ceva...de acum 300 de ani si multa inutilitate ca sa nu o numesc altfel. Poate sa scrie in cartea sobarului dar la cum face ala cioplirea din fiilm ...am inca un motiv sa nu iubesc cahlele alea.

Trebuie sa fac o soba care sa fie mai frumoasa decat o teracota ca sa tremure un pic arhaismul asta si mentalitatea asta "asa se face si nu altfel".

Csomi , nu difera timpul de cioplire pentru ca am observat ca breasla sobarilor vorbeste mereu si are ca referinta o teracota "normala" adica 2X3x7.
E interesant , la export se duceau direct prelucrate.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Wed Aug 29, 2012 10:44 pm

csomi wrote: Soba acea alba de teracota cu model albastru, in clopote, ce o aveam in profil pe celalalt forum erau tot cu cahle de linga Sibiu, un material foarte tare si asimetric, cerd ca stiu despre ce vorbiti, timp dublu... :(
Am gasit si citeva imagini...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Sat Sep 01, 2012 4:15 pm

Daca nu se elimina complet bavurile de protectie soba o sa aiba mari probleme la zidire pentru ca o sa se adauge cativa milimetri de la fiecare cahla si astfel "teserea" cahlelor devine aproape imposibila.
Eu nu am eliminat bavurile asa ca voi avea niste rosturi "sanatoase".

Csomi de ce ai cosul acela in spatele teracotei? Este un cos nu?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Sat Sep 01, 2012 4:52 pm

dan wrote:Daca nu se elimina complet bavurile de protectie soba o sa aiba mari probleme la zidire pentru ca o sa se adauge cativa milimetri de la fiecare cahla si astfel "teserea" cahlelor devine aproape imposibila.
Eu nu am eliminat bavurile asa ca voi avea niste rosturi "sanatoase".

Csomi de ce ai cosul acela in spatele teracotei? Este un cos nu?
Aici a fost un caz mai special, au cerut ca cosul sa fie incorporat in soba.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cioplire cahle

Post by phoenix » Sat Sep 01, 2012 4:58 pm

Deci tu ai facut o soba ca sa acoperi cosul inestetic...Se face focul in soba aia sau este doar o soba de estetica?
Glumesc.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Sat Sep 01, 2012 5:09 pm

dan wrote:Deci tu ai facut o soba ca sa acoperi cosul inestetic...Se face focul in soba aia sau este doar o soba de estetica?
Glumesc.
Se folosesc de aceasta soba, functioneaza bine, dar din pacate cca 30% se pierde din potenta suprafetei active a sobei din cauza cosului incorporat.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Sat Sep 01, 2012 7:40 pm

csomi wrote:
dan wrote:Deci tu ai facut o soba ca sa acoperi cosul inestetic...Se face focul in soba aia sau este doar o soba de estetica?
Glumesc.
Se folosesc de aceasta soba, functioneaza bine, dar din pacate cca 30% se pierde din potenta suprafetei active a sobei din cauza cosului incorporat.
Salut ciobi.... De unde este cumparata minunea aia de teracota pe care ai mai prezentat-o si pe _reclama_. si cum nu se poate lucra decit una peste alta este si greu de executat ..Made in ??? Si sa nu mai spun ca la cosul ala te-ai chinuit nu gluma sa le montezi sau ai taiat colacul in partea superioara si inferioara?. Eu am facut albe de Sibiu dar fara flori , mow, bleo ,albastre ,galbene fsacute prin anuu 35, acum 8o ani. Felicitari.... Bobo.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cioplire cahle

Post by user_banat_63 » Sun Sep 02, 2012 10:16 am

Bobo wrote:
csomi wrote:
dan wrote:Deci tu ai facut o soba ca sa acoperi cosul inestetic...Se face focul in soba aia sau este doar o soba de estetica?
Glumesc.
Se folosesc de aceasta soba, functioneaza bine, dar din pacate cca 30% se pierde din potenta suprafetei active a sobei din cauza cosului incorporat.
Salut ciobi.... De unde este cumparata minunea aia de teracota pe care ai mai prezentat-o si pe _reclama_. si cum nu se poate lucra decit una peste alta este si greu de executat ..Made in ??? Si sa nu mai spun ca la cosul ala te-ai chinuit nu gluma sa le montezi sau ai taiat colacul in partea superioara si inferioara?. Eu am facut albe de Sibiu dar fara flori , mow, bleo ,albastre ,galbene fsacute prin anuu 35, acum 8o ani. Felicitari.... Bobo.
Multumesc d-le Bobo!

Dupa cite stiu cahlele sint fabricate intrun atelier de ceramica linga Sibiu localitatea Cisnadioara daca bine i-mi amintesc. Exact cum scrieti din punct de vedere profesional nu este cel mai usor sa lucrezi cu aceste cahle, dar finalul compenseaza totul ;)
"Si sa nu mai spun ca la cosul ala te-ai chinuit nu gluma sa le montezi sau ai taiat colacul in partea superioara si inferioara?".
Asteptam intrebarea aceasta demult :) Nu am taiat nimic din colaci am avut distanta intre cos si cahle de 1,5 cm , in jurul cosului la fiecare rind am "prefabricat" ,pe masa de lucru cite un "panou" care continea un colt si doua placi. Aceste cahle au fost lipite cu un adeziv special pt acest scop,au fost prinse cu agrafe si captusite, dapa intarire se adauga si se fixa rindurilor cladite traditional.

Si aici va atasezi, sa vedeti ce sobe deosebite se pot face cu aceste cahle ;)(nu i-mi apartin din pacate)
https://picasaweb.google.com/henningmbg/Kachelofen
https://picasaweb.google.com/henningmbg ... isnadioara#

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: cioplire cahle

Post by Bobo » Sun Sep 02, 2012 11:09 am

[quote="csomi"][qu

Imi dau seama ca omu-i de meserie. Cel cu palarie esti tu? Nu-mi place ca le lipeste de zid si pierde din caldura. Fumurile sunt foarte largi. Spune-mi din focar a coborit fumurile pina la postament. Cel mai chinuit este la cornisa _capacul de sus.

Eu ma sufoc atuci cind bag un bazin in special cel un forma de U intors in focar si are dimensiunile aproape ce interiorul teracotei. Saptamina trecuta am facut asa ceva 5 mm pe lateral,am fost nevoit sa tai colacul, sa le pun initial pe pozitie, apoi demontate, remontate decit o latura pe podea legate ,bagat pamint aproximativ pe orizontala atit pe rindul anterior cit si la partea inferioara orizontala, pune la loc apoi pe vericala bagat pamint si impins cu cun bat..Cind am teracota mai larga sau lipita de perete 2 rinduri este mult mai usor. ..

Post Reply