Sibar sau nu pe cosul de fum

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by gi0 » Mon Apr 28, 2014 4:17 pm

Latest post of the previous page:

Buna ziua dinnou stimati domni.
Revin iar pe capul d-voastra cu ceva intrebari.
Va rog ,daca se poate,sa imi explicati,sau daca deja este postat undeva,cum arata un sibar pentru trei cai intr-o soba sau teracota cu mai mult functii?
Cu stima.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by admin_1234 » Mon Apr 28, 2014 4:23 pm

Deci, suberul este defapt "ceva" care deschide si inchide un traseu de fum. Il puteti face din orice material si sub orice forma cu conditia sa nu se blocheze in timp si sa reziste la temperatura fumului respectiv si va trebui eventual sa prevedeti acces la el.
Eu nu recomand subere sertar ci doar subere sub forma de clapeta de acceleratie(fluture).

Ele nu trebuie sa fie nici prea complicate si sa permita defectarea. Pot sa fie chiar din samota construite.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by gi0 » Mon Apr 28, 2014 4:40 pm

Un sibar cu mai multe cai...cred ca deja visez prea mult.Una este o valva cu trei cai,alta un sibar.
Cu un sibar fluture poate s-ar putea dirija fumul pe trei cai,dar aceste cai vor fi greu de construit pentru a le aduce pe toate intrun singur punct.Cred ca este mai convenabil si sigura montarea a mai ultor sibare pentru dirijarea fumului.
Am sa ma gandesc mai bine cum s-ar putea construi o soba cu mai multe funtii si pe urma cum am ar trebui montate sibarele.
Multumesc frumos.
Cu stima.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by admin_1234 » Mon Apr 28, 2014 4:45 pm

V-am raspuns si dincolo. De preferat sa avem o constructie cat mai simpla si durabila. Avem tiraj natural si orice chestie complicata ne poate face probleme mai ales ca vom avea depuneri in timp. Recomand cum am spus si modalitate de curatare si schimbare, daca este posibil.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by gi0 » Mon Apr 28, 2014 8:03 pm

Aveti perfecta dreptate.
Sa mai invat cate ceva si mai revin.
Cu stima.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by Bobo » Mon Apr 28, 2014 9:10 pm

gi0 wrote:Un sibar cu mai multe cai...cred ca deja visez prea mult.Una este o valva cu trei cai,alta un sibar.
Cu un sibar fluture poate s-ar putea dirija fumul pe trei cai,dar aceste cai vor fi greu de construit pentru a le aduce pe toate intrun singur punct.Cred ca este mai convenabil si sigura montarea a mai ultor sibare pentru dirijarea fumului.
Am sa ma gandesc mai bine cum s-ar putea construi o soba cu mai multe funtii si pe urma cum am ar trebui montate sibarele.
Multumesc frumos.
Cu stima.
Si la ce ti-ar folosi un sibar cu 3 cai--analogie la o vana,robinet cu 3 cai-- de la incalzirea cu agent termic.apa,calorifere, cazan schimbator. Ca sa il folosesti la calea lunga si directa nu trebuie decit un sibar sa blochezi calea directa dupa ce sa amorsat --incalzit--cosul. Atunci fumul este obligat sa o ia pe calea lunga ce coboara spre cenusar -sau cum o merge, dar fortat . A. poate vrei sa dirijezi fumul dupa ce l-ai trecut pe calea lunga si sa incalzesti o camera sau alta. De fapt acest sibar nu poate decit inchide si deschide concomitent o cale el practic dirijind fumul ce vine de pe un canal fum ce se imparte in doua, formind un fel de T su Y..Sibarul tau minune va arata ca un steag-pentdula- iar in afara il rotesti si il fixezi in stinga sau dreapta. Parca Rantontop a facut ceva cu gradatia pentru reglarea sibarului din exterior.dar nu cu doua variante. Deci tabla dreptunghiulara lipitsa de o tija ce se roteste pe doua lagare sa le spunem ,balanseaza impropriu in jos. Si dai de ea in st sau dr si inchizi pe rind si deschiszi concomitent cealalta cale. Eu asa vad lucrurile dar rosul lor nu.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by gi0 » Mon Apr 28, 2014 9:37 pm

Ma gandeam ca as putea inchide plita in cazul in care nu o folosesc si sa dirijez toata caldura spre clopotul cu schimbator.Plita sa fie ca un by-pass si valvula sa fie sibarul.
Cu stima.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by Bobo » Mon Apr 28, 2014 9:41 pm

Ce ti-a dat Adminul corespunde cerintelor tale. ,cu plita cu incalzire si neincalzirea ei.Trebuie atent urmarite pozele.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by gi0 » Mon Apr 28, 2014 9:44 pm

Exact asta incerc sa fac,sa deslusesc mai bine pozele.Dupa parerea mea este nevoie doar pentru plita de doua sibare fluture,pentru intrarea si iesirea fumului in si din plita.
Cu stima.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Sibar sau nu pe cosul de fum

Post by admin_1234 » Mon Apr 28, 2014 11:51 pm

Sa nu va hazardati niciodata la a face un sistem cat mai complex care sa faca minni. Pasii mici si siguri asigura un succes cat mai deplin. Multe adaptari netestate aduc riscurile de rigoare.
Va rog sa studiati cu atentie topicul care a generat respectiva lucrare a lui Liviu. Vedeti si modificarile care le-ar aduce azi.
Trebuie sa invatam cat putem din experienta celor diainte. Chiar daca pare ca nu sunt complicate aceste lucrari punerea lor in executie poate aduce surprize.

Post Reply