Soba de teracota modificare focar

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
jeony
junior
Posts: 26
Joined: Fri May 02, 2014 10:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba de teracota modificare focar

Post by jeony » Sat Jun 07, 2014 12:11 am

BUNA
Soba este construita anul trecut de meserias renumiti din zona.,
Si incalzeste doua camere de 4x4 as dor sa i modific putin focarul..,cu caramizi de samota groasa, practic sa il micsorez cred ca e prea lung?? Soba se incalzeste pe toata suprafata incluziv primul rand de la pardoseala unde e lada,soba este cu 7 fumuri plus cale directa si toata partea de sub pod la focar e placata cu samota de 3,
Problema este se incalzeste putin cam greu 4 chiar 5 ore pana se infierbanta bine e normal? ar ajuta cu ceva daca as micsora focarul?
Focarul actual este ca in prima poza1.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by admin_1234 » Sat Jun 07, 2014 12:24 am

Buna jeony.
Poti sa ne spui cate de repede se raceste dupa ce s-a incalzit? O soba cu cat este mai mare cu atat se incalzeste mai greu.
Daca micsorezi focarul poate sa fie si mai greu de incalzit.

Punem problema altfel, esti multumit dupa ce soba s-a incalzit?
Ce insemna cale directa? Ai vreun suber la soba?
Sa ne spui si ceva despre consumul de lemne.

jeony
junior
Posts: 26
Joined: Fri May 02, 2014 10:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by jeony » Sat Jun 07, 2014 8:51 am

Sunt multumit de soba cu un brat de lemne se incalzeste toata si tine pana dimineata
Calea directa e un fel de paleta sa se duca fumul in ultimul fumar sa ocoleasca soba pentru a amorsa cosul de fum., dar nu prea il folesesc soba nu scoate fum chiar si cand afara este cald pot sa fac focul fara sa deschid palata pe direct.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by admin_1234 » Sat Jun 07, 2014 9:53 am

Nu ai atunci ce imbunatatiri sa aduci. Folosirea caii directe poate sa incalzeasca soba o ideie mai repede dar nu atat incat sa iti dai seama. Este o soba mare deci dureaza sa se incalzeasca. Daca pui samotagroasa o sa fie focarul mai mult timp cald dar o sa micsorezi puterea focarului, e cu dus si intors.

Eu in locul tau as mai izola casa.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by Bobo » Tue Jun 10, 2014 7:03 pm

jeony wrote:Sunt multumit de soba cu un brat de lemne se incalzeste toata si tine pana dimineata
Calea directa e un fel de paleta sa se duca fumul in ultimul fumar sa ocoleasca soba pentru a amorsa cosul de fum., dar nu prea il folesesc soba nu scoate fum chiar si cand afara este cald pot sa fac focul fara sa deschid palata pe direct.
Daca esti multumit de cum functioneaza, lasa teracota in pace . Cit despre a scoate fum cind este cald afara ma indoiesc,poate stai la munte unde este mai racoare si bate putin vintul, aerul este mai tare. Teracota este frumos executata, la numar de fumuri ma abtin, pentru ca aici se discuta mai mult despre clopote adica un singur fum mai special facut. Vad ca ai si dopuri care indica nr de fumuri =3x2 +1 =7.Primul se curata singur.. Bratul , brat de lemne, dar cite kilograme are unul , ca totul se calculeaza la kg. ?.Ma mir ca nu au pus mai multi intrebari , asta din cauza faptului ca pe acest forum se discuta mai mult de spre sobele de zidarie. Daca era din caramida vedeai intrebari de genul: cite kg, cit spatiu incalzesti, pierderile spatiului (izolarea termic),de cite ori bagi pe foc..samd.

jeony
junior
Posts: 26
Joined: Fri May 02, 2014 10:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by jeony » Fri Jun 13, 2014 11:54 pm

Am cantarit ladita de lemne pe care o consumam sunt 9 kg lemn de fag, cand e foarte frig probabil folosesc 15 kg pe zi, de cate ori pun pe foc greseam un pic punem cate 2-3 lemne odate, ce am vazut pe furum se pune mai multe odate si se aprind de sus lemnele.?
Nu stiu daca m-am facut inteles ce vreau sai fac la soba,practic un perete despartitor la mijlocu sobei sai pun cateva caramizi pe cant de pe portita (ca in poza2).ma gandesc focarul find mai mic ar fii temperaturi mai mari in focar si asa sar incalzi mai repede soba? nu sunt sobar dar sunt pasionat de sobe :D lucrez in constructi si as vrea sa invat mai multe despe sobe seminei..pana in prezent am o singura soba de caramida realizata la mine acasa in 5 fumuri, incerc sa inteleg ce este clopot la soba si cum se face din ce am vazut se face un fumar mai mare cu un fel de horn in interior ? cate despre sobe de caramida probelma este cum le finisezi la astpect arata mai bine o teracota.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by admin_1234 » Sat Jun 14, 2014 10:25 am

Daca vrei sa te apuci de construit eu zic sa faci o soba de la 0 si sa o faci de zidarie, apoi o plachezi cu teracota.
Calculezi totul, necesarul termic, dimensiunea canalelor, focarul.

Poti incerca sa micsoreszi focarul si vei avea temperaturi mai mari dar trebuie sa inveti sa calculezi soba, altfel nu poti sa obti mai multa caldura.

Macar folosesti calculatoarele de pe forum si atunci o sa intelegi mai multe.

Se poate si testand dar e pacat sa te bagi in soba prezentata, ea nu poate sa fie imbunatatita major, tehnologia de care tot discutam pe forum este diferita.

Daca vrei sa iti dai seama cat de buna este soba ta, calculeaza necesarul termic al casei, masoara umiditatea lemnelor, masoara greutatea lor, temperaturta afara si temperatura gazelor care ies pe cos.

Noi ne-am cam chinuit fiecare cativa ani cu sobele astea si nu poti inventa singur ceva mai eficient trebuie sa iei deja ce s-a facut, nu are rost sa te apuci de experimente singur, pierzi timpul. Mai bine faci de unde am ajuns noi si dezvlti mai departe, daca este posibil.

Clopotul este cam ce ai spus tu dar ca principiul, fumul intra pe jos si iese tot pe jos.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota modificare focar

Post by Bobo » Sat Jun 14, 2014 12:07 pm

Daca vrei sa fii in ton cu sobele de zidarie faci mici calcule pentru teracota. Cintareste cite lemne bagi odata. ,sa fie 4 kg lemne. x 12 l( dm c_) ar trebui sa fie spatiul focarului la 4 kg lemne bagate odata.Sa presupune,m ca aceste lemne ard in timp de o ora..Ce ai acolo este foarte mare. Poti sa faci cum spui, un zid fals prin usa mare a teracotei si lasi mai sus la 18, 24 cm de la baza focarului un spatiu de iesirea fumui -catre spate la o arie de cit usa mare 20/20 cm.sau mai mica Daca nu iti iese bine modifici .Folosesti samote de 65 grosime, le pui pe lat ca ai unde ,pamint si nisip mazaros(nisip mai putin nu 1/1.) Daca din calcule iti iese cu diferenta mare, poti lasa largimea focarului de 30 cm cu toate ca pina la spatiu necesar este departe, dar incearca si vezi cum merge,ca doar nu farimi nimic din teracota.

Post Reply