Soba de teracota, de unde, cum?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Mon Sep 01, 2014 2:45 am

Buna tuturor!
Complimente pentru acest forum, l-am rasfoit nitel si sunt foarte bucuroasa sa observ ca oferiti foarte multa informatie in domeniu. Eu caut sa construiesc o soba de teracota pe lemne la subsolul unei case (basement). Nu cunosc nimic despre cum se construiesc sobele de teracota, stiu doar ca-mi plac foarte mult pentru valoarea lor estetica (chiar vreau teracota, nu caramida, marmura sau ardezie, etc) si nasc in mine placute amintiri de cand eram mici si stateam in fata usii deschise a sobei si priveam focul cum arde (nu, nu-mi propuneti nici semineu, chiar vreau soba de teracota).
Acum incerc sa-mi dau seama de unde sa incep. Cel mai probabil am sa o construiesc chiar eu. Suntem in Quebec (Canada) si aici mi-e foarte greu sa gasesc materiale (am gasit totusi pe cineva in Ontario care face placi de teracota, dar ma gandesc si ca as putea aduce din Romania), sa gasesc mesteri si chiar daca as gasi mesteri banuiesc ca s-ar face platiti cu multisor. Ca sa o pot face am nevoie sa respect normele "codului de constructie Quebec/Canada", altfel o fac ilegal ceea ce inseamna ca la o adica casa nu mai este vendibila, dincolo de faptul ca as pierde asigurarea de casa, care noi suntem oricum obligati sa o facem... Din discutiile voastre am inteles ca cea pe sistemul clopotelor e mai eficienta. Dar inca n-am inteles ce inseamna aceste clopote (dacat ca sunt ca si niste camere de aer...). ma intereseaza sa aiba maximum de randament posibil. Noi mai avem 2 sisteme de incalzire: plite electrice (care sunt extrem de inestetice si imi incurca planurile in ceea ce priveste design-ul interior al casei) si pompa de aer.

http://www.hydro-confort.com/images/3d_thermopompe.jpg.

Intentionez sa renunt definitiv la plitele elecrice odata ce am terminat cu construirea sobei de teracote.
Casa e pe trei nivele: subsol locuibil (basement), parter si mansarda. Sursa de incalzire principala e pompa, care-si coboara "bratele" prin care e suflat aer cald (vara rece, functioneaza si ca si aer conditionat) la mansarda si parter. Iar basementul ramane intotdeauna rece (cca 8 grade iarna, 12 grade vara). Amprenta casei e de 8m pe 9m (cca). Geamurile la mansarda, parter sunt din rama de lemn solid, 2 straturi de sticla, iar interior aer. E ceva in genul geamurilor termopan, dar nu cred ca au aceasi eficienta energetica fiind foarte vechi, cca 20 ani. Nu cunosc cat de bine este izolata casa, ma refer la pereti, oricum un minim de izolatie ar trebui sa aib dat fiind ca este construita in linie cu normele de constructie canadeze. In orice caz, nu ma intereseaza pentru ca oricum nu am cum sa umblu la pereti (mai tarziu, in timp, in unele incaperi am sa fac dulapuri "zidite" in perete, care au sa aiba si un oarecare rol izolant.) Si, oricum ma intereseaza ca soba sa dea maximum de randament posibil in spatiul destinat ei, care spatiu e intr-un colt, pe o suprafata de ciment de cca 20 cm inaltime. Am sa fac fotografii cu spatiul unde va fi amplasata. Deocamdata nu am ales forma sobei, mai intai m-ar interesa sa inteleg principiul de constructie, functionare al acestor sobe de teracota pe/in sistem clopot, iar ulterior sper sa-l pot aplica, adopta la necesitatile mele concrete.
Va multumesc mult!

p.s. temperaturile iarna in Qc ajung usor la -35 grade noaptea, uneori chiar mai mult, iar peste zi media e de -15.

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Mon Sep 01, 2014 3:49 am

Deci acesta este coltul in care va fi amplasata soba. Voi inchide camera cu un perete sub barna care se vede. Soba pe care o vedeti e o mizerie, nu incalzeste deloc, arde rapid lemnele, caldura dureaza exclusiv atat timp cat se ard lemnele. Deci oricum trebuie sa scap de ea.

(peretele pe care-l vedeti e din ciment, inca deloc izolat, basementul nefiind inca amenajat. restul peretilor, parter-mansarda, sunt din lemn)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Mon Sep 01, 2014 5:53 pm

Am sa las cateva link-uri referitoar la ceea ce as putea gasi pe continentul nord american. Deocamdata nu stiu cum voi actiona intr-un final. Daca voi contacta acesti mesteri "locali" (sute, mii de km distanta chiar, dar tot in Canada) sau voi aduce materialele din Romania, ma refer strict la kachelogen, caramida refractara gasind si aici (probabil usi din Romania...)

http://www.stonehousepottery.com/DEC_040_043LR.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; (ontario, tipa e de origini nemtesti, lucreaza pe sistemul "fumuri")

http://www.canadiankachelofen.com" onclick="window.open(this.href);return false; (tot nemti)

acesta lucreaza pe sistemul "clopotelor", dar n-am vazut sa aiba nimic invelit in teracota

http://www.stovemaster.com/html_en/designsystem.html" onclick="window.open(this.href);return false;

In orice caz, sunt multumita, daca ei au afacere inseamna ca au omologat sistemele de fabricare, functionare, etc, ceea ce inseamna ca eu as putea adapta munca mea la normele codului de constructii canadeze.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by cheluakame » Mon Sep 01, 2014 6:23 pm

Teracota este doar o "imbracaminte".

Indiferent de finisaj, recomand ca interiorul sobei sa fie facut cel putin cu caramida pe cant (6 cm). In felul asta se obtine autonomia intre focuri si deci, confort termic.

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Mon Sep 01, 2014 7:04 pm

da, de cand va urmaresc forumul am inteles ca este doar o imbracaminte :)

1. ce este caramida pe cant? e cumva caramida refractara? caramida refractara eu stiu ca este un anumit tip de caramida care rezista la temperaturi mari, inmagazineaza temperaturile si le cedeaza lent. e asta? caramida refractara este egal cu samota?

2. un alt concept nou e: "autonomia intre focuri". Imi puteti explica, detalia nitel, la un nivel simplu?

va asaltez cu intrebari si va raman recunoscatoare pentru informatiile oferite.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by cheluakame » Mon Sep 01, 2014 7:54 pm

Andreina wrote: 1. ce este caramida pe cant?
Caramida (zidita) pe cant, este caramida refractara (samota), semisamota sau ceramica (deci practic, orice tip de caramida plina), dar zidita pe partea de 6 cm (63-64 mm) si nu pe partea lata de 12 cm (114-115 mm).

Daca privesti imaginea aceasta
download/file.php?id=7474

Observi in partea stanga caramida zidita pe "lat" iar in partea drepta caramida zidita pe "cant".
Andreina wrote:caramida refractara eu stiu ca este un anumit tip de caramida care rezista la temperaturi mari, inmagazineaza temperaturile si le cedeaza lent.
Toate tipurile de caramida plina fac acest lucru. Diferenta este ca samota/refractara este mai grea decat caramida ceramica, si astfel acumuleaza mai multa caldura.
Andreina wrote:caramida refractara este egal cu samota?
:thumbup:
Andreina wrote: 2. un alt concept nou e: "autonomia intre focuri". Imi puteti explica, detalia nitel, la un nivel simplu?
In astfel de sobe (cele masive), se face focul de regula o data sau de 2 ori pe zi, in functie de temperatura exterioara.
Un foc arde circa 1.5-3 ore, si apoi, caldura este eliberata in casa pe parcursul a 12-24 ore.

Cu alte cuvinte, autonomia intre focuri, reprezinta durata de timp in care soba tine o temperatura ambientala de confort / durata de timp in care soba tine cald in casa.
Andreina wrote: va asaltez cu intrebari si va raman recunoscatoare pentru informatiile oferite.
Cu placere :thumbup:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Bobo » Mon Sep 01, 2014 7:56 pm

Andreina wrote:da, de cand va urmaresc forumul am inteles ca este doar o imbracaminte :)

1. ce este caramida pe cant? e cumva caramida refractara? caramida refractara eu stiu ca este un anumit tip de caramida care rezista la temperaturi mari, inmagazineaza temperaturile si le cedeaza lent. e asta? caramida refractara este egal cu samota?

2. un alt concept nou e: "autonomia intre focuri". Imi puteti explica, detalia nitel, la un nivel simplu?

va asaltez cu intrebari si va raman recunoscatoare pentru informatiile oferite.

Caramida are 3 dimensiuni..lungime ,latime si grosime (impropriu) un model ar fi 24/12/6,5. sau 23/11/3,2. Cantul este grosimea sau subtirimea cea mai mica deci 6,5 sau 3,2. sau cit o fi la caramida respectiva partea cea mai subtire.

Autonomie... Cind faci focul dimineata sau seara bagi un brat sau doua de lemne,iar daca teracota este incalzita nu mai bagi pui sau nu sibarul depinde de la caz la caz. Faci focul din nou cind teracota sa cam racit. Autonomia este timpul dintre doua focuri ca sa nu se raceasca soba. Se poate face si un singur foc pe zi depinde foarte mult de frigul de afara, izolare termica si modul de constructie al sobei.La teracota este asemanator cu boilerul de apa calda,este bine sa nu se ajunga la racirea totala a sobei.

Florine iar am dat raspuns identic in acelas timp

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by cheluakame » Mon Sep 01, 2014 8:17 pm

Bobo wrote: Florine iar am dat raspuns identic in acelas timp
N-are nimic nea Bobo, 2 explicatii sunt mai bine intelese decat una.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by tonyst » Mon Sep 01, 2014 8:25 pm

cheluakame wrote:
Bobo wrote: Florine iar am dat raspuns identic in acelas timp
N-are nimic nea Bobo, 2 explicatii sunt mai bine intelese decat una.
Doua batai strica...
Este vorba de demisol , sau este subsol . Cum se face aerisirea ? Ce temperaturi minime sunt acolo pe timp de iarna ?Ce fel de cos exista acolo?
Cahlele sunt scumpe , se pot folosi caramizi ( chiar si recuperate) si un placaj deosebit , poate sa creeze un efect aparte..

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by admin_1234 » Mon Sep 01, 2014 8:46 pm

Avand in vedere ca este nevoie de autorizatie trebuie cautat un sobar din Canada, autorizat.
O soba cu cat este mai grea cu atat mentine temperatura mai mult si poate sa fie mai eficienta in utilizare.
Fie ca se pun sau nu cahle pe exterior tot soba se numeste, diferentierea sobelor in teracote si alte sobe este fortata.
Sobele sunt usoare si grele. Cele grele au inertie, se incalzesc greu dar si se racesc greu.
Nu am explicat nimci nou fata de colegi, doar alte cuvinte si fraze.

Post Reply