Soba de teracota, de unde, cum?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by admin_1234 » Mon Sep 01, 2014 8:46 pm

Latest post of the previous page:

Avand in vedere ca este nevoie de autorizatie trebuie cautat un sobar din Canada, autorizat.
O soba cu cat este mai grea cu atat mentine temperatura mai mult si poate sa fie mai eficienta in utilizare.
Fie ca se pun sau nu cahle pe exterior tot soba se numeste, diferentierea sobelor in teracote si alte sobe este fortata.
Sobele sunt usoare si grele. Cele grele au inertie, se incalzesc greu dar si se racesc greu.
Nu am explicat nimci nou fata de colegi, doar alte cuvinte si fraze.

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Mon Sep 01, 2014 11:08 pm

tonyst wrote:
Este vorba de demisol , sau este subsol . Cum se face aerisirea ? Ce temperaturi minime sunt acolo pe timp de iarna ?Ce fel de cos exista acolo?
Cahlele sunt scumpe , se pot folosi caramizi ( chiar si recuperate) si un placaj deosebit , poate sa creeze un efect aparte..
eu cred ca este vorba despre subsol. 3/4 parti din (inaltime) perete fiind in pamant, peretele e din ciment (probabil armat), inca neizolat, dar dupa ce vom termina soba vom izola, finisa peretii, pune podele pe jos, etc..

aerisirea casei? incaperilor? casele din canada sunt in asa fel gandite incat iarna poti sa nu deschizi niciodata o fereastra, dar aerisirea tot se realizeaza.
in linii mari cam ca in desenul acesta:

http://198.103.48.133/residential/perso ... lation.gif

oricum, in incaperea in care va fi soba exista deja o fereastra si vom mai face inca una

daca te refereai la aerisirea casei, incaperii

despre aerisirea sobei nu stiu nimic, astept sa inteleg de la voi cum functioneaza sistemul

cosul este unul normal, exterior, lipit de casa. se vede in stanga fotografiei

cahlele imi plac cum poate sa-mi placa un tablou, o masa frumoasa. le-am ales din considerente estetice, am sa economisesc in alte parti, mai putine "chinezarii" in casa 8-)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Mon Sep 01, 2014 11:18 pm

admin wrote:Avand in vedere ca este nevoie de autorizatie trebuie cautat un sobar din Canada, autorizat.
O soba cu cat este mai grea cu atat mentine temperatura mai mult si poate sa fie mai eficienta in utilizare.
Fie ca se pun sau nu cahle pe exterior tot soba se numeste, diferentierea sobelor in teracote si alte sobe este fortata.
Sobele sunt usoare si grele. Cele grele au inertie, se incalzesc greu dar si se racesc greu.
Nu am explicat nimci nou fata de colegi, doar alte cuvinte si fraze.
In Canada cam orice lucrare, sunt foarte putine exceptiile, necesita permisiunea (de constructie) de la primarie, casa de asigurari, daca casa e asigurata (in general sunt cam toate asigurate, altfel banca nu acorda imprumuturile pentru achizitionarea, restructurarea locuintelor).

Daca vreau sa schimb o fereastra trebuie sa solicit autorizatie, daca vreau sa construiesc o camera in plus trebuie sa solicit autorizatie, etc. dar toate aceste lucrari le pot face eu daca respect normele de constructie canadeze, quebecoase si locale (fiecare localitate are norme specifice, care pot sa varieze de la o localitate la alta, dar care se inscriu totusi in codul de constructie quebecos.)

In general tin sa facem noi totul din 2 mari considerente. E foarte scumpa manodopera si nu vreau sa creasca copiii fara ca sa stie ca totul in materie de pregatire, ridicare a unui adapost uman comun poate sa faca un muritor de rand, daca are bunavointa.
Last edited by Andreina on Tue Sep 02, 2014 12:29 am, edited 1 time in total.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by admin_1234 » Mon Sep 01, 2014 11:44 pm

Foarte interesant. Cat de simplu si libere(fara limitari) par toate.
Nu aveti un audit termic al casei? Cam cati kw sa fie necesari in locatia deservita de soba?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by cheluakame » Tue Sep 02, 2014 12:40 am

Andreina wrote: aerisirea casei? incaperilor? casele din canada sunt in asa fel gandite incat iarna poti sa nu deschizi niciodata o fereastra, dar aerisirea tot se realizeaza.
Deci inteleg ca este vorba de un sistem centralizat de ventilatie, cu recuperare de caldura din aerul viciat.

Cateva intrebari am si eu, daca aveti idee si puteti raspunde.

1. Cat cost lemnul de foc la dvs. Ce esenta sunt?
2. Ce pret are curentul (kwh).
3. Din cate inteleg aveti un sistem de incalzire cu pompa de caldura Aer-Aer. Ce coeficient de performanta (COP) are? Sau SCOP-ul (seasonal coefficient of performance)?

Andreina
junior
Posts: 9
Joined: Sun Aug 31, 2014 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Andreina » Wed Sep 03, 2014 4:54 pm

cheluakame, admin, nu am uitat, trebuie sa va raspund la niste intrebari, revin cu calm saptamana viitoare (mi-au inceput copiii scoala, e saptamana "nebuna", de acomodare)

acum, foarte rapid, cat sunt inca sub shoc :lol:

m-a sunat unul din mesterii de aici, locali, quebecos
o soba de teracota cu fumuri (nu in sistem rusesc) ma costa de la 13-15.000 dolari in sus, pretul putand sa se dubleze in functie de ceea ce vreau

sunt extrem de motivata sa invat

sau, daca vrea cineva sa vina in vacanta 2 saptamani, are masa, cazare asigurata, pretul specific romanesc (chiar, cat castiga un mester ca face o soba?) plus inca ceva ce intra in decenta. discutam :shifty:

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by Lonely » Wed Sep 03, 2014 5:40 pm

vreau eu eu eu.... :D
ca la new york n-am mai ajuns... :D

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Soba de teracota, de unde, cum?

Post by admin_1234 » Wed Sep 03, 2014 6:38 pm

Dincolo de gluma, daca doriti sa vina cineva acolo va trebui platit drumul/avionul. Cred ca iese mai ieftin decat pretul spus de dvs dar trebuie discutat cu persoana.
Eu pot face o cerere cuiva, sa va dau o recomandare, daca nu vrea cineva de pe forum sa vina. Daca dansul e de acord zic eu ca puteti si invata la fata locului.

In esenta zic eu ca aveti nevoie de o soba mai grea, placata cu teracota.

Post Reply