Modificare soba teracota

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ppcrst
junior
Posts: 6
Joined: Mon Sep 08, 2014 8:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Modificare soba teracota

Post by ppcrst » Mon Sep 08, 2014 9:59 am

Buna ziua si Bine v-am gasit
Vreau sa modific o soba de teracota existenta, pentru a incalzi trei camere si o prispa prin legarea la respectiva soba a 3+1(prispa) calorifere; prispa, care acopera toate cele 3camere, urmeaza a fi inchisa cu termopan, Ma poate ajuta cineva cu sfaturi, eventual o oferta pt.realizarea acestei modificari/instalatii. Multumesc

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota

Post by Razvan » Mon Sep 08, 2014 6:37 pm

Teracota se poate modifica astfel incat sa incalzeasca si celelalte camere, DAR...credeti ca va face fata si veti avea confortul termic dorit?
Problema incalzirii locuintei trebuie gandita pe termen mediu/lung astfel incat sa ofere si confort si preturi de exploatare si intretinere cat mai mici.
Primul lucru care trebuie avut in vedere, si bineintele calculat, este necesarul termic.
Aici este un calculator ce va poate ajuta
viewtopic.php?p=14669#p14669
si inca unul aici
viewtopic.php?f=7&t=659
Daca nu va descurcati, intrebati, si eu sau ceilalti colegi vom incerca sa va ajutam.

ppcrst
junior
Posts: 6
Joined: Mon Sep 08, 2014 8:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Modificare soba teracota

Post by ppcrst » Tue Sep 09, 2014 11:11 am

Multumesc pt.calculator; o sa- folosesc, dar trebuie sa ajung la locatie mai intai. Acum eu ma gandisem, dupa ce am discutat si cu cativa mesteri, sa montez in cele 3 camere calorifere de 1000, iar pe prispa un calorifer de 1200. Teracota despre care aminteam, este o soba construita cu "trecere" in 2 camere, una cu plita, pe unde se face si alimentarea sobei, si una fara plita. Eu ma gandeam sa o montez in partea cu plita, deoarece este mai usor de montat/modificat. Si pe post de serpentina sa folosesc un calorifer din fonta (am mai multe de diferite dimensiuni ramase de la un apartament, care a inlocuit instalatia). Aceleasi calorifere din fonta "ramase", vreau sa le montez si in camere si prispa. Nu prea stiu ce fel de teava si ce grosimi sa utilizez la realizarea instalatiei.

Post Reply