Soba teracota,incepator

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Fane9506 » Thu Feb 12, 2015 11:38 pm

Latest post of the previous page:

Si inca o intrebare ; intre cele 2 plansee orizontale ( poduri/ bolti ) e bine daca las o distanta egala cu latimea unei placi de samota ; eu unu asa am vazut ca se face prin zona asta pe la noi ( ilfov- ialomita) soba se captuseste focarul cu samota , se face primul pod si apoi se mai pune un rand de samota dar orizontal , asezat pe cant si apoi se constuieste al doilea pod . Prin urmare , distanta asta e ok ?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota,incepator

Post by phoenix » Thu Feb 12, 2015 11:48 pm

Pai cat iti ramane la constructie, in exterior este o cahla dar la interior va ramane o cahla minus grosimea samotelor sau caramizilor.
Sa caut un desen cu cele 7 nivele ale sobei.
Cu cat incarci mai mult cu samota cu atat e mai bine, ca da sobei o autonomie mai mare, daca ai face cu clopot in loc de fumuri este mult mai bine.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota,incepator

Post by phoenix » Thu Feb 12, 2015 11:50 pm

Cauta postarile lui Bobo, cum se fac teracote cu clopote si cum le face el.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota,incepator

Post by phoenix » Thu Feb 12, 2015 11:52 pm

Citeste odata topicul asta are si desene cum adaptezi clopotul la teracota

viewtopic.php?f=6&t=879" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba teracota,incepator

Post by phoenix » Fri Feb 13, 2015 12:06 am

Nu gasesc schema cu treracota pe fiecare nivel dar o voi cauta zilele urmatoare. Dar in principiu estre cum ai spus tu, focarul, iese fumul si se intoarce pe sub al doilea pod si vine din spate in fata si apoi se duce in sus si incep fumurile.

Este ok cum ai zis tu vroiam daor sa fie si un desen dar daca nu-l gasesc...

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Bobo » Fri Feb 13, 2015 12:59 pm

Fane9506 wrote:Si inca o intrebare ; intre cele 2 plansee orizontale ( poduri/ bolti ) e bine daca las o distanta egala cu latimea unei placi de samota ; eu unu asa am vazut ca se face prin zona asta pe la noi ( ilfov- ialomita) soba se captuseste focarul cu samota , se face primul pod si apoi se mai pune un rand de samota dar orizontal , asezat pe cant si apoi se constuieste al doilea pod . Prin urmare , distanta asta e ok ?

Salut Fane.

La o soba de teracota lata de 2,5 si L 3 fac asa.: Focarul de 3 pe lat samote.Ramine focarul lat de 30 cm.Pentru pod ar trebui samote lungi de 40 cm. Daca nu gasesti mai pui un rind de samote pe lat , impanate, tesite cu sustinere pentru cea de la mijloc tesita, apoi ramine distanta de 18 cm. Pui podul lasind spatiu de 18/18 aproximativ. Pentru intoarcere pui pe cant pe margini si in spate samote iar daca nu ajunge faci ca la focar si ar fi 12 + 6,5 cminaltime. .Daca ai samote de 3 . pui pe margine si la mijloc picioare de 6,5 si acoperi cu samote pe doua rinduri. Asa ai inaltimea intoarceri de 12 cm.La o tercota de camera comunicarile intre fumuri se fac de 18 cm jos si 12 sus la fumuri. Pentru ca o ai de 2,5 cahle iti recomand sus si jos de 12 cm /20. Daca nu merge maresti comunicarile sus la 18 cm ,eventual numai la prima comunicare intrep primul si al doile fum sus. Adincimea fumurile de 20 cm nu prea recomand ca nu da caldura, asa ca o sa pui pe lat caramizile pe mijloc si o sa le ai adinci -fumurile - de 14-15 cm .Acum eu fac fumuri pe preimul , al doilea si ultimul fum. fumul 3 si patru fac comunicari sus si jos formind un clopot umplut(canal paralel),soba trage bine si o buna inmagazinare si pastrare a caldurii, .Ultimul fum obligatoriu de jos,unde are orificiu dei intrare a fumului.. Scheme sunt prezentate pe acest sait la poz, 10 Daca faci clopot trebuie sa faci un zid la mijloc care sa fie de sprijin pentru capac si ultimul fum cu un oriciciu de 12/12 cm.Mai poti incarca cu caramida pe pozitia fostelor fumuri dar cu orificii prin ele.atit sus ,jos si la mijloc. Important sa ai ultimul fum de jos, Este bine ca in dreptul intoarcerii ,in spate sa pui dop
pentru curatire. Dop poti pune si la fumuri. Dar daca faci soba de 2,5 o poti placa si la fumuri pe interior cu samota sau sobinca subtie pentru a tine caldura mai mult. O mai poti face si cu coborirea fumului pe lateral pe linga focar daca pui usa pe burta lateral.

Fane9506
junior
Posts: 38
Joined: Sun Feb 01, 2015 11:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Soba teracota,incepator

Post by Fane9506 » Fri Feb 13, 2015 6:42 pm

Multumesc mult Bobo ! Ramane asa ; 2 poduri , 5 fumuri cu dimensiunile pe care le-ai indicat tu . Mie mi se pare foarte bun sistemul asta . Mai am o soba tot asa facuta de un individ care facea sobe de zeci de ani ( omu avea vechime in domeniu ) si merge foarte bine ; ramane calda pana a doua zi ; am vazut tot procesul la vremea cand omu a facut-o ; dar nu am stat sa masor trecerile si de asta am intrebat pe forum. Multumesc inca o data ; numai bine !

Post Reply