Teracota ... de Weekend

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracota ... de Weekend

Post by Bobo » Sun Nov 09, 2014 10:14 pm

Latest post of the previous page:

La asta pe colt sa fotograafiezi fumurile

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota ... de Weekend

Post by GeoMar » Mon Nov 10, 2014 2:07 pm

Bobo wrote:La asta pe colt sa fotograafiezi fumurile
Imi pare rau, nu am cum sa le fotografiez, soba a fost realizata anul trecut in primavara.

Poate la urmatoarea soba care v-a fi pe colt.


Am schitat din amintire cam cum am facut.
Am urcat cu fumul pe cele 2 laterale (fumurile 1) am coborat pe fata (fumurile 2) am urcat iar (fumurile 3) am coborat cu ambele (in comun, fumul 4) apoi am urcat spre cos (fumul 5).
Fumuri soba colt.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Teracota ... de Weekend

Post by tonyst » Mon Nov 10, 2014 3:14 pm

GeoMar wrote:
Bobo wrote:La asta pe colt sa fotograafiezi fumurile
Imi pare rau, nu am cum sa le fotografiez, soba a fost realizata anul trecut in primavara.

Poate la urmatoarea soba care v-a fi pe colt.


Am schitat din amintire cam cum am facut.
Am urcat cu fumul pe cele 2 laterale (fumurile 1) am coborat pe fata (fumurile 2) am urcat iar (fumurile 3) am coborat cu ambele (in comun, fumul 4) apoi am urcat spre cos (fumul 5).
Fumuri soba colt.jpg
Iesea un clopot de nota 10 . Facute treceri si pe jos la toate fumurile si la 5 ramane cum este .

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota ... de Weekend

Post by GeoMar » Mon Nov 10, 2014 6:26 pm

tonyst wrote: Iesea un clopot de nota 10 . Facute treceri si pe jos la toate fumurile si la 5 ramane cum este .
Cred ca iesea un clopot bun, dar am zis sa incerc un clopot, pentru prima data, la o soba de la mine din casa, dupa aceea si la altcineva.

Cu toate ca eu vreau sa fac o soba de zidarie pe doua camere, cu clopote, focar performant, eventual si registru in ea. Asa as renunta la 2 teracote si lemnele consumate cred ca vor fi aproximativ aceleasi, eventual ceva mai putin/mult.
Inca nu m-am decis ce si cum, poate iarna asta invat si eu sa lucrez cu SketchUp si voi incropi o schita.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Teracota ... de Weekend

Post by tonyst » Mon Nov 10, 2014 6:56 pm

GeoMar wrote:
tonyst wrote: Iesea un clopot de nota 10 . Facute treceri si pe jos la toate fumurile si la 5 ramane cum este .
Cred ca iesea un clopot bun, dar am zis sa incerc un clopot, pentru prima data, la o soba de la mine din casa, dupa aceea si la altcineva.

Cu toate ca eu vreau sa fac o soba de zidarie pe doua camere, cu clopote, focar performant, eventual si registru in ea. Asa as renunta la 2 teracote si lemnele consumate cred ca vor fi aproximativ aceleasi, eventual ceva mai putin/mult.
Inca nu m-am decis ce si cum, poate iarna asta invat si eu sa lucrez cu SketchUp si voi incropi o schita.
Ar fi si pacat la ce poti realiza , poti face sigur o bijuterie de soba /cazan . Succes .

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota ... de Weekend

Post by GeoMar » Mon Nov 10, 2014 8:15 pm

tonyst wrote: Ar fi si pacat la ce poti realiza , poti face sigur o bijuterie de soba /cazan . Succes .
Multumesc frumos pentru apreciere.

Am curajul demararii unui proiect de anvergura (soba/cazan) si sunt sigur ca v-a iesi bine, dar inca sunt la stadiul de informare/perfectionare, sunt putin mai "tipicar", adica sa iasa bine, atat vizual cat si functional. deci ... inca m-a documentez/invat.
Dupa mintea mea as face ceva prin termosifonare, implica cateva conditii/restrictii, dar ... ai si unele avantaje/dezavantaje mai ales ca sunt din "provincie", mai de la tara pe romaneste.
Ramane sa mai studiez/documentez.

Daca ma hotarasc sa demarez proiectul, am sa v-a stresez cu siguranta. :D

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Teracota ... de Weekend

Post by tonyst » Fri Nov 14, 2014 7:42 pm

GeoMar wrote:
tonyst wrote: Ar fi si pacat la ce poti realiza , poti face sigur o bijuterie de soba /cazan . Succes .
Multumesc frumos pentru apreciere.

Am curajul demararii unui proiect de anvergura (soba/cazan) si sunt sigur ca v-a iesi bine, dar inca sunt la stadiul de informare/perfectionare, sunt putin mai "tipicar", adica sa iasa bine, atat vizual cat si functional. deci ... inca m-a documentez/invat.
Dupa mintea mea as face ceva prin termosifonare, implica cateva conditii/restrictii, dar ... ai si unele avantaje/dezavantaje mai ales ca sunt din "provincie", mai de la tara pe romaneste.
Ramane sa mai studiez/documentez.

Daca ma hotarasc sa demarez proiectul, am sa v-a stresez cu siguranta. :D
Vad ca studiezi , pe masura ce avansezi o sa devii si mai nehotarat , si eu sunt tipicar , poate sa nu fie o calitate .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Teracota ... de Weekend

Post by phoenix » Fri Nov 14, 2014 7:46 pm

Exista cineva are a facut din prima soba perfecta? Mai bine se fac 2-3 sobe proaste decat sa stai la calculat 1 an...

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracota ... de Weekend

Post by grig72 » Sun Nov 16, 2014 10:31 am

@GeoMar, la soba pe colt, la cat ai stramtat-o sus, dupa parerea mea, nu aveai cum sa-i faci fumurile pe care le-ai desenat, doar sa fi plecat cu iesirea numai pe o parte.
iar acolo unde ai pus, pe mijloc, o placa si jumate, pt pastrarea unei simetrii, putei pune doua placi(cahle)taiate egale.
sper sa nu iei aceste sugestii ca niste critici, e doar o observatie venita din partea tot unui sobar amator.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracota ... de Weekend

Post by Bobo » Sun Nov 16, 2014 10:38 am

grig72 wrote:@GeoMar, la soba pe colt, la cat ai stramtat-o sus, dupa parerea mea, nu aveai cum sa-i faci fumurile pe care le-ai desenat, doar sa fi plecat cu iesirea numai pe o parte.

Una este pe desen facut la repezeala, alta este la fata locului. Cu sobinca sau samota subtire poate face 7 fumuri, plecind dintr-o parte. Folosind caramida groasa 5 fumuri. I-ar oesi bine 3 fumuri si un clopot sau un clopot tot

GeoMar
junior
Posts: 36
Joined: Mon Oct 15, 2012 12:55 pm
Location: com Mereni, jud Teleorman
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Teracota ... de Weekend

Post by GeoMar » Sun Nov 16, 2014 11:37 am

grig72 wrote:..
sper sa nu iei aceste sugestii ca niste critici, e doar o observatie venita din partea tot unui sobar amator.
Orice critica/apreciere este binevenita.
grig72 wrote:..
iar acolo unde ai pus, pe mijloc, o placa si jumate, pt pastrarea unei simetrii, putei pune doua placi(cahle)taiate egale
Daca puneam doua placi (cahle) taiate egal, rostul dintre cahle nu mai era intretesut, de aceea am optat pentru acea varianta.
Este de retinut si aceasta versiune. :thumbup:
Bobo wrote: Una este pe desen facut la repezeala, alta este la fata locului. Cu sobinca sau samota subtire poate face 7 fumuri, plecind dintr-o parte. Folosind caramida groasa 5 fumuri. I-ar oesi bine 3 fumuri si un clopot sau un clopot tot
Foarte corect, una este ce am desenat in graba si una este realizarea fizica.
Chiar au "intrat" toate fumurile din desen in soba. :lol:
In desen NU am respectat cotele/dimensiunile reale ale sobei, am desenat la "ochi". :think:
Am lucrat numai cu caramida subtire la fumuri.
Am sa incerc si un clopot la soba urmatoare. :thumbup:

Post Reply