Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by cheluakame » Tue Jan 06, 2015 10:52 pm

Latest post of the previous page:

leumas wrote:Buna ziua,
Nu am facut un calcul, dar la suprafata si termoizolatia respectiva, estimez un necesar de ~5-6 kw.

Ca suprafata, daca este de caramida (12 cm) va fi cam 1.5x1.5x1.8, va cantari circa 3 tone, se va face focul maxim de 2 ori cu cate 20 kg lemne/foc.

Daca se doreste teracota "clasica" poate avea doar 0.8x0.8x1.8, va cantari circa 700 kg, se va face focul de pana la 4 ori in ea cu cate 13 kg/foc


Oricum, aceste date sunt estimative. Pentru a fi sigur, recomand calculatoarele pe care le-au prezentat colegii. :thumbup:

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Wed Jan 07, 2015 9:16 am

Aşadar, folosind calculatorul recomandat, creat de Flavius76 am calculat necesarul termic al acestei casute şi a rezultat valoarea de 3.5 kW (valorile celor 2 casute cu fond portocaliu "alfa interior si alfa exterior", nu le-am modificat deloc), cu un necesar/mc de 22.3 W/mc.

Mi se pare foarte mica aceasta valoare, sper sa nu fi gresit ceva pe undeva.

La calculatie am facut referire doar la peretii exteriori, podeaua si tavanul ai casutei, cu usile si geamurile aferente (cum ar fi o camera mare de 8.2 x 7.2 m), netinand cont de peretii interiori.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Wed Jan 07, 2015 9:55 am

Este posibil sa fie bine. Eventual adaugati fisierul cu calculul aici ca sa-l verificam.
O teracota normala are undeva la 2 kw.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by claudiu.s.ro » Wed Jan 07, 2015 10:11 am

leumas wrote:La calculatie am facut referire doar la peretii exteriori, podeaua si tavanul ai casutei, cu usile si geamurile aferente (cum ar fi o camera mare de 8.2 x 7.2 m), netinand cont de peretii interiori.
Este corect ca nu ai tinut cont de peretii interiori la calculul necesarului pt intreaga casa. Acum ar trebui sa calculezi si necesarul pentru cele doua dormitoare pt a sti ce suprafata trebuie sa aiba soba in zonele respective.

Ai calculat separat pierderile prin usi si geamuri sau le-ai adaugat la suprafata peretilor? Avand coeficienti diferiti vei avea rezultate diferite.

Ai calculat si pierderile rezultate prin ventilatie?!

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by tonyst » Wed Jan 07, 2015 10:31 am

Si puntile termice .

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Wed Jan 07, 2015 12:43 pm

exdan wrote: Eventual adaugati fisierul cu calculul aici ca sa-l verificam.
Iata fisierul de calcul:

In calcul conductivitatea lanii este de 0.039, iar cea a lemnului de 0.17 (lemnul are intervalul 0.17-0.42).

Ulterior am gasit conductivitatea lemnului de pin (care este foarte apropiat ca structura de cel al molidului), care este de 0.28; am facut o simulare cu acesta valoare, dar rezultatul final difera foarte putin 3.5275 fata de 3.4289.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Wed Jan 07, 2015 12:58 pm

claudiu.s.ro wrote: Acum ar trebui sa calculezi si necesarul pentru cele doua dormitoare pt a sti ce suprafata trebuie sa aiba soba in zonele respective.

Ai calculat separat pierderile prin usi si geamuri sau le-ai adaugat la suprafata peretilor? Avand coeficienti diferiti vei avea rezultate diferite.

Ai calculat si pierderile rezultate prin ventilatie?!
Pierderile prin usi, geamuri si ventilatie sunt incluse separat in calcul.

Necesarul pt fiecare dormitor in parte este de 0.902 kW (dormitoarele sunt identice). In calcul am considerat ca toti pereti sunt inspre afara (exterior), de asemenea si usa, care de fapt se deschide in camera de zi, iar doi pereti sunt interiori.

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Wed Jan 07, 2015 1:05 pm

tonyst wrote:Si puntile termice .
No, aici e mai greu.....

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by tonyst » Wed Jan 07, 2015 1:26 pm

leumas wrote:
tonyst wrote:Si puntile termice .
No, aici e mai greu.....
Nu e greu deloc , la lungimea planseului adaugi si de doua ori grosimea lui L+2g si la latime la fel ( se maresc dimensiunile cu doua grosimi)si o sa ai cam 4 kw din ce apreciez eu.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by flavius76 » Wed Jan 07, 2015 2:11 pm

Calculul e corect, doar sa ti cont ca laturile peretilor/tavan/podea, trebuie introduse dimensiunile exterioare, deci masori casa pe exterior nu pe interior.
Mai sunt probleme de discutat, cum ar fi protectia lanii la vietuitoare, protectia la condens in structura peretelui, aici ai 2 variante fie bariera antivapori, fie lasi loc de ventilatie intre lana si lemn la exterior, asta inseamna ca va creste necesarul termic sau pui lana mai groasa, exemplu de 15cm. Condensul modifica si necesarul termic, fiindca un perete umed nu mai asigura aceeasi protectie.
Nu stiu la fundatie cum ai gandit casa sau cum se construiesc casele de lemn in acea zona, aici daca nu se realizeaza corespunzator, peste 40 ani risti sa refaci casa din nou.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Wed Jan 07, 2015 4:48 pm

Acolo unde ai hidroizolatie, sub casa, pune un izolant mai bund ecat lana. Astea sunt solutii noi acre nu sunt neaparat testate.

Post Reply