Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Wed Jan 07, 2015 4:48 pm

Latest post of the previous page:

Acolo unde ai hidroizolatie, sub casa, pune un izolant mai bund ecat lana. Astea sunt solutii noi acre nu sunt neaparat testate.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by CasaMeaEficienta » Wed Jan 07, 2015 5:24 pm

leumas wrote: Casa va fi construita din lemn, cu pereţii exteriori (dinspre exterior spre interior) din grinda (11 cm) + termoizolatie din lana de oaie (10 sau 15 cm) + lambriu (2 cm); tavanul va fi izolat tot cu lana (20cm), acesta nu va fi locuit (deocamdata), iar pardoseala va avea o izolatie cu grosimea de 10 cm.
Mie mi se pare cam complicata solutia aleasa de dumneavostra.
Practic veti construi 2 case, una din grinzile de 11 cm iar a doua structura de 10 sau 15cm in care va fi inglobata izolatia de lana.

Puteti alege sa costruiti numai structura de lemn de 10-15 cm (recomandat ar fi 20cm) pe care sa o placati atat la interior cat si la exterior cu lambriu sau scandura cu nut si feder, iar ca izolatie sa folosisti vata minerala sau bazaltica.

Un alt aspect pe care trebuie sa-l aveti in vedere este amplasarea sobei, teava de aer din exterior pentru soba,teava de scurgere condens pentru cosul defum/schimbator de caldura etc.

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Thu Jan 08, 2015 8:16 am

flavius76 wrote:Calculul e corect, doar sa ti cont ca laturile peretilor/tavan/podea, trebuie introduse dimensiunile exterioare, deci masori casa pe exterior nu pe interior.
Asa am procedat.
flavius76 wrote:Mai sunt probleme de discutat, cum ar fi protectia lanii la vietuitoare, protectia la condens in structura peretelui, aici ai 2 variante fie bariera antivapori, fie lasi loc de ventilatie intre lana si lemn la exterior, asta inseamna ca va creste necesarul termic sau pui lana mai groasa, exemplu de 15cm. Condensul modifica si necesarul termic, fiindca un perete umed nu mai asigura aceeasi protectie.
Lana este tratata cu sare de bor (borul este un mineral natural, de nici un fel daunator omului), adica protejata impotriva focului, mucegaiului şi insectelor. Cu soriceii mai vedem, ei stau foarte bine si in vata minerala, etc, pt acestia ma gandesc ca cel mai important este sa ai o metoda buna de indepartare/prindere.

In principiu izolatia va fi facuta pe interior, iar mai apoi placata cu lambriu (cu nut si feder); daca s-ar pune în exterior s-ar pierde mult din design (rusticitatea grindei, a imbinarilor), desi iau in calcul si aceasta varianta.
Bariera de vapori nu ma incanta deloc, pt ca nu as vrea sa locuiesc intr-un fel de punga.
Desigur, ma gandesc la posibilitatea aparitie condensului intre grinda de lemn din ext si stratul de lana, dar se pare ca mizez pe faptul ca lemnul nu e un material rece şi totodata are foarte buna capacitate de a transmite umezeala (spre exterior in acet caz).
flavius76 wrote:Nu stiu la fundatie cum ai gandit casa sau cum se construiesc casele de lemn in acea zona, aici daca nu se realizeaza corespunzator, peste 40 ani risti sa refaci casa din nou.
Fundatia va fi din zidarie masiva de piatra (cu mortar), asta daca mai gasesc mesteri pt asa ceva (sansele se pare ca scad pe zi ce trece) si va avea adancimea de 60 cm, iar sub camera de zi vom face si un beci.

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Thu Jan 08, 2015 8:41 am

CasaMeaEficienta wrote: Puteti alege sa costruiti numai structura de lemn de 10-15 cm (recomandat ar fi 20cm) pe care sa o placati atat la interior cat si la exterior cu lambriu sau scandura cu nut si feder, iar ca izolatie sa folosisti vata minerala sau bazaltica.
Va fi aproape exact cu ziceti dvs, adica structura de lemn de 11.5 cm (masinariile existente pe la noi nu pot prelucra se pare, la 4 fete, cu dublu nut si feder, o grinda mai groasa de atat), care va fi placata, dar intradevar numai pe interior cu lambriu (nut si feder), iar intre aceste doua elemente termoizolam serios cu minunata lana de oaie (care a tinut oamenilor de cald atat amar de ani).

Casuta aceasta se vrea a fi una eco, adica vom utiliza numai materiale naturale, deloc sintetice (cel mult reduse la minmim), pt a beneficia de un mediu ambiant cat mai sanatos, mai respirabil.
CasaMeaEficienta wrote:Un alt aspect pe care trebuie sa-l aveti in vedere este amplasarea sobei, teava de aer din exterior pentru soba,teava de scurgere condens pentru cosul defum/schimbator de caldura etc.
Chiar nu stiam ca tb sa existe aceste doua elemente, asta inseamna ca soba ar tb amplsata undeva mai aproape de un perete exetrior....
Last edited by leumas on Thu Jan 08, 2015 10:14 am, edited 1 time in total.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by CasaMeaEficienta » Thu Jan 08, 2015 9:26 am

De preferat ar fi ca soba sa fie amplasata central , dar si dispunerea camerelor trebuie sa permita acest lucru.
Puteti utiliza pentru izolatie si celuloza care este tot material natural si are o permeabilitate mai buna la vapori.

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Thu Jan 08, 2015 10:13 am

Celuloza stiu ca merge foarte bine in planuri orizontale, oblice (tavan, mansarda, etc), nu stiu ce va face in timp intr-un plan vertical, adica in perete, daca nu se va tasa, lasa, creand spatii mai afanate sau chiar goale.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by Bobo » Thu Jan 08, 2015 3:48 pm

cheluakame wrote:
leumas wrote:Buna ziua,
Nu am facut un calcul, dar la suprafata si termoizolatia respectiva, estimez un necesar de ~5-6 kw.

Ca suprafata, daca este de caramida (12 cm) va fi cam 1.5x1.5x1.8, va cantari circa 3 tone, se va face focul maxim de 2 ori cu cate 20 kg lemne/foc.

Daca se doreste teracota "clasica" poate avea doar 0.8x0.8x1.8, va cantari circa 700 kg, se va face focul de pana la 4 ori in ea cu cate 13 kg/foc


Oricum, aceste date sunt estimative. Pentru a fi sigur, recomand calculatoarele pe care le-au prezentat colegii. :thumbup:

Da o Teracota la dimensiunea pe care spui tu Florine ii face fata. O poate face si mai mare pentru ca fiind mare ea nu se incinta ca una de 2/3. Iar daca o plaheaza prin interior cu curamida subtire sau de 65 mm e tot ca o soba de zidarie aproximativ. Sa nu fie patrata ci 3,5/4,5 aprox 77/100/190.

CasaMeaEficienta
membru
Posts: 459
Joined: Thu Jan 01, 2015 3:55 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by CasaMeaEficienta » Thu Jan 08, 2015 6:02 pm

leumas wrote:Celuloza stiu ca merge foarte bine in planuri orizontale, oblice (tavan, mansarda, etc), nu stiu ce va face in timp intr-un plan vertical, adica in perete, daca nu se va tasa, lasa, creand spatii mai afanate sau chiar goale.
Celuloza se aplica mecanizat (ca si izolatia cu spuma) iar dupa aplicare nu raman punti termice ( nu se lasa).

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Fri Jan 09, 2015 3:56 pm

cheluakame wrote: Ca suprafata, daca este de caramida (12 cm) va fi cam 1.5x1.5x1.8, va cantari circa 3 tone, se va face focul maxim de 2 ori cu cate 20 kg lemne/foc.

Daca se doreste teracota "clasica" poate avea doar 0.8x0.8x1.8, va cantari circa 700 kg, se va face focul de pana la 4 ori in ea cu cate 13 kg/foc :thumbup:
Ce am priceput eu pana acum:
- soba de caramida - peretii exteriori se zidesc din caramida asezata normal (gr 12 cm) sau pot fi dublati
- se incalzeste mai greu, tine mai bine caldura, dar cantitatea de caldura degajata/mp e mai mica decat la o teracota cu peretii mai subtiri (nu se incinge asa de tare), motiv pt care dimensiunile ei tb sa fie mai mari.
- "inghite" multa caramida, ceea ce-i creste tonajul.
- soba de teracota - pereti pot fi ziditi numai din cahle sau pot fi placati cu caramizi, mai subtiri sau mai late, pe cant sau asezate normala (caz in care se aseamana cu soba zidita din caramida)
- pereti mai subtiri - incalzire, dar si racire mai rapida.
:)

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Fri Jan 09, 2015 4:20 pm

[quote="Bobo"
O poate face si mai mare pentru ca fiind mare ea nu se incinta ca una de 2/3. Iar daca o plaheaza prin interior cu curamida subtire sau de 65 mm e tot ca o soba de zidarie aproximativ. Sa nu fie patrata ci 3,5/4,5 aprox 77/100/190.[/quote]

La dimensiunile astea de 77x100x190 cm usile, alimentarea cu lemne pe care dintre laturi ar tb sa se faca?
In cazul meu alimentarea ar tb facuta pe latura mai lunga.

Soba asta de teracota, placata cu caramida pe cant, pe suprafata de 1 mp cam ce caldura degaja (1 kw ?? :oops: )

Oameni buni, indraznesc sa mai inteb si asta, pt o soba din asta cam la ce preturi s-ar ajunge, materiale, maopera?

Va multumesc foarte mult tuturor, desi poate ca sunt prea pisalog, prea le vreau "mura in gura", dar ... informatiile din acest domeniu se pare ca prind mai greu la mine care nu am avut absolut nici o treaba cu sobaritul pana acum.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Fri Jan 09, 2015 4:49 pm

Da ai inteles bine, penultima postare.
Ultima postare este iarasi bine 1mp-1kw/h (ora) in medie la teracota.
La zidarie 400 kw/mp

La ce fel de soba vrei manopera si preturi? teracota sau soba grea(zidarie)?

Post Reply