Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Fri Jan 09, 2015 4:49 pm

Latest post of the previous page:

Da ai inteles bine, penultima postare.
Ultima postare este iarasi bine 1mp-1kw/h (ora) in medie la teracota.
La zidarie 400 kw/mp

La ce fel de soba vrei manopera si preturi? teracota sau soba grea(zidarie)?

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by sandy76 » Fri Jan 09, 2015 5:02 pm

exdan wrote:Da ai inteles bine, penultima postare.
Ultima postare este iarasi bine 1mp-1kw/h (ora) in medie la teracota.
La zidarie 400 kw/mp

La ce fel de soba vrei manopera si preturi? teracota sau soba grea(zidarie)?
-Dane vezi ca ai sarit calu!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Fri Jan 09, 2015 5:04 pm

Corect 400w/mp!

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Fri Jan 09, 2015 5:23 pm

exdan wrote: 1mp-1kw/h (ora) in medie la teracota.
La zidarie 400 kw/mp
1 mp-1kw/h asta si daca teracota e placata pe interior cu caramida in cant, sa zicem, sau doar cahla goala da caldura asta?
Banuiesc ca in calcul nu intra partea inferioara (primii 20cm?) unde soba e mai putin calda daca nu rece.
exdan wrote:La ce fel de soba vrei manopera si preturi? teracota sau soba grea(zidarie)?
Soba grea am inteles ca trece bine de 2000 euro, la ce-mi tb mie.

M-ar interesa la tercota placata pe interior cu ceva caramida (samota, refractara...), in cant probabil, altfel, devine tot soba grea nu?

Ncesarul termic ar fi de 3.6 kw, dar daca va fi construita in 3 camere, automat o parte din suprafata aceasteia va fi in perete/pereti, deci ar tb sa fie undeva la 4-4.5kw sau chiar mai mare.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Fri Jan 09, 2015 5:44 pm

Astea sunt niste cifre estimative, nu avem exact o statistica pe tipul de soba si nu vom avea, asta ar trebui sa se ocupe statul sa faca asemenea statistici.
Teracota in general este placata cu sobinca iar 1kw/mp este o medie pe toata suprafata sobei. Doar in zona focarului are samota.

Cu cat soba se ingreuneaza aceasta valoare scade dar si volumul sobei creste.
2000 aia de euro este mai mult o valoare iarasi variabila, eu am facut o soba de 30-35 de mil dar nu se poate vinde asa ceva.

Deci trebuie sa te pregatesti cu niste fonduri. Claudiu cu 80 de mil a facut o soba super frumoasa dar studiezi mult pana sa o faci si am vazut ca nimeni nu pune pret pe timpul pierdut cu invatatul care ar trebui sa coste enorm mai mult...romanii sunt generosi cu timpul altora si cel mai trist chiar cu timpul lor :)

Probabil o teracota dubla sa te coste 20-30 de milioane minim, cu munca ta. Sunt si cahle de proasta calitate la jumate de pret...deci sunt multe variabile.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by flavius76 » Fri Jan 09, 2015 5:55 pm

La teracota nu se lasa cahle goale de dinauntru, obligatoriu se umple golul interior cu caramida pana la nivel, astfel pe interior cahlele arata ca un zid continuu. In aceste conditii peretele are o grosime de aprox 6cm, se incalzeste pana la 90 -100 grade la exterior, in aceste conditii de temperatura se ajunge la puterea de aprox 1kw/mp.

Daca se dubleaza zidaria cu caramida, grosimea ajunge la 12-13cm, fluxul termic scade in aces caz, la 500-700w/mp. Daca faci foc mai mult poti ajunge si cu aceasta grosime la temp de 90-100, dar nu se recomanda datorita stresului zidariei si posibil sa creasca nejustificat temp la cos.
Datele despre fluxul termic/mp sunt aproximative.

Daca o faci din teracota, as recomanda ca la clopotul 1, cel de jos, sa fie zidaria dublata, iar cel de sus poate fi din teracota nedublata.
Avand casa fara masa termica, ar fi indicat o soba cu ceva masa termica, asta daca e casa locuita permanent, nu de vacanta.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by Bobo » Fri Jan 09, 2015 6:11 pm

flavius76 wrote:La teracota nu se lasa cahle goale de dinauntru, obligatoriu se umple golul interior cu caramida pana la nivel, astfel pe interior cahlele arata ca un zid continuu. In aceste conditii peretele are o grosime de aprox 6cm, se incalzeste pana la 90 -100 grade la exterior, in aceste conditii de temperatura se ajunge la puterea de aprox 1kw/mp.

Daca se dubleaza zidaria cu caramida, grosimea ajunge la 12-13cm, fluxul termic scade in aces caz, la 500-700w/mp. Daca faci foc mai mult poti ajunge si cu aceasta grosime la temp de 90-100, dar nu se recomanda datorita stresului zidariei si posibil sa creasca nejustificat temp la cos.
Datele despre fluxul termic/mp sunt aproximative.

Daca o faci din teracota, as recomanda ca la clopotul 1, cel de jos, sa fie zidaria dublata, iar cel de sus poate fi din teracota nedublata.
Avand casa fara masa termica, ar fi indicat o soba cu ceva masa termica, asta daca e casa locuita permanent, nu de vacanta.
Subsriu la cele spuse de Flavius.

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Mon Jan 26, 2015 1:23 pm

flavius76 wrote:La teracota nu se lasa cahle goale de dinauntru, obligatoriu se umple golul interior cu caramida pana la nivel, astfel pe interior cahlele arata ca un zid continuu. In aceste conditii peretele are o grosime de aprox 6cm, se incalzeste pana la 90 -100 grade la exterior, in aceste conditii de temperatura se ajunge la puterea de aprox 1kw/mp.

Daca o faci din teracota, as recomanda ca la clopotul 1, cel de jos, sa fie zidaria dublata, iar cel de sus poate fi din teracota nedublata.
Oare cum gasesc eu pe cineva sa-mi faca o soba de teracota in acest fel?

Eu nu intentionez sa ma apuc de asa ceva, mai bine fac eu ceea ce stiu foarte bine, iau niste banuti care sa-i dau unui sobar profesionist.

Este / recomandati vre-un sobar din jud Bihor, limitrofe sau nu numai (se poate oferii cazare, masa) care sa-mi faca o soba teracota, asa dupa cum o descrie flavius76 mai sus?

Soba va tb facuta undeva in lunile aprilie - mai.

Multumesc frumos, oameni buni.

PS Contact pe mesaj privat sau tel 0746 654 306 (samuel).

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Tue Jan 27, 2015 11:11 am

Se pare ca nu prea sunt sobari prin zona.....sau n-am pus eu corect problema.

(am cautat pe la net la anunturi si am vorbit cu cineva care face soba teracota cu fumuri (dim max 55*100*200 cm), iar cahlele le umple cu lut+tigla ceramica).

Ma tot gandesc la soba teracota....citeam pe aici ca ar fi cam ineficienta la incalzirea a 2-3 spatii, camere si ca va munca multe multe lemne. Probabil ca ar fi mai ok cea din zidarie, dar asta ar ocupa mai mult spatiu, iar acesta chiar este o problemă.

In cazul in care s-ar monta un registru (sper sa ma exprim corect) în teracota pt apa calda la bucatarie si baie (ar fi posibila "racordarea" la un boiler termoelectric de cca 40-50 L?) ar creste doar consumul de lemne sau ar tb redimensionata si soba (kw in plus)?

Va multumesc foarte mult.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by phoenix » Tue Jan 27, 2015 12:23 pm

Trebuie calculat totul la necesarul termic inclusiv dimensiune registru, dimensiune focar, dimensiune teracota, cat vrei sa tina caldura etc.
Ai toate informatiile pe forum trebuie sa cauti. Ai atata informatie doar pentru ca nu traim din asta :).
at bagi atata scoti si trebuie sa reduci pierderile. Dintr-un kg de lemne scoti 4 kw nu exista nici un miracolsa scoti mai mult. Afli necesarul in kilowati apoi calculezi cate kile de lemne ai nevoie pe zi la cate grade vrei afara. Se vorbeste in kilowati pentru ca totul se converteste la o marime care joaca rol de numitor comun si se poate face echivalenta intre centrale electrice , pe lemn, pe peleti, pe gaz....

leumas
junior
Posts: 15
Joined: Tue Dec 30, 2014 10:55 am
Location: Oradea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Rugaminte, cat spatiu poate incalzii o soba teracota?

Post by leumas » Mon Jun 15, 2015 4:22 pm

Salutari, am revenit....

Desi poate ar fi tb sa postez la cosuri de fum (a se muta daca ...)

Trebuie sa fac cosul de fum si ma tot gandesc la variante, as vrea sa va rog sa va dati o parere, despre anvelopa din imaginile de mai jos.
E fabricata de un producator din zona mea (Helios), prima e din ceramica rosie, cealata e refractara., are inaltimea de 10 cm, profil rotund pe interior.
La acest cos va fi racordata o singura soba teracota, sau teracota-semineu.
Nu stiu cat de tare se vor incalzii peretii exteriori ai cosului (temperatura resimtita pe peretele exterior in zona mai subtire a peretelui, are grosime de cca 7-8 cm), avand in vedere ca acest cos va fi construit intr-o casa de lemn.

Care ar fi de preferat, cea rosie sau cea refractara (culoare deschisa)

De asemenea, acest cos va tb izolat pe segmentul care va fi in casa, dar în pod, afara?

As alege aceasta varianta (chiar daca n-as iesii foarte ieftin) deoarece mi-ar ocupa mai putin spatiu.

Va multumesc foarte foarte mult.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply