soba teracota maramures

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by OrosEmanuEl » Thu May 21, 2015 10:00 pm

Latest post of the previous page:

gi0 ms pentru sfat. Chiar ar fi o solutie buna stocarea gazelor fierbinti, e un pacat lasate sa iasa pe horn.
Nu ar fi mai indicat facut clopotul di samota decat din caramida? Parerea mea ca ar tine mai multa caldura. E putin mai scumpa dar se merita.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba teracota maramures

Post by phoenix » Thu May 21, 2015 10:05 pm

Nu faceti o prostie, construiti o soba completa din caramida sau teracota. Experimente dasta s-au mai facut si nu se merita.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by gi0 » Fri May 22, 2015 1:37 am

Semineul este pentru frumusete si eleganta , momente romantice :roll: , daca tot face focul in el,ar putea stoca caldura intr-un clopot din samota , nu o mai arunca pe cos.
Dar daca ideea nu este buna...
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba teracota maramures

Post by phoenix » Fri May 22, 2015 7:53 am

Ideia teoretic este buna, dar practic arunca bani pe un test care s-a mai facut si care a durat putin. Cat costa sa mai adaugi si un focar la clopotul de samota?
Nu am nimic cu godinurile doar ca nu se merita munca de construire pentru ceva temporar.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by OrosEmanuEl » Sat May 23, 2015 11:03 pm

exdan o sa construesc o soba dar am nevoe de ajutorul vostru. Nu e simplu sa faci o soba eficenta.
Tot m-am gandit la un proiect pentru casa mea noua. E doar la rosu deocamndata.
Am desenat in mare pe autocad schita cu soba. Probabil ca nu se prea intelege multe din acest proiect dar incerc sa va explic cum as dori sa functioneze soba.
Partea desenata in rosu as vrea sa fie pareti calzi ai sobei. In partea dreapta e livingul cu focarul si o bancuta inalta de 0.5 m aproximativ....
In partea stanga e bucataria si mai sus avem un hol cu o latime de 1.40 m. In acest hol as vrea sa construesc un zid din caramida, sa fac un clopot, prin care sa treaca gazele fierbinti din semineu. Dorinta mea e sa treaca gazele si prin bancuta din living
Hornul e in coltul din spatele focarului

Cum fac sa directionez fumul prin toata soba?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: soba teracota maramures

Post by hudemanicolai » Sat May 23, 2015 11:30 pm

Daca vrei s-o faci doar dupa cum vrei sa arate, e bine asa si duci fumul din focar in clopot si apoi in bancuta si la cos.
Dar daca vrei si sa faca fata la spatiul tau atunci trebuie niste calcule si facuta forma astfel incat suprafetele de radiatie sa acopere necesarul celor 2 spatii pe care vrei sa le incalzesti. Si asta sa o faca intr-un mod echilibrat, altfel o sa te trezesti ca transpiri in living iar pt bucatarie mai trebuie sa faci foc, sau invers.
Abia dupa aia te gandesti cum "plimbi" fumul.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by gi0 » Sun May 24, 2015 12:14 am

Necesarul de caldura primeaza , altfel nu veti putea dimensiona bine soba.
Veti putea sti cu claritate daca doar focarul si bancuta poate incalzi livingul , ori este nevoie si acolo de un clopot...
Aaaa ,si sa nu uit ,ce este cu rosu reprezinta dimensiunile sobei ???
Este cumva 0,30m pe partea cealalta de perete?In aceste dimensiuni nu puteti face un clopot decat cu samota pe cant de 33mm si zidarie ceramica pe cant de 64mm un zid si celalalt pe lat 114mm, ceva de genul acesta.Ar ramane clopotul interior la o latime de maxim 46mm.
Se poate folosi chiar peretele ca si zidarie ceramica daca este din caramida?
Cu stima.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba teracota maramures

Post by phoenix » Sun May 24, 2015 1:37 am

Nu cred ca cine a vrut o soba a plecat de pe forum fara indicatiile de acre avea nevoie asa ca...
Calculezi necesarul si apoi cu calc lui Flavius vezi cat de mare e soba sau cazanul. Greu e de facut prima soba si apoi prin teste vine si a doua, placerea vione de la a doua, cu prima doar iti demonstrezi ca poti.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by OrosEmanuEl » Sun May 24, 2015 10:30 pm

aveti mare dreptate. Trebuie sa fac un calcul ca sa stiu cat de mare sa fie soba. Nu prea ma descurc cu programul lui Flaviu... dar incet o sa invat si eu :P
Problema la mine e alta... clopotul din partea stanga a zidului central e in hol. Nu prea pot sa-l fac mai gros decat 0.3m pentru ca mi se ingusteaza holul. Acuma are 1.40m si o sa ramana de 1.10m si asa e ingustuc dar merge.... holul duce la 2 dormitoare si la casa scarii. Asa ca trebe sa ma limitez la dimensiunea asta. Inaltimea poate varia. Eu l-am proiectat o parte sa fie inalt 1.40m ca sa fac o tejghea pe vatra clopotului si o parte care da in bucatarie sa fie inalt 2.50m. Parerea mea e ca ar fi suficient. Doar vreau sa mearga putina caldura spre bucatarie, cele doua camere si casa scari. In rest o sa fie incalzite de calorifere.
In living pot s-o fac cum vreau, am destul spatiu.
Poate ma puteti ajuta sa calculez necesarul termic din living.
ZIDARIA E DE 0.30m CARAMIDA DE ZALAU. Nu o sa fie izolata doar tencuiti. doi pareti dau in exterior doi in interior
40 mp zidarie
10 mp geam termopan
4 mp usa din bucatarie in living
35 mp pardoseala (beton) nu o sa fie izolat
35 mp tavan. care e din beton 0.12m grosime. o sa fie izolat cu 5 cm de vata minerala.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: soba teracota maramures

Post by hudemanicolai » Sun May 24, 2015 10:44 pm

Puneti oameni buni izolatie si la pereti, dar mai ales la podea, ca asta-i cel mai bun "calcul".
Daca sunteti doar la nivel de proiect, decat sa intrati cu clopotul in hol si sa-l ingustati, mai bine faceti doi stalpi de sustinere in perete si inglobati clopotul in perete, sa aveti doar fata spre hol.
Spor si Doamne ajuta.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by gi0 » Sun May 24, 2015 11:15 pm

Casa este deja la rosu... :think:
Deci nu ati finisat pardoseala . Ce inaltime are camera acum ?
Sus ati facut deja zidul si este de caramida.Cum este constructia facuta , pe cadre sau turnata centura pe ziduri?

Post Reply