soba teracota maramures

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by OrosEmanuEl » Mon May 25, 2015 11:01 pm

Latest post of the previous page:

incepeti sa ma convingeti cu izolatia.... vata bazaltica imi place.
nu inteleg de ce multa lume insista cu izolatia in pardoseala. Daca pun parchet in living nu cred ca o sa patrunda frigul prin el. Sub pardoseala de beton e un strat de piatra dupa piatra mult pamant care e si asta un fel de izolant natural, umplutura aia de pamant e inchisa de fundatie. Nu are cum sa patrunda frigul in casa. eu as opta pentru izolatia tavanului. Prin el se pierde multa caldura.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: soba teracota maramures

Post by hudemanicolai » Mon May 25, 2015 11:02 pm

OrosEmanuEl wrote:domnule hudemanicolai, as renunta la izolatie pe pereti exteriori din mai multe motive.
Zidul e gros 30 cm si e mai mult decat suficient.
am auzit ca prin germania se renunta la polistiren, ei spun ca cu timpul strica pereti.
al doilea motiv nu respira casa cu atata polistiren, cu geamurile astea termopane ne inchidem ca indrun borcan. Si mai sunt si alte motive....
Prefer sa fac soba putin mai mare si sa bag un brat de lemne in plus pe foc cand a fi nevoie.
Poate o sa izolez doar un perete unde is camerele de dormitor pentru ca acolo am calorifere. In rest ramane doar tencuit si tinci.
Iarna prefer sa am un cojoc bun pe mine si daca mi-e prea cald mai deschid cate un nasture, decat sa stau fara cojoc cu gandul sa nu transpir.
Macar la pardoseala puneti ca acolo e greu de umblat dupa ce finisati casa. La pereti daca o sa va razganditi cu timpul se mai poate interveni si dupa aia.
Eu cand am facut casa mi-am pus pe pereti izolatie de 10cm, acum as pune de 20cm, dar fiecare e stapan sa faca cum crede.
Doamne ajuta sa iasa bine.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: soba teracota maramures

Post by hudemanicolai » Mon May 25, 2015 11:05 pm

Daca v-ati fi calculat necesarul termic folosind calculatorul lui Flavius, ati fi vazut singur cat se pierde prin pasrdoseala...
Si prin tavan se pierde mult, dar acolo daca nu este circulat, se poate interveni usor. Eu acolo as pune 40cm vata.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba teracota maramures

Post by phoenix » Mon May 25, 2015 11:33 pm

Si prin pardoseala se pierde mult. Eu nu vreau sa va conving de nimic doar ca izolatia bine facuta e ceva, izolatia prost facuta e altceva iar fara nici o izolatie este altceva.
Bazaltica de fatade o sa fie scumpa si o sa vreti subtire dar daca nu pui suficient riscam sa condenseze apa in perete sau in stratul de izolatie. Izolatia de 5 polistiren la blocuri daia este o prostie, condenseaza in izolatie si in timp apar pb dar nu despre izolatie fara cap discutam aici.
Iar nemtii, sa-i lasam pe ei cu ale lor.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by gi0 » Tue May 26, 2015 12:24 am

Daca nemtii maine inventeaza ceva , ce au facut ieri nu mai este bun... :think: Nu trebuie sa-si vanda produsul ?
Cu stima.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: soba teracota maramures

Post by hudemanicolai » Tue May 26, 2015 12:45 am

Nemtii cara la greu stuf din delta si-l folosesc pt izolatii termice...

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: soba teracota maramures

Post by georeby » Tue May 26, 2015 12:47 am

hudemanicolai wrote:Nemtii cara la greu stuf din delta si-l folosesc pt izolatii termice...


si pt peleti :)

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: soba teracota maramures

Post by hudemanicolai » Tue May 26, 2015 12:51 am

georeby wrote:
hudemanicolai wrote:Nemtii cara la greu stuf din delta si-l folosesc pt izolatii termice...


si pt peleti :)
Peleti au din ce face fara sa care stuf tocmai din TL.
Stuful ales doar al fain, intreg, sa se poate aseza bine, il folosesc pt acoperisuri si alte izolatii.
Daca ar fi pt peletii l-ar lua si p-al rupt, eventual gata tocat, ma gandesc eu :think: .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by gi0 » Tue May 26, 2015 12:58 am

Am inteles ca sunt multe hectare cultivate cu salcie energetica care merge doar la export.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: soba teracota maramures

Post by OrosEmanuEl » Tue May 26, 2015 8:00 am

domnule exdan, inteleg ca tot segretul sta in grosimea izolatiei. Daca l-as face subtire de 5 risc sa am condens si in cazul asta se strica pereti.
Inseamna ca e mai bine fara polistiren daca e facut doar de forma.
Ma puneti pe ganduri. Intrebarea pe care mi-o pun acum e: care e grosimea obtima pentru pereti exteriori?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba teracota maramures

Post by phoenix » Tue May 26, 2015 8:17 am

Se calculeaza dar depasiti 15 cm neaparat. 25 de cm este dimensiunea idela costuri /eficienta. 40 de centimetri este cei care au bani si vor sa puna cata izolatie se poate.
Intr-adevar exista discutii despre polistiren dar problemele or sa apara dupa 7-10ani si daca il dati jos atunci tot ati salvat banii pe incalzire anii aia.

Nu are rost sa faceti soba si sa aruncati temperatura prin proasta izolare, exista solutii pentru izolatie polistirenul e cea mai ieftina si cea mai discutabila.

Si eu am facut o soba pentru ca nu am casa dar eu gandesc sa ma mut(cand am facut soba ziceam ca daram casa si daia n-am investit in izolatie mai mult de 5 milioane) de aici asa ca nu este cazul dvs.

Pentru calculul necesarului termic am facut si filmulet, nu cred ca exista cineva care daca isi bate capul 2 ore nu reuseste sa calculeze.

Post Reply