Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Fri Sep 18, 2015 11:26 am

Latest post of the previous page:

DAN wrote:Doar in casutele portocalii modifici.
Vezi filmuletul care explica.
https://www.youtube.com/watch?v=n-ZTM4JYO5g" onclick="window.open(this.href);return false;
Da, incerc in aceste casute portocalii. Bifez pe casuta , apare chenarul verde pe casuta, incerc sa sterg de ex 1bca si sa scriu lut si nu merge. Nu merge nici acolo unde trebuie sa introduci valori. Oare ce nu fac bine. Spune-mi mura-n gura ca la un copil ce pasi trebuiesc facuti. :oops: Filmuletul l-am vazut dar nu am vazut sa introduca alte date ci doar se explica.Multumesc.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by DAN » Fri Sep 18, 2015 1:14 pm

Cand ai fisierul in calculator dai pe el click stanga - proprieties- debifezi read only si apoi te lasa sa modifici.
Merge si cu open office si cu microsoft office.

Sau deschide-l pasta atasat si incearca cu acesta , vezi daca merge.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Fri Sep 18, 2015 3:34 pm

DAN wrote:Cand ai fisierul in calculator dai pe el click stanga - proprieties- debifezi read only si apoi te lasa sa modifici.
Merge si cu open office si cu microsoft office.

Sau deschide-l pasta atasat si incearca cu acesta , vezi daca merge.
Multumesc mult DAN. Era din cauza programului , il citea dar nu puteam face nimic. Acum am scos alt program si merge. :D Acum am alta rugaminte. Casa mea este o casa clasica din structura de lemn(stejar) cu lut. Grinzi pe verticala si orizontala iar intre acestea cateva leaturi si umplutura din "fuscei" impletitura de canepa probabil cu mult lut.Grinzile sunt 13/13 la distante de aprox. un metru , peretii sunt de 30cm. Casa este inchisa de juramprejur cu veranda de sticla si deci e un fel de protectie,izolatie. Cum calculez si ce coeficienti termici am la astfel de materiale? :think: Tamplaria este de lemn clasica. MULTUMESC.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by DAN » Fri Sep 18, 2015 5:37 pm

Iei zid de lut de 30 cm. La geamuri o sa vedem ce coeficient sa pui.
Nu pui la calcul decat izolatie si grosimea peretilor, fara straturi de 1-2 cm de diverse tencuieli, care sunt infime.

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Sun Jan 24, 2016 11:44 pm

Salutare tuturor! Vreau sa multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi si informatii si sa va spun ca prin septembrie am reusit si am finalizat acest proiect "soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere". Modelul convenit dupa care am facut soba este acesta https://www.youtube.com/watch?v=uOQalmEdI1Y" onclick="window.open(this.href);return false;. Soba am facut-o din materiale refolosite , adica din sobe modificate si remodificate. Teracota este captusita cu samota si aproape toata e cu peretii dublati pe interior cu caramida, ajungand in grosime cam de 13,5cm. Are 2 clopote si contraflow de la randul 3 pana la soclu. Din cauza materialelor refolosite nu e asa de estetica dar pana fac alta exclusiv de caramida ma bucur de randamentul ei. Dimensiunea ei e de 5/3/7.

fuflea
junior
Posts: 36
Joined: Sun Dec 06, 2015 4:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by fuflea » Mon Jan 25, 2016 8:38 am

Micha´el Dan wrote:Salutare tuturor! Vreau sa multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi si informatii si sa va spun ca prin septembrie am reusit si am finalizat acest proiect "soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere". Modelul convenit dupa care am facut soba este acesta https://www.youtube.com/watch?v=uOQalmEdI1Y" onclick="window.open(this.href);return false;. Soba am facut-o din materiale refolosite , adica din sobe modificate si remodificate. Teracota este captusita cu samota si aproape toata e cu peretii dublati pe interior cu caramida, ajungand in grosime cam de 13,5cm. Are 2 clopote si contraflow de la randul 3 pana la soclu. Din cauza materialelor refolosite nu e asa de estetica dar pana fac alta exclusiv de caramida ma bucur de randamentul ei. Dimensiunea ei e de 5/3/7.
poze cu soba ne puteti arata...

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Mon Jan 25, 2016 11:17 pm

Cateva poze:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Mon Jan 25, 2016 11:30 pm

Si cateva de la executia ei:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by flavius76 » Tue Jan 26, 2016 1:09 am

Interesant, ai facut si hota?
Cum o folosesti, se incalzeste peste tot, cum merge cuptorul?

Micha´el Dan
junior
Posts: 30
Joined: Sun Aug 23, 2015 11:31 pm
Location: Suceava
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by Micha´el Dan » Tue Jan 26, 2016 3:19 pm

Da am facut si hota , dar i-mi pare rau ca nu am facut-o cu iesire separata pt ca e mai bine sa nu se duca aburul si grasimile in cos. Cuptorul coace super , i-mi pare rau ca nu am ceva poze dar cum pot am sa postez.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba de teracota cu plita si clopote pt. 2 camere

Post by flavius76 » Tue Jan 26, 2016 3:27 pm

Daca o faceai cu iesire separata trebuia sa-i pui ventilator, caci altfel avea efect redus.
Cosul daca e destul de cald nu e influentat negativ de vapori, de altfel cu cat cosul e mai fierbinte va trage mai bine hota, depinde de tipul cosului si temperatura pe cos.

Post Reply