Teracotă neglazurată

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
danmih
junior
Posts: 1
Joined: Mon Aug 24, 2015 9:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Teracotă neglazurată

Post by danmih » Thu Sep 24, 2015 9:49 am

Bună ziua și bine v-am găsit.
Vreau să fac o sobă de teracotă care să arate cât mai aproape de soba bunicilor de la tară. Am văzut că există cahle de teracotă neglazurată, care am înțeles că se pot tencui și apoi vopsi în alb.
Știe cineva ce fel de tencuială se folosește și dacă tencuiala respectivă va reduce randamentul sobei?
Mulțumesc.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Teracotă neglazurată

Post by DAN » Thu Sep 24, 2015 10:07 am

Salut, exista tencuieli speciale care au in componenta fibra ceramica. Avand in vedere ca la nivelul cahlelor ai si 130 de grade trebuie sa cauti aceste tencuieli speciale(cauta firma Ortner sau intreaba la firma care comercializeaza cahlele neglazurate).
In cazul sobelor de zidarie unde temp la suprafata caramizii nu atinge 70 de grade merge si cu adeziv de polistiren si plasa de fibra de sticla, un strat sau doua.

Poti incerca cu CM17 sau Adeplast AFN si ar trebui sa reziste si acestea in timp dar nu am incercat personal. Chiar si un CM11 posibil sa reziste.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracotă neglazurată

Post by Bobo » Thu Sep 24, 2015 8:11 pm

danmih wrote:Bună ziua și bine v-am găsit.
Vreau să fac o sobă de teracotă care să arate cât mai aproape de soba bunicilor de la tară. Am văzut că există cahle de teracotă neglazurată, care am înțeles că se pot tencui și apoi vopsi în alb.
Știe cineva ce fel de tencuială se folosește și dacă tencuiala respectivă va reduce randamentul sobei?
Mulțumesc.
Pai daca exista sau vrei o TERACOTA neglazurata, te duci la prodducator o cumperi pina sa o coaca a doua oara cu glazura. Faci teracota si o vopsesti cum vrei ,cu vopsele pe baza de apa ce rezista la temperaturo pina la 15o "C.In zona argesului, Bucurestiului sunt sate in car producatori particulari executa aceste teracote.b

maiadi
junior
Posts: 1
Joined: Mon Feb 08, 2016 12:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Teracotă neglazurată

Post by maiadi » Fri Apr 22, 2016 6:45 pm

Buna ziua,asi dori sa fac si eu o astfel de soba dar nu gasesc, nici raspunsuri, nici materiale,nici cine sa o faca.Cum se poate reface si cum se curata ,ce tencuiala exact,am intrebat sobari care spun ca fac de toate dar nu prea inteleg ce vreau.Am vazut pe un site ca au de vanzare(util) si ma intreb daca exista cine le cumpara si cum le folosesc.Multumesc daca imi puteti da o sugestie,sfat.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Teracotă neglazurată

Post by Bobo » Sat Apr 23, 2016 12:25 pm

maiadi wrote:Buna ziua,asi dori sa fac si eu o astfel de soba dar nu gasesc, nici raspunsuri, nici materiale,nici cine sa o faca.Cum se poate reface si cum se curata ,ce tencuiala exact,am intrebat sobari care spun ca fac de toate dar nu prea inteleg ce vreau.Am vazut pe un site ca au de vanzare(util) si ma intreb daca exista cine le cumpara si cum le folosesc.Multumesc daca imi puteti da o sugestie,sfat.
Cauta pe sobe de teracote neglazurate si vei gasi acolo niste telefoane si actionezi in sensul dorit.

Post Reply