soba raketa-rocket stove

Moderators: sobe, teracotix

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba raketa-rocket stove

Post by Victorine » Wed Apr 20, 2016 8:49 pm

Latest post of the previous page:

Adics sa construiesc clopotul in jurul focarului din caramida rosie? Clopotul o da fie mai lung. Ma gandeam ca macar zona din jurul focarului sa fie tot samota.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by anduvirgil » Wed Apr 20, 2016 9:44 pm

Nu....ceva in genul ...focar din samota, iar coloptul cu zidarie dubla...la interior samota pe cant si exterior caramida pe lat....

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by flavius76 » Thu Apr 21, 2016 7:09 pm

Un site cu descrierea sistemului batchbox, realizat chiar de autor:
http://batchrocket.eu/en/" onclick="window.open(this.href);return false;

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba raketa-rocket stove

Post by Victorine » Thu Apr 21, 2016 9:50 pm

Da, bun site-ul, in ultimul timp nu am mai urmarit si nu stiam ca a sintetizat informatiile de pe donkey si permies acolo. Foarte de treaba omul.
Eu ma gandeam sa fac ceva cum zice andu, adica zidarie de samota in jurul riserului - un clopot in care gazele coboara pana la baza avand pe post de capac o plita de fonta. Odata ajunse la baza gazele trec in alt clopot din caramida rosie. Primul clopot din samota ar fi dublat cu caramida rosie. Trecerea intre cele doua clopote nu stiu cum sa o fac... o sa incerc o schita zilele astea. Multumesc pentru interventii.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: soba raketa-rocket stove

Post by anduvirgil » Fri Apr 22, 2016 12:02 pm

https://rocketheatergamera.wordpress.com/gallery/" onclick="window.open(this.href);return false; ...

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba raketa-rocket stove

Post by Victorine » Fri Apr 22, 2016 3:30 pm

Am reusit sa incropesc o schita a ceea ce as vrea sa fac. Inca are multe minusuri, pe care urmeaza sa le remediez. Spre exemplu zidaria de samota ar urma sa fie dublata in toate partile de zidarie de caramida rosie, iar intre acestea as folosi un strat de vata ceramica pentru a permite samotei sa se dilate.

Repet, asta e doar un desen de principiu, nu sunt corelate puterea focarului (pe care nu stiu sa o calculez) cu suprafata radianta.

Soba o sa fie incastrata in peretele dintre 2 camere pe lungime. Clopotele pot fi si sub forma unor bancute sau pat. Am prevazut o cale directa iar din canalul cu care aceasta face legatura pleaca o iesire spre cos. E un cos de caramida zidita, la mijlocul casei, cu inaltimea de cca 7 m si diametrul circular de cca 15 cm.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba raketa-rocket stove

Post by gi0 » Tue May 17, 2016 9:44 am

Domnul @victorine , puteti pune o versiune mai veche ptr Skechup ?
Multumesc.
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba raketa-rocket stove

Post by gi0 » Tue May 17, 2016 10:15 am

Nu mai este nevoie . Am instalat Sketchup make 2016 .
Vad ca aveti intradevar chiar doua clopote . Nu am citit topicul , este doar soba sau si cazan ?
Daca este cazan , la camera schimbatorului as face o mica intrare si pe sus pentru a suplimenta cu gaze foarte fierbinti zona tavanului clopotului , pe unul din peretii canalului coborator .
Desi exista o stratificare a gazelor , in cazul unor schimbatoare mai mari nu se obtin rezultatele asteptate din cauza racirii gazelor pe suprafata schimbatorului , caz in care la partea superioara a camerei temperatura va fi mai mica .
In rest ... totul depinde de modelul ales , schita prezinta un agregat functional cu doua clopote inseriate .
In cazul unui cazan/soba schita trebuie modificata .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba raketa-rocket stove

Post by gi0 » Tue May 17, 2016 10:23 am

Da , este doar o soba .
Dupa cum ati facut schita , clopotul din fata se va incalzi mai tare . Un clopot comun ar avea aceeasi temperatura pe ambele fete . Cum spuneam , depinde de constructia finala care poate fi cu bancute , pat sau clopote suprapuse ...
Cu stima .

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: soba raketa-rocket stove

Post by Victorine » Wed May 18, 2016 9:03 pm

Buna seara si multumesc pentru raspunsuri. Intradevar, as vrea sa fie doar soba, nu si cazan. Motivul pentru care am ales varianta cu 2 clopote este unul practic, avand nevoie de un perete de mijloc ca sprijin pentru capac - acesta din urma m-am gandit sa-l realizez din doua randuri paralele de caramida. Aveti dreptate, in aceste conditii primul clopot s-ar incalzi mai tare beneficiind si de temperatura mai mare a gazelor, si de pozitionare, si de volumul ceva mai mic. In orice caz, proiectul e in continua evolutie (lenta, deoarece nu prea am timp sa ma ocup de el), pe masura ce mai citesc mai multe...
As avea o intrebare, am parcurs cu ceva vreme in urma topicul destinat calculelor, insa nu mai stiu cum sa dimensionez clopotele aferente unui focar care produce cca. 20 kW/h la o ardere a unei sarje de cca. 1h. Caramida as vrea sa o zidesc pe lat (dar inca nu sunt sigur), poate cu exceptia zidului despartitor dintre clopote.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: soba raketa-rocket stove

Post by gi0 » Thu May 19, 2016 11:02 am

Trebuie sa stiti ce necesar termic trebuie pentru fiecare camera deservita de soba si apoi dimensionati suprafata de radiatie in functie de numarul de kw .
Oare canalul coborator nu ar trebui eliminat ? Camera de deasupra focarului ar trebui continuata pana pe spate , in camera cealalta . Clopotele le-as face suprapuse , comune pentru ambele camere , astfel incat sa distribui caldura de jos si uniform spre ambele camere .
Mai jos doar o schita simpla , ca si exemplu . Variantele sunt multiple , in functie de cerinte .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply