Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Thu Feb 27, 2014 11:29 pm


Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Gigi » Sat Mar 01, 2014 3:06 pm


Este o racheta, sau sunt rachete, el nu le-a denumit asa....fiecare cum abordeaza problema, sunt destule sobe de tipul asta ajutate de ventilator, dupa cum se vede...mai toate au asa ceva in filmele lui, eu zic ca totusi o racheta merge foarte bine si fara ventilator, acel riser izolat face toti banii, ptr cei care si-au facut o racheta mini ptr incalzit, fiert...stiu despre ce vprbesc, ...am facut 5 bucati pana la ora asta, doua ptr acasa si 3 la tara, variante cele mai simple cu materiale gasite la indemana, un riser din tabla de inox a rezistat exact 2 ani de folosinta indelungata, izolat cu argila...intr-un bidon de aluminiu...cel folosit ptr lapte...asta ca un exemplu, daca este refractar cu atat mai bine , inmagazineaza si caldura si radiaza mai mult chiar fara lemne...atunci cand vrei sa faci o mancare (de ex.)

Mihai1965
membru
Posts: 365
Joined: Sat Jan 18, 2014 5:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Mihai1965 » Sun Mar 16, 2014 4:04 pm

Teava riserului se poate sa fie din fonta?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by flavius76 » Sun Mar 16, 2014 5:38 pm

In general metalul se deterioreaza repede in zona riserului, datorita temperaturii mari. Peter van der Berg avea si o teorie despre treaba asta, nu stiu cat este de adevarata, era vorba de continutul de carbon din componenta otelului, sub actiunea unei temp mari si a oxigenului din gazele de ardere intr-un mediu sarac in carbon, duce la scoaterea carbonului din structura otelului. Fenomenul este invers cand se caleste fierul prin bataie in prezenta temperaturii si a carbonului.
Nu stiu daca fenomenul se produce chiar asa in riser, cert e ca din experimentele lui si ale altora, riserul din metal se deteriora repede, din acest motiv a trecut la mortare refractare.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by georeby » Sun Feb 15, 2015 7:10 pm

[quote="Gigi"][quote="phoenix"]Asta nu e o racketa?
[url]https://www.youtube.com/watch?v=7oQ1PWo ... 4-overview[/url]
[url]https://www.youtube.com/watch?v=ougHkk7LZjE[/url][/quote]


Este o racheta, sau sunt rachete, el nu le-a denumit asa....fiecare cum abordeaza problema, sunt destule sobe de tipul asta ajutate de ventilator, dupa cum se vede...mai toate au asa ceva in filmele lui, eu zic ca totusi o racheta merge foarte bine si fara ventilator, acel riser izolat face toti banii, ptr cei care si-au facut o racheta mini ptr incalzit, fiert...stiu despre ce vprbesc, ...am facut 5 bucati pana la ora asta, doua ptr acasa si 3 la tara, variante cele mai simple cu materiale gasite la indemana, un riser din tabla de inox a rezistat exact 2 ani de folosinta indelungata, izolat cu argila...intr-un bidon de aluminiu...cel folosit ptr lapte...asta ca un exemplu, daca este refractar cu atat mai bine , inmagazineaza si caldura si radiaza mai mult chiar fara lemne...atunci cand vrei sa faci o mancare (de ex.)[/quote]



salut..o intrebare daca am riser cu grosimea de 1cm in perete cu diam 16cm si izolat cu nisip cu un alt tub peste el de dimensiune mai mare decat el..va rezista in timp?? asa ca aici https://www.youtube.com/watch?v=qJeesxSZ4jM

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Gigi » Mon Feb 16, 2015 8:39 pm

salut..o intrebare daca am riser cu grosimea de 1cm in perete cu diam 16cm si izolat cu nisip cu un alt tub peste el de dimensiune mai mare decat el..va rezista in timp?? asa ca aici https://www.youtube.com/watch?v=qJeesxSZ4jM" onclick="window.open(this.href);return false;[/quote]

Va rezista sigur, dar mult mai bine ar fi un riser de samota, investitia nu este prea mare, samota retine caldura mai bine decat o teava....nisipul este oarecum ok, conteaza f. mult izolatia riserului, ptr o ardere curata trebuie izolat corespunzator..dar nispul este la indemana, daca vrei ceva mai serios pe termen lung incearca altceva

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by georeby » Mon Feb 16, 2015 10:04 pm

Gigi wrote:salut..o intrebare daca am riser cu grosimea de 1cm in perete cu diam 16cm si izolat cu nisip cu un alt tub peste el de dimensiune mai mare decat el..va rezista in timp?? asa ca aici https://www.youtube.com/watch?v=qJeesxSZ4jM
Va rezista sigur, dar mult mai bine ar fi un riser de samota, investitia nu este prea mare, samota retine caldura mai bine decat o teava....nisipul este oarecum ok, conteaza f. mult izolatia riserului, ptr o ardere curata trebuie izolat corespunzator..dar nispul este la indemana, daca vrei ceva mai serios pe termen lung incearca altceva[/quote]



Multumesc de raspuns...am izolat riserul cu vata bazaltica si apoi peste vata am adaugat nisip tot ca izolator ..stiu ca samota e mai ok dar agregatul asta l-am facut pentru rasaduri si trebuia sa fie cumva mobil si mai usor de mutat :thankyou:

eukata
junior
Posts: 1
Joined: Sat Feb 21, 2015 11:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by eukata » Sat Feb 21, 2015 11:44 pm

Riser-ul poate fi facut si din elemente cos din caramida? Sau puteti face o schita cum ar arata riser-ul din samota? Si focarul ar trebui facut din samota? Multumesc.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by phoenix » Sun Feb 22, 2015 12:18 am

Orice altceva nu rezista la cicluri cald rece si deci crapa. Poti sa folosesti elemente de cos din samota. Trebuie deasemenea izolat. Focarul deasemenea din samota(buncarul).

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by Gigi » Sun Feb 22, 2015 8:33 am

exdan wrote:Orice altceva nu rezista la cicluri cald rece si deci crapa. Poti sa folosesti elemente de cos din samota. Trebuie deasemenea izolat. Focarul deasemenea din samota(buncarul).
Se poate folosii elemente de cos din samota, dar cred ca sunt prea largi.....niste calcule trebuie totusi respectate, eu cred ca tot caramida mi se pare cea mai practica

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Soba rocket pentru incalzit incinte mari

Post by gi0 » Sun Feb 22, 2015 1:28 pm

O intrebare ...naiva.
Daca ricerul trebuie izolat,nisipul chiar este un material ok?Stiam ca acesta se incalzeste foarte tare.
Cu stima.

Post Reply