Serpentina soba racheta

Moderators: sobe, teracotix

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Serpentina soba racheta

Post by Gigi » Thu Feb 19, 2015 11:52 am

Am si eu o rugaminte la colegii forumisti, vreau sa bag in soba racheta pe care o am o serpentina de cupru si sa o leg la instalatia casei mai mult ca un experiment, l-am intrebat si pe Pall Arpad pe filmul lui dar cred ca nu a vazut ce-am scris sau......Suprafata de locuit este cam 170m2, 11 calorifere.
Multumesc anticipat

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by tonyst » Thu Feb 19, 2015 1:39 pm

Gigi wrote:Am si eu o rugaminte la colegii forumisti, vreau sa bag in soba racheta pe care o am o serpentina de cupru si sa o leg la instalatia casei mai mult ca un experiment, l-am intrebat si pe Pall Arpad pe filmul lui dar cred ca nu a vazut ce-am scris sau......Suprafata de locuit este cam 170m2, 11 calorifere.
Multumesc anticipat
Doi cilindrii concentrici din tabla , nu merg ?

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by Gigi » Thu Feb 19, 2015 1:57 pm

tonyst wrote:
Gigi wrote:Am si eu o rugaminte la colegii forumisti, vreau sa bag in soba racheta pe care o am o serpentina de cupru si sa o leg la instalatia casei mai mult ca un experiment, l-am intrebat si pe Pall Arpad pe filmul lui dar cred ca nu a vazut ce-am scris sau......Suprafata de locuit este cam 170m2, 11 calorifere.
Multumesc anticipat
Doi cilindrii concentrici din tabla , nu merg ?

Cred ca eu nu m-am explicat pana la capat, :)....era vorba de lungimea tevii pentru serpentina, pe undeva am citit, dar era vb de spirala din puffer, ca ptr un calorifer este nevoie de 1m liniar de teava..nu stiu daca se poate aplica si in cazul sobei.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by flavius76 » Thu Feb 19, 2015 3:04 pm

Se aplica cam aceeasi regula cu 3kw/mp suprafata a serpentinei, eu am una din teava cupru15 de 10m lungime, cam 0,47mp suprafata si scoate cam 1,4kw putere, deci poate incalzi un calorifer.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Serpentina soba racheta

Post by gi0 » Thu Feb 19, 2015 3:44 pm

Rezista cositorul ,nu se topeste,sau este in afara sobei?
Off topic.
Dumnule Figi,am inteles ca ati facut sau discutat despre o soba de zidarie pe colt.
Ma puteti indruma spre topicul respectiv?
Am cautat aseara,dar nu am gasit.Vreau sa adaptez un registru la o astfel de soba.
Cu stima.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by flavius76 » Thu Feb 19, 2015 4:09 pm

Doar daca ramane fara apa se topeste cositorul, dar se poate folosi si lipitura tare.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Serpentina soba racheta

Post by gi0 » Thu Feb 19, 2015 8:28 pm

flavius76 wrote:Doar daca ramane fara apa se topeste cositorul, dar se poate folosi si lipitura tare.
Da,aveti dreptate.Ca sa fim mai siguri,o lipitura argintata rezista fara probleme,dar si mai bine o alamire,poate ramane fara apa...Speram ca nu se intampla.
Cu stima.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by Gigi » Thu Feb 19, 2015 9:00 pm

flavius76 wrote:Se aplica cam aceeasi regula cu 3kw/mp suprafata a serpentinei, eu am una din teava cupru15 de 10m lungime, cam 0,47mp suprafata si scoate cam 1,4kw putere, deci poate incalzi un calorifer.

Sa inteleg ca pentru 10 calorifere trebuie 100 m de teava?...mie mi se pare cam exagerat, fara sa fiu carcotas, dar m-as mira ca Pall Arpad cu racheta lui din apartamentul de 50m2....are 50 m de teava in soba, ma intreb centralele pe peleti ce suparafata de schimb au, asta ca o comparatie, trebuie sa fie o diferenta intre aceste schimbatoare, una este la o soba care o cantitate de lemne ard..apoi caldura acumulata o transfera incet catre schimbator...alta este la o racheta care are intr-un fel regim de centrala, adica arde mai tot timpul.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by Gigi » Thu Feb 19, 2015 9:11 pm

gi0 wrote:Rezista cositorul ,nu se topeste,sau este in afara sobei?
Off topic.
Dumnule Figi,am inteles ca ati facut sau discutat despre o soba de zidarie pe colt.
Ma puteti indruma spre topicul respectiv?
Am cautat aseara,dar nu am gasit.Vreau sa adaptez un registru la o astfel de soba.
Cu stima.

Stiu ca am deschis un subiect pe tema asta, cu soba pe colt, o sa verific....sincer am uitat?:)...acum depinde si de ce suprafata dispui, daca sa fie simetrica sau nu..daca este simetrica...nu prea merge cu clopote, parerea mea...ci una contraflow, asa cum o voi face eu, desi mi-as fi dorit una in clopote, dar si si varianta contracurent este buna, sunt pareri impartite, daca te uiti la sobele unui user care a fost pe aici...Csomi, ai sa observi ca mai multe sunt contraflow decat cu clopt, sau hibride

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Serpentina soba racheta

Post by flavius76 » Thu Feb 19, 2015 9:13 pm

Pallarpad incalzea cu centrala un apartament, probabil cu un necesar termic in jur de max 3- 4kw, rezulta ca ar fi putut avea o serpentina cel putin dubla fata de a mea. Asta numai el poate sa ne spuna cat de mare e serpentina lui, totusi el nu a prezentat masuratori cu calorimetrul, ca sa vedem in functie de marimea serpentinei ce putere ofera.
Rezultatul meu e masurat cu calorimetru.

Post Reply