Acum este Mie Dec 13, 2017 1:07 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
Postare numar:#31  MesajScris: Mar Dec 05, 2017 2:21 pm 
Neconectat
junior

am uitat sa pun fisierul cu schita,scuze!

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#32  MesajScris: Mar Dec 05, 2017 4:23 pm 
Neconectat
senior

Clopotul 1 nu trebuie sa fie prea inalt . Cu cat este mai inalt cu atat ramane mai rece la partea de jos , fenomen nedorit stiind ca este bine sa aducem caldura cat mai aproape de pardoseala si nu de tavan .
Revin cu pareri dupa ce vad desenul .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#33  MesajScris: Mar Dec 05, 2017 4:44 pm 
Neconectat
senior

Da , clopotul 1 imi pare prea inalt , 1600mm ... de la pardoseala . Caldura este prea sus , in jurul cuptorului . Duceti baza clopotului 1 la nivel cu baza cenusarului , aveti acolo unul sau doua randuri de caramida in plus . La o astfel de inaltime cred ca era mai bun contra flow-ul deoarece acesta plimba gazele mai bine pe astfel de inaltimi . Chiar si cu iesirea pe spate , gazele ar urca peste cuptor , ar cobora de o parte si de alta a cuptorului pe fata , si urcare la cos pe spate . Daca doriti totusi doua clopote , primul clopot este deasupra focarului si cuprinde cuptorul , al doilea ar fi de la vatra cuptorului in jos . Trebuie sa coborati caldura mai aproape de pardoseala .
Cu stima .

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului gi0 pentru postul: bobitzaaa (Joi Dec 07, 2017 9:54 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#34  MesajScris: Mie Dec 06, 2017 6:22 pm 
Neconectat
senior

Ceva de acest gen ... Nu am posibilitatea sa fac un desen in sketchup pentru moment ...

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului gi0 pentru postul: bobitzaaa (Joi Dec 07, 2017 9:54 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#35  MesajScris: Vin Dec 08, 2017 6:07 pm 
Neconectat
SUPORT

M-am uitat si eu putin pe ultimul proiect postat, pare interesanta ca aspect, dar o sa ai mult de munca la o astfel de soba cu multe unghiuri ascutite.
Soba asa cum e acum, e cam de 6 kw cel putin, cam mare pentru necesarul tau, daca e corect.
Ca si critici:
In spate, teserea aceea pe mijloc cu o caramida mica, e de evitat, acolo poate fisura pe inaltime.
Aerul secundar, e de preferat sa-l poti regla din fata sobei, spatiul de 17mm pt aer secundar e cam mic, as zice un 30mm, iar intrarea lui e de preferat sa se distribuie de sub focar in laterale, vad ca ai un spatiu acolo unde ai pus o placa, acolo poti marii zona prin lasarea unei adancituri/gol in placa de baza, apoi pe laterale pui caramizi cu spatiu intre ele si printre ele urca aerul, adica varianta clasica de distributie a aerului secundar. Aducerea aerului secundar in acel spatiu, poate fi printr-o teava de diametru 80-100mm, direct din fata sobei, dar depinde daca placa sobei vine deasupra sau sub nivelul podelei finite. Si te mai poti inalta cu un rand de caramida in zona cenusarului, eventual mai scazi un rand de la cloptul 2.

Interiorul(zona unde nu vin ziduri) la baza clopotului 1, il faci din bca 6cm peste care pui un strat de 2 cm de mortar de lut.
As renunta la rostul uscat, nu si-a dovedit utilitatea.
Cuptorul in varianta actuala va fi greu de incalzit, fiindca e la comun cu tot clopotul, doar sa faci cumva sa devina la nevoie si cuptor negru, gazele trecand prin el :think: Si ar trebui facut din caramizi de samota, absorb mai bine caldura. Daca vrei totusi cuptor alb, trebuie studiate modelele de cuptor alb, felul cum sunt invaluite de gaze.

Focarul ar mai trebui latit la 30-35cm

Golurile de trecere a gazelor mai trebuiesc marite, cel din focar mi se pare mic, sau as mai face inca doua stanga dreapta in linie cu clopotele laterale. Canalul cosului mi se pare mic, trebuie un 18/18 sau 24/12, iar cosul cu diametrul minim 16, poate ai socotit pt ardere lenta, dar la mastodontul asta trebuie ardere mai rapida.
Sa nu uiti de goluri de curatare la baza clopotelor.

Ori mai fi, dar cam astea imi vin acum in minte.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului flavius76 pentru postare (in total 2): bobitzaaa (Lun Dec 11, 2017 4:38 pm) • anduvirgil (Vin Dec 08, 2017 7:46 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#36  MesajScris: Vin Dec 08, 2017 11:01 pm 
Neconectat
junior

ms frumos...tutror !tot ce tine de canale orificii ssmd le am obtinut prin tocarea acestui forum ,inclusiv calculator Flavius etc,e drept sunt postari sau linkuri la care eu nu am dreptul sa le accesez(nu stiu de ce)insa...am citit tot ce inseamna rost uscat cotra flow sau clopote si am adaptat, tinand cont de indicatii,daca cineva imi cere sa postez schita in format dwg(autocad) ,ai sa constati Flavius ca ....acel canal are chiar 16.5 dar inmultit cu latimea lui este exact ce trebuie pt un focar la 5 kw pe 4 h .
am refacut totul si postez schita modificata ,va multumesc sincer pt interesul vostru si astept criticile voastre dupa,STIMA ,vba lui Gio!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#37  MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 8:57 am 
Neconectat
membru

Salut, unde nu ai acces? Da-mi pe email linkurile. O sa incerc sa-ti trimit ce nu poti accesa ca sa te ajute la soba ta.
Nu am sa explic acum de ce sunt linkuri la care nu mai au acces toti pentru ca e penibil dar asta este mentalitatea.

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului DAN pentru postul: bobitzaaa (Lun Dec 11, 2017 5:02 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#38  MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 1:34 pm 
Neconectat
senior

Dupa cum afirma si ceilalti domni de pe forum , si eu cred ca nu veti incalzi suficient cuptorul , partea de jos a clopotului va fi mai rece , deci caldura se va transmite doar de la usa focarului spre incapere , camera de aer secundar izoleaza focarul care nu va putea transmite caldura direct celor doua clopote laterale , mai ales ca o parte din aceste clopote nu sunt comune cu focarul , deci spre capetele aripioarelor temperaturile vor fi mai mici (in acest caz nu vad rostul lor ) . Daca nu redimensionati clopotele , mai bine mergeti pe contr flow .
Luati seama ce a spus si domnul @anduvirgil referitor la iesirea gazelor din focar si curgearea lor peste tot cuptorul ...
Cu stima .

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului gi0 pentru postul: DAN (Sâm Dec 09, 2017 1:44 pm)
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#39  MesajScris: Dum Dec 10, 2017 9:23 am 
Neconectat
senior

Al doilea subar pentru ce este , sa inchideti soba ? Eu nu l-as pune deloc , doar cel pentru calea directa .
Cu stima .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2