Acum este Mie Feb 21, 2018 6:52 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
Postare numar:#41  MesajScris: Lun Dec 11, 2017 10:14 am 
Neconectat
Moderator

tonyst scrie:
Sa inteleg ca a i tras cu coada ochiului si dincolo ?

Să traiești nea Ioane.
Curiozitatea ne impinge să mai aruncăm un ochi si in curtea vecinului, :D chiar dacă e plină de noroi.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#42  MesajScris: Lun Dec 11, 2017 10:36 am 
Neconectat
senior

liviu-tiutiu scrie:
tonyst scrie:
Sa inteleg ca a i tras cu coada ochiului si dincolo ?

Să traiești nea Ioane.
Curiozitatea ne impinge să mai aruncăm un ochi si in curtea vecinului, :D chiar dacă e plină de noroi.

Bine ca cel putin la unii exista atata minte si nu inotam impreuna cu ei , in mocirla lor .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#43  MesajScris: Mar Dec 12, 2017 9:55 am 
Neconectat
junior

DAN scrie:
Lurari se fac cu sau fara entuziasm, entuziasmul ala nu era decat o forma mascata de comercialitate venita de la persoane care nici macar nu stiau sa faca sobe.

Exact asta spuneam, bazele au plecat cumva de la acele persoane, si poate nu sunt toate atat de bune. Am voie sa ma indoiesc, dar nu o fac cu rautate, ci intreb simplu: Daca ar fi ca cineva sa-si refaca soba, s-ar lua dupa exact aceleasi date? Ce ar schimba? Clopote cu riscul acumularii de gaze si bufuri, sau traditionalul 'cu fumuri'? Etc... Se merita o astfel de experimentare sau se reface soba dupa 2 sezoane?
Asta as numi cu adevarat concluzii si normal, ar veni de la voi, cei care ati aplicat teoria. Eu as vrea sa experimentez... Daca voi sunteti reticenti in sfaturi as putea deduce ca nu a iesit teoria pe cat de bine s-a presupus a fi, si daca as face la fel, as obtine acelasi rezultat. Dezamagitor pt voi, si devastator pt mine daca ar fi sa refac totul...

Daca e sa dispar, o fac cum spuneam mai devreme, multumind... Am invatat prea multe aici ca sa fac altfel, si stiu ca unele raspunsuri au venit pe masura 'aciditatii' mele.
Si totusi, daca ar fi sa reiau de la capat, nu as mai citi luni de zile, uneori inotand in mocirle pt o picatura de informatie pe care s-o incurc sau uit sau s-o pierd mai tarziu, ci vb cuiva: 'Nu te pricepi? Banul jos la un mester local"... Si stiu ca e o vorba spusa de nerabdarea fata de zecile de pers ce vin si vor totul mura in gura, fara sa citeasca mai nimic de-aici... Problema e atunci cand nu stii ce vrei de la acel mester... ca sa nu mai vorbim de incredere.

Azi implinim 5 ani de la apocalipsa. La multi ani tuturor!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#44  MesajScris: Mar Dec 12, 2017 7:56 pm 
Neconectat
membru

Taz...am senzatia ca esti din cei ce doar vorbesc mult...poti vorbi doar ca vorbitul nu prea duce nicaieri :)
Topicul asta era pentru cei ce aveau experienta cu soba lor vreo 3 ani.

In fine, nu conteaza.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#45  MesajScris: Mar Dec 12, 2017 11:52 pm 
Neconectat
junior

Da, recunosc ca mi-e teama sa m-apuc de ceea ce nimeni pe aici n-a facut ce-as vrea eu... si eu care credeam ca ma pot inspira mai mult din experiente de 3 ani :)
Ai dreptate, e topicul vostru, ma opresc. S-aveti grija de voi!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#46  MesajScris: Mie Dec 13, 2017 7:55 am 
Neconectat
membru

Nu cred ca ai cum sa faci ce am facut noi :)
Cam fiecare a facut ce n-a mai facut nimeni si a dat si la altii, dar vin unii si jignesc cum ca ei sunt mai buni.
Nici o problema , succes :)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Postare numar:#47  MesajScris: Vin Dec 15, 2017 6:00 am 
Neconectat
senior

Din cate stiu eu , bazele s-au format cand noi nu existam . Nu acei ... oameni le-au inventat . Si apoi domnilor , inainte Helios nu facea adeziv ceramic , deci tot trebuia sa ne mocirlim :lol: Apoi nu se spune ca omul se trage din pamant ?
Concluzii , concluzii ... Pai sobele astea exista de mult timp si tot ce se incearca este cresterea randamentului intr-o forma cat mai simpla .
Desi se abtin arderi cat mai bune , nu se pot face comparatii intre sobe de zidarie si cele metalice . Sub nici o forma . Nici macar la temperatura gazelor la cos . Cele mai performante sobe dau afara peste 180*C in timpul arderii in comparatie cu ... 70 *C la sobele de zidarie .
Apoi necesarul termic nu il poate calcula nimeni matematic perfect . Dar exista camera cu termoviziune care pot face acest lucru . De ce nu apelam la cei care le au ? Pentru ca se prefera sa se moca programul domnului Flavius .
Si din nou apoi , ce putem face daca unei persoane ii este frig la 24*C ? Nu putem percepe toti temperatura ambientala la fel . Deci exista ceva standarde care incearca sa cuprinda cat mai mult din preferintele noastre .
Sotia ar prefera 25*C , eu 22 ... Desi este friguroasa tine geamurile deschise minim doua ore zilnic , chiar daca crapa pietrele de ger ...Deci care este necesarul termic in acest caz ?!!!
Sunt foarte suparat pe domnul Flavius ca nu ghicit de cate ori deschide usa si geamurile doamna mea , si nici cand vine nepotul meu , si nici faptul ca imi plac toate focarele in afara de cele patrate .
In ce priveste soba , pai treaba este complicata rau , desi pare simpla . De cand s-a inventat focul , omul tot incearca sa traga o concluzie finala .
Dar este si omul care o vrea gata trasa , ea concluzia aia finala .
Cu stima .

Raportează acest mesaj

Acest useri au multumit autorului gi0 pentru postare (in total 7): Bobo (Sâm Feb 17, 2018 11:59 am) • bobitzaaa (Mar Dec 19, 2017 5:29 pm) • Razvan (Dum Dec 17, 2017 6:07 pm) • valistrugaru (Sâm Dec 16, 2017 4:52 pm) • tonyst (Vin Dec 15, 2017 7:12 pm) • ElcapoMafia (Vin Dec 15, 2017 12:32 pm) • Elcomandor (Vin Dec 15, 2017 7:50 am)
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2